Son Dakika: Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Muharrem Erkek’in 9 Eylül Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu. Erkek şunları söyledi: 9 Eylül hem kurtuluşun hem de kuruluşun büyük adımıdır. 3..

Muharrem Erkek’in 9 Eylül Açıklaması
Yayınlanma: 388 Okuma

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

Erkek şunları söyledi:

9 Eylül hem kurtuluşun hem de kuruluşun büyük adımıdır. 3 koldan ilerleyen ordumuz; 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Eskişehir, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik, 7 Eylül’de Aydın ve 8 Eylül’de Manisa’yı Yunan askerlerinden temizlemiştir.

Cesur ordumuz 8 günde 400 kilometre yol kat ederek Yunan ordusunu İzmir’e kadar kovalamıştır. Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, 9 Eylül 1922’de İzmir’e varan muzaffer ordularımız kurtuluşu müjdelemiş ve gönderden indirilen Yunan bayrağı yerine Türk bayrağını çekmiştir. Bu mücadelede top, tüfek ve askeri açısından kendini üstün gören Yunan ordusunun hesaba katamadığı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bir destan yazmıştır. Uşaktan İzmir’e uzanan mücadelede İzmir’in dağlarında çiçekler açmasına neden olmuş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

İzmir’in kurtuluşundan bir yıl sonra 9 Eylül 1923’te bir kuruluşa imza atıldı. Temelleri Kuvay-ı Milliye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanan, başta Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Laiklik ve Milliyetçilik ardından Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri doğrultusunda ilerleyecek olan CHP ilk genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuştur.

Cumhuriyeti kuran partimiz, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında demokratik hukuk devletini de tesis edecektir. Kuruluşundan günümüze Atatürk ilkelerini benimsemiş partimizin 99. Yıl dönümünü gururla kutluyor ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e ve mücadele arkadaşı ikinci Genel Başkanımız İsmet İnönü’ye, Genel Başkanımız Kıbrıs kahramanı Bülent Ecevit’e rahmet diliyorum, kendilerini saygı ve minnetle anıyorum. Yine ülkemiz ve Partimiz için çalışmış, emek vermiş herkese saygılar sunuyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.