Son Dakika Haberler

Muharrem Erkek Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

Muharrem Erkek Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
Okunma : 143 views Yorum Yap

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98.Yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

“Cumhuriyet; yokluk içerisindeki milletin, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği üstün fedakârlıklar sonucu kazanılmış bir zaferdir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde bağımsızlık mücadelesi veren ve tam bağımsız Türkiye’nin kurulmasının simgesi olan Cumhuriyetimiz 98 yaşında.

Dünya tarihinde bağımsızlığı uğruna mücadele vererek millet egemenliğine dayalı bir devlet kuran Gazi Meclise sahip tek ülke Türkiye’dir. Ve bizler bunun onur ve gururunu yaşamaya devam ediyoruz. İçeride egemenliğimizin, dışarıda bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyet değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet, bir günde kurulmadı. Çanakkale ruhuyla başlayan mücadelemiz, 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresiyle yol haritasını belirledi. 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla ete kemiğe büründü. Destan ise 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazıldı ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile millet egemenliğini hakim kılan Cumhuriyet ilan edildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Cumhuriyet en büyük bayramımızdır. Ve bu bayram, onurlu bir halkın ulusal birlik ve beraberliğinin ürünüdür’ sözleri Cumhuriyetin özünü aktarmıştır. Cumhuriyete ve devrimlere sahip çıkmak hepimizin görevidir. Birliğimizin ve dirliğimizin özü budur. Bu vesileyle Cumhuriyeti bizlere armağan eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)