Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Mucizeler Diyarı Artvin Projesi 1. Yaşında

Otoyola terk edilen yaralı ve hasta atlardan doğan Mucizeler Diyarı Artvin Projesi 1. Yılını doldurdu. Hopa’da otoyola atılan iki TIR dolusu hasta ve yaralı atı hayata döndüren şefkat, doğal güzellikleri..

Mucizeler Diyarı Artvin Projesi 1. Yaşında
Yayınlanma: 454 Okuma

Otoyola terk edilen yaralı ve hasta atlardan doğan Mucizeler Diyarı Artvin Projesi 1. Yılını doldurdu.

Hopa’da otoyola atılan iki TIR dolusu hasta ve yaralı atı hayata döndüren şefkat, doğal güzellikleri ve yaban hayatı merkezine alan bir projeye dönüştü. Proje çerçevesinde düzenlenen Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı Zirvesi 12/16 Ekim tarihleri arasında Artvin’de ulusal ve uluslararası ölçekte STK temsilcilerini, bilim insanlarını, doğa ve çevre aktivistlerini ve turizmcileri ağırlayacak.

06 Ağustos 2021 de Artvin Hopa’da otoyola terk edilen iki tır dolusu atı kurtarmak için hayvanseverler tarafından başlatılan mücadele birinci senesini doldurdu. Yapılan çalışmalar sadece Hopa atlarının yaşamlarının sağlamakla kalmadı; Artvin ve çevresinde yaban hayatının sürdürülebilir olması, sahipsiz sokak hayvanlarının ve çiftlik hayvanlarının refah seviyesinin artmasının yanı sıra bölgedeki kadın istihdamını da artırmayı hedef edinerek, turizm ve tarımla bütünleşen bir yaşam köyü projesine evrildi.

Hopa Atlarının Yürek Burkan Hikayesi

06 Ağustos 2021’de Hopa otoyoluna terk edilen atlar oldukça gündem olmuş, iki TIR dolusu atın Kırgızistan’a bir düğün yemeği olarak satıldığı ancak bozulan sağlıkları yüzünden sınırı geçemeyecekleri anlaşılınca TIR şoförleri tarafından otoyola terk edildikleri anlaşılmıştı. Atların hikayesi dernek üyeleri tarafından şöyle anlatılıyor:

“Öğleden sonra gelen ihbar telefonları ile hayvan hakları konusunda çalışan yerel dernek gönüllülerinin haberleri oldu Hopa Atlarından. Bir TIR’ın dorsesinde tamamı hasta, bir kaçı ölü, engelli, hamile birçok at otoyol kenarına terk edilmiş olarak bulundu. Daha sonra başlayan yaşam hakkı mücadelesi 21 Ağustos 2021 gecesi terk edilen ikinci TIR atla beraber oldukça zorlu bir hal aldı.

6 Ağustos gecesi ilk grup at o TIR’dan indirildiğinde hepsi aç hepsi susuz, birkaçı çoktan ölmüş, birkaçı can çekişiyorken, daha sonra ismini Nazlı olarak koyacağımız hamile olan bir kısrağın doğumu gerçekleşti. İşte o can pazarında, bir otoban kenarında, aynı tırın içinde kırkı aşkın atla günlerce aç susuz seyahat eden Nazlı daha sonra hepimizin bu proje için motivasyon kaynağı olacağı Mucize’yi doğurdu”.

Halen yerel bir dernek olan Haydiko Artvin’in (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği) üyeleri tarafından güvenli alanlara yerleştirilen atların, sağlık, bakım ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen mücadele devam ediyor. Dernek şu anda, atlar için kurduğu çiftliği bir eko köye dönüştürmeye çalışıyor.

Haydiko, Artvin ilinde oluşturulacak model köyle, bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı, ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı, doğa ve hayvan ile uyumlu, bütünsel, sürdürülebilir yaşamı desteklemeyi amaçlıyor.

Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı Zirvesi

Haydiko üyeleri, Mucizeler Diyarı ismini verdikleri bu proje ile Artvin’in doğal güzelliklerini ve yaban hayatını merkezine koyacakları turizm projelerinin yanı sıra yerel ürünlerden oluşan bir yelpaze ile açacakları e-ticaret sitesi ile bölgedeki kadınların ekonomilerine katkı sağlayacak; aynı zamanda hayvan hakları hareketi için yerel halkla iş bilirliği halinde çalışacak.

Mucizeler Diyarı Proje koordinatörü Yasemin Yılmaz, proje kapsamında 12/16 Ekim tarihleri arasında yapacakları Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı zirvesi ile Artvin’de ulusal ve uluslararası ölçekte STK temsilcilerini, bilim insanlarını, doğa ve çevre aktivistlerini ve turizmcileri ağırlamaya hazırlandıklarını bildirerek Artvin ve çevresinin yaban hayatı turizminin sadece av turizmi ile değerlendirmesinin büyük haksızlık olduğunu, pandemiden sonra dünyadaki seyahat trendlerinin tüketim değeri olmayan sürdürülebilir yaban hayatı turizmine doğru kaydığını ifade etti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.