Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Mesnevi

Bismillahirrahmanirrahim Merhaba Saygıdeğer okurlarım sizlere bu hafta mesneviden yazmaya çalışacağım inşaallah. Mesnevi, c.3 3747 “Bu bedene ait olan ağzını kapatırsan, ancak o zaman senden manevi ve ruhani bir ağız açılır,..

Mesnevi
Yayınlanma: 476 Okuma

Bismillahirrahmanirrahim
Merhaba

Saygıdeğer okurlarım sizlere bu hafta mesneviden yazmaya çalışacağım inşaallah.

Mesnevi, c.3 3747 “Bu bedene ait olan ağzını kapatırsan, ancak o zaman senden manevi ve ruhani bir ağız açılır, açılan o ağızla da ilahi sırlar ve hikmetler lokmalarını yersin. Eğer sen şu bedenini şeytanın sütünden kesebilirsen, yani nefsini gıdalardan kesersen, o zaman Cenab-ı Allah’ın manevi sofrasına oturursun da nice akıl almaz manevi lokmalar yer, nice ilahi hikmet sırları duyarsın.”

Cenab-ı Allah; A’raf suresi =31.ayette yemek yemenin adabını öğreterek “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez” diye buyurmuştur.

YA RUHU NE İLE BESLEMEK LAZIM?

Mesnevi, c.2, 2592 “Bedenini beslemek, onun ihtiyaçlarını gidermek için bir sanat öğrendin; bir işin gücün var, ruhunu beslemek için de din sanatını öğren.”

BEDEN TOK OLDUKÇA MÜSLÜMAN OLUNMAZ.

Mesnevi, c.4 3621 “Nefis bir firavun’ dur. Sakın onu çok yedirip şımartma, fazla doyurma da eski kafirliği aklına gelmesin. Riyazet ateşi olmaksızın; nefis asla yola gelmez. Ondan kurtulamazsın. Bilmiş ol ki beden aç kalmadıkça; Hakk’a doğru yönelmez boyun eğmez, hep ona kafa tutar. Onu tok iken yola getirmeye çalışmak, soğuk demiri dövmeye benzer. Bu beden içinde gizlenen nefis ister inim inim inlesin; aklını başına al da ona inanma. O, “beden” tok oldukca “Müslüman” olmaz.

Saygıdeğer okurlarım, sizleri mesnevi ile tanıştırdım inşallah. Arkadaşlarım çevremden bana hep sorarlar. Bilgi sahibi olmaya çalıştıklarını bildiğim için sizlerin de fırsat bulamamış olduğunuzu düşünerek sizlere mesneviden bizi en çok zora sokan nefsimizin nasıl hakkından gelebileceğimizi yazdım elhamdülillah. Hep nefis, hep nefis, niye çünkü şeytanın desteğini devamlı alıyor, 24 saat hiç bırakmadan. Sürekli bundandır ki insan oğlu hiç nefsinin peşini bırakmayarak takip etmelidir. Kimse sana düşman değil, sen nefsine yüz vermezsen herkes dost, herşey güzel.
ALLAH bizleri nefsimizle bir an dahi baş başa bırakma.
Amin.

İnşallah yine yazarız Mesnevi’den
Mesnevi; Hz Mevlana’ nın yazdığı kitap.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.