Son Dakika Haberler

Namık Kemal Kütüphanesi ve Müze Açılışları

Namık Kemal Kütüphanesi ve Müze Açılışları
Okunma : 199 views Yorum Yap

Gelibolu’ya bağlı Bolayır köyünde, 57.Alay Bolayır Akademisi Açılışı, Çanakkale Muharebeleri Müzesi, Bolayır Kent Müzesi ile Tarihi Hamam ve Atatürk Gönüllüleri Namık Kemal Kütüphanesinin açılışları yapıldı.

Gelibolu’nun Bolayır köyünde, 2’nci Bolayır Tarihi Sempozyumu pandemi koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenirken, 57.Alay Bolayır Akademisi Açılışı, Çanakkale Muharebeleri Müzesi, Bolayır Kent Müzesi ile Tarihi Hamam ve Atatürk Gönüllüleri Namık Kemal Kütüphanesinin ise açılışları yapıldı.

Tarihi Alan Araştırmacısı 57.Alay Yürüyüş Genel Koordinatörü Çanakkale Kara Muharebeleri Araştırmacısı Aktivist Hikmet Yılmaz açılışlardan önce günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi.

Tarihi Alan Araştırmacısı 57.Alay Yürüyüş Genel Koordinatörü Hikmet Yılmaz konuşmasında, tarih kokan Bolayır köyüne yapmak istediklerini anlattıklarında kendilerine inananlarla yola çıktıklarını ve başarmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, “Bolayır’a borcumuz var, bunu ödemek istiyoruz dedik ve bunu yaptık. Bolayır muhtarımız Adem Can’ın bu konudaki isteği, çalışması bizleri daha da ateşledi ve Bolayır köyünde güzel açılışlara imza atıldı. Koronavirüs nedeniyle bir kaç kez ertelemek zorunda kaldığımız sempozyumumuzu yine ileri ki bir tarihe erteledik. Namık Kemal Kütüphanesi başta olmak üzere kültür akademisi ve müze açılışlarını gerçekleştirdik” dedi.

Bu konuşmanın ardından Bolayır muhtarı Adem Can’ın, bu güzel eserlerin Bolayır’a kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etmesinin ardından müze ve kütüphane açılışları gerçekleştirildi.

Programa Gelibolu Belediye Başkan vekili Deniz Cankara, Çorlu Belediyesi Başkan yardımcısı Kemalettin Avcı, Ergene Belediye Başkan yardımcısı Ayça Albayraktar, Beylikdüzü Belediye Başkan yardımcısı Serdal Mumcu ile Keşan, Evreşe, Kepez Belediye Başkan yardımcıları ve Şarköy’den yetkililer katıldı. Program sonunda katılanlara katkılarından dolayı plaket takdim edildi.