Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Muharrem Erkek Seçim Sonrası Yapılacakları Anlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, iktidar değişikliğinin ardından Millet İttifakı olarak yapacakları değişiklikleri anlattı. CHP’li Erkek, “İlk kararname Stratejik Planlama Teşkilatı kararnamesi olacak. Tarımda, sanayide, eğitimde..

Muharrem Erkek Seçim Sonrası Yapılacakları Anlattı
Yayınlanma: 619 Okuma

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, iktidar değişikliğinin ardından Millet İttifakı olarak yapacakları değişiklikleri anlattı.

CHP’li Erkek, “İlk kararname Stratejik Planlama Teşkilatı kararnamesi olacak. Tarımda, sanayide, eğitimde planlama yapılacak” dedi.

CHP’li Erkek, açıklamalarında seçim sonrası çıkacak ilk kararname, ilk yasa ve ilk genelgeyi anlatarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

CHP’li Erkek’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Hazırladığımız güçlendirilmiş parlamenter sistem, çok sağlıklı, güvenli bir temel ve eskiye dönmekten bahsetmiyoruz. Çünkü 12 Eylül darbe hukuku zayıflatılmış, sağlıksız bir parlamenter sistem yarattı. Biz yeni bir hükümet sistemi öneriyoruz. Mevcut sistemde tek kişi var ve 85 milyon freni patlamış kamyon gibi uçuruma sürükleniyor. Altılı Masa’nın güçlendirilmiş parlamenter sistemde tam olarak uzlaşması Türkiye’nin yarını için çok değerli”.

Korku İmparatorluğunu Kaldıracağız

Şu anda Türkiye’de hiç kimse güvende değil. Çünkü hukuk güvenliği yok. Üniversiteler, iş dünyası, sendikalar herkes konuşmalı. Ama öyle bir korku imparatorluğu yarattılar ki bunu ortadan kaldıracağız. Bugün birçok suçsuz insan, gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler, öğrenciler ceza evinde. Kılıçdaroğlu’nun davalarındaki yargıçlar değiştiriliyor. Man adası davasında Erdoğan’ın yakınlarının hesaplarından para transferi Yargıtay kararı ile belirlendi. Masak raporları var ama davaları kazanabilmek için hakim değiştiriyorlar. Kazanamayacaklar, hukuk her şeyi takip eder.

İmamoğlu ve Kaftancıoğlu Davaları

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 21 Eylül’de duruşması var. YSK üyelerine hakaret ettiği iddia ediliyor. Yok öyle bir şey. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir tartışma aslında. Bu davanın hâkimini de değiştirdiler. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma açmaya doyamıyorlar. Hepimiz hakkında fezlekeler, soruşturmalar var ama bunların hiç biri bize bir milim dahi geri adım attıramaz”.

Adli Kolluk Teşkilatını Kuracağız

“Yapmamız gereken kuvvetler ayrılığını temel alan bir sistem inşa etmek. HSK’nın yapısını da değiştireceğiz. Adalet Bakanı kurulda olmayacak. Cumhuriyet Başsavcılıklarına bağlı adli kolluk teşkilatını kuracağız. Hakimlerin coğrafi güvencesini sağlayacağız. İddia makamı ile savunma makamı eşit olacak. Anayasa Mahkemesi’ni saygın ve güçlü hale getireceğiz, üye seçimi değişecek. Önümüzdeki ilk seçim referandum niteliğinde olacak. Seçmen sandığa giderken vicdanında muhakeme yaparak bu sistem devam etsin mi etmesin mi karar verecek. Otoriter bir sistemden yana olanlar değil demokrasiden yana olanlar kazanacak. Bu nedenle tarihi bir seçim olacak”.

İlk Kararname, İlk Yasa ve İlk Genelge

Bir hafta içinde Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanının imzalayacağı ilk kararname Stratejik Planlama Teşkilatı kararnamesi olacak. Orada Türkiye’nin liyakatli kadroları yer alacak. Tarımda, sanayide, eğitimde planlama yapılacak. İlk çıkaracağımız yasa Siyasi Ahlak Yasası olacak. O da hazır. Siyasette yozlaşma, çürüme çok büyük. Siyaset zenginleşme yeri değil. Milletvekili iş takibi, ihale takibi yapmayacak. Siyasetin etik kodlarını belirleyeceğiz. Her şey şeffaf olacak ve herkes hesap verecek. İlk çıkarılacak genelge, israf ile ilgili olacak. Kamuda israf, araç, uçak saltanatı bitecek. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanacak. Güçlü kurumlar güçlü kurallar ve güçlü kadrolar olacak.

AKP’liler Dahil Herkes Mutlu Olacak

“Orada çok yeni şeyler var. Yapıcı ve kurucu güvensizlik oyu gibi. Kurulları, kurumları ve kadroları güçlendiriyoruz. İçtüzük değişikliği, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, Siyasi Ahlak Kanunu hepsi hazır. Bütün bunları yaptığımız zaman AKP’liler de 85 milyon da mutlu olacak”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.