Son Dakika Haberler

MESS’in Uzlaşı Çağrısını Geri Çevrildi

MESS’in Uzlaşı Çağrısını Geri Çevrildi
Okunma : 31 views Yorum Yap

MESS’in uzlaşı çağrısı Birleşik Metal-İş tarafından reddedildi.

MESS tarafından yapılan açıklamada, “Çalışanların yüzde 93’ünü temsil eden Türk Metal ve Özçelik-İş sendikalarıyla çalışanların refahını artıran ve çalışanlarda memnuniyet oluşturan bir sözleşme imzaladık. Sözleşmeyi imzalamayan Birleşik Metal-İş Sendikası’nın da sorumlu bir davranış sergileyeceğine dair düşüncemizi korumak istiyoruz” denildi.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Metal ve Özçelik-İş sendikalarının imzaladığı MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ne dair uzlaşı çağrılarının Birleşik Metal-İş Sendikasınca reddedildiğini bildirdi.

MESS’ten yapılan yazılı açıklamada, metal sektöründe grup toplu iş sözleşmesi kapsamında olup çalışanların yüzde 93’ünü temsil eden Türk Metal ve Özçelik-İş sendikalarıyla dün uzlaşıldığı anımsatıldı.

Çalışanlar için yıllık yüzde 24,3 oranında gelir artışı sağlayan sözleşmenin Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından kabul edilmediği belirtilerek şu açıklama yapıldı.

“Uzlaşı çağrımızı Birleşik Metal-İş reddetti. Sözleşmenin Birleşik Metal-İş tarafından kabul edilmemesini iyi niyetli bir davranış olarak görmüyoruz. Sözleşmeyle metal işçisine, memurlar, kamu işçileri ve diğer sendikalı çalışanların çok üzerinde zam yapıldı. Binlerce çalışanın ve onlarca iş yeri temsilcisinin imzalanmasını istediği ancak Birleşik Metal-İş’in reddettiği sözleşmeyle çalışanlar, yıllık ortalama yüzde 24,3 artış alacak. Çalışanların özel hastanelerde tedavi olmasına olanak tanıyan MESS Tamamlayıcı Sağlık Sigortası da devam edecek. Çalışanların yüzde 93’ünü temsil eden Türk Metal ve Özçelik-İş sendikalarıyla çalışanların refahını artıran ve çalışanlarda memnuniyet oluşturan bir sözleşme imzaladık. Sözleşmeyi imzalamayan Birleşik Metal-İş Sendikası’nın da sorumlu bir davranış sergileyeceğine dair düşüncemizi korumak istiyoruz.”