Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Mevlit Kandili

MEVLİT KANDİLİ DOĞUM ZAMANI BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Merhaba Saygıdeğer okurlarım PEYGAMBERİMİZ Hz.MUHAMMED’in doğum zamanı 571 yılında Rebi-ül evvel ayının pazarı pazartesiye bağlayan gecenin sabahın en güzel vakti olan vakitlerin sultanı seher vaktinde..

Mevlit Kandili
Yayınlanma: 519 Okuma

MEVLİT KANDİLİ DOĞUM ZAMANI

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Merhaba

Saygıdeğer okurlarım PEYGAMBERİMİZ Hz.MUHAMMED’in doğum zamanı 571 yılında Rebi-ül evvel ayının pazarı pazartesiye bağlayan gecenin sabahın en güzel vakti olan vakitlerin sultanı seher vaktinde dünyaya teşrifleriyle dünyayı yıllardır beklenen huzura kavuşturmuştur. Doğduğu O geceye de Mevlit kandili denmiştir, manası doğum zamanıdır. Bu yılda aynı gün ve geceye rastlıyor tarih olarakta günün tarihi tutuyor 12.gün çünkü arabi aylar her yıl 10 gün erken başladığı için döner Aslı miladi takvime göre de Nisan ayının 20’sine denk gelir. PEYGAMBERİMİZ Hz. MUHAMMED MUSTAFA sallalahu aleyhi vessellem yirminci asrın insanının yüz yılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adaleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yeleştirdi. Böylece cehaleti asrı, bir saadet asrı olup cıktı. Nihayet asr, asırlara taştı ve çağlar ötesiyle kucaklaştı. PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED MUSTAFA (SALLALAHU ALEYHİ VESSELLEMİN) doğduğu gece dünyada fevkalade hadiseler meydana geldi. O devrin en büyük devleti Kisra’nın sarayında mimarların mühendislerin asla yıkılamaz dedikleri 14 sütün yıkıldı çöktü. Sava gölü kurudu. Mecusilerin uzun müddetten beri sönmeden yanıp duran tapındıkları ateş söndü. Müşriklerin Kabe’nin üzerindeki putları devrilip yıkıldı ve kırıldı. Bunlar çok önemli şeylere işaret ediyordu. Hak gelmiş batıl yok zail olmuştu. Hakkı telkin ve tebliğ edecek olan Kainatın Efendisi Peygamberler Peygamberi, Fahri alem, Muhammed’ül Mustafa (sallallahu aleyhi vessellem) doğmuştu. Kur’an-ı Kerim Azhap suresi 56.ayeti

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allah ve melekleri, Peygamber’e çok salavat getirirler. Ey müminler! Siz de ona selavât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.

Sadakallahülazim. Türkiye Dinayet Vakfı Kur’anı Kerim ayetin altındaki not.

(Allah’ın salavâtı, rahmet etmek ve kulunun şânını yüceltmektir. Meleklerin salavatı, Peygamberi’in şânını yüceltmek, müminlere bağış dilemek anlamındadır. Müminlerin salâtı ise, dua anlamına gelmektedir. Allah bütün müminlere, peygamberlerlerine salâ ve selâm getirmelerini emretmekte ve ona saygı göstermelerini istemektedir. (Allahümme salli alâ Muhammedin》demek salat《Esselâmü aleyke eyyühe’nnebiyyü》demek selamdır. Peygamberimizden rivayet edilen çok sayıda selavât-ı şerife vardır. Bunları okumak, mümkün olduğu kadar çok salât ve selam getirmek, Peygamber’in sevgisini celbeder, şefaatine sebep olur.

Saygıdeğer okurlarım, Mevlit kandilinin gecesini sevgiyle anarsak Rabbi’mizin rahmetine vakıf oluruz. Bu geceyi kadir gecesiyle eşdeğer saymıştır, bu gece bol sadaka, bol salavatı şerife, mevlit okutabilir veya kendimiz de okuyabiliriz. Mutlu bir şekilde Allah yapacağınız bütün ibadetleri kabul makbul ve de daim eylesin amin. Mevlit kandili cümlemize hayırlara vesile olması dileğiyle Allah hayırlı olan her şeyi cümlemize istetsin hayır getirmeyeni de unuttursun. Saygılarımla.

Nice kandillere hep birlikte erişelim inşallah.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.