Son Dakika: Sağlıkta Şiddetle Sonuna Kadar Mücadele *** CHP'li Güneşhan "İktidar Turizmi Otuz Yıl Geri Götürecektir" *** Turizm Haftası’nda Seramik Standı İlgi Çekiyor *** Kira Anlaşmazlıkları Yüzde 80 Davaya Dönüşüyor *** Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Neyin Bayramı?

Tarih 15 Temmuz 2016 idi… Günlerden Cuma ve sıcacık bir Temmuz akşamıydı… Fakat ilerleyen saatlerde milletçe üşüyecektik! O uğursuz gecede olanları hepiniz bizzat yaşayarak gördünüz… O gün; şanlı ordumuzun içine..

Neyin Bayramı?
Yayınlanma: 263 Okuma

Tarih 15 Temmuz 2016 idi…

Günlerden Cuma ve sıcacık bir Temmuz akşamıydı…

Fakat ilerleyen saatlerde milletçe üşüyecektik!

O uğursuz gecede olanları hepiniz bizzat yaşayarak gördünüz…

O gün; şanlı ordumuzun içine sızmış, sızdırılmış veya özenle yerleştirilmiş bir grup hain tarafından kanlı bir darbe girişimi gerçekleştirildi!

Halkımızın darbeye karşı destansı duruşunu yabana atmamakla birlikte, kamuoyunda oluşturulan algının aksine, bu haince girişim; ordumuzun ezici bir çoğunluğunun itibar etmemesi ve hatta canları ve kanları pahasına karşı durması sayesinde, esası itibarı ile yine Türk ordusu tarafından akamete uğratılmış olan bir girişimdir.

Kabuk bağlamakta olan yaraları kanatmak istemem, ama gerçeklerin de tam olarak anlaşılması gerekir. O gece, girişimin en önemli merkezi olan Ankara’da, sokağa çıkabilen tank sayısı sadece 17 idi.

Garnizondaki diğer binlerce zırhlı araç ve tankın dışarıya çıkmasını önleyen şey kışlalarımızın önlerine yığılan kıytırık çöp kamyonları mıydı?

Yalın gerçek şudur ki; darbeyi İmam’ın Ordusu yapmış ve Mustafa Kemal’in Ordusu da engellemiştir.

Bugün o hain darbe girişiminin yedinci yıldönümündeyiz. Dile kolay, tam 2555 gün…

Peki, o günden bu güne neler oldu? Öncelikle bir ona bakalım ve ülkemizin nereye doğru götürülmekte olduğunu bu gözlükle görmeye çalışalım.

• Halen daha “Yurtta Sulh Konseyi” ve bu konseyin başındaki kişiler ortaya çıkarılabildi mi? Hayır!

• 15 Temmuz günü yaşandığı iddia edilen çelişkili, garip ve soru işaretleriyle dolu karanlık olaylar aydınlığa kavuşturulabildi mi? Ne gezer?

• Mecliste oluşturulan “Darbeyi Araştırma Komisyonu”? Dağ fare doğurmadı mı?

• Darbenin siyasi ayağı ortaya çıkarılabildi mi? Hayır!

• Davulcusundan zurnacısına, baklavacısından kavurmacısına kadar toplumun her kesiminden külliyatlı miktarda baylokçu veya FETÖ’cü çıktığı halde, her ne hikmetse başta iktidar milletvekilleri olmak üzere siyasilerimizden bir tane bile FETÖ’cü çıkmadı!

• Girişimin hemen ardından, AKP Genel Merkezi’ne asılan Atatürk posteri, tehlikenin geçtiği anlaşılınca hemen kaldırıldı…

• Ülke Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yönetilmeye başlandı.

• Bir yargı kararı (Hukuki Hüküm) olmadan on binlerce kişi okulundan, mesleğinden ve işinden atıldı! Yine on binlerce kişi tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Yazar, çizer, siyasetçi ve gazeteci tutuklamaları ile ülke tarihinin yeni rekorları kırıldı!

Bizzat Sn. Cumhurbaşkanının dediği gibi at izi it izine karıştırıldı!

• Liyakat yerine mülakatların geçerli olmaya başlaması ile birlikte, devlet kadrolarında hiç görülmediği kadar siyasi kadrolaşmaya gidildi. Tabiri caizse un da koktu, tuz da!

• Türkiye’de kaliteli mal ve hizmet üretiminin dinamosu haline gelmiş olan birçok güzide devlet kuruluşu bir KHK ile Varlık Fonu’na devredildi veya satıldı. Hatta bu kervana askeri fabrikalar bile dahil edildi!

• Otomobil lastiğinden kış saati uygulamasına kadar her türlü düzenleme, OHAL yetkisine dayanan KHK’larla yapıldığı halde, üç yıldır; CEMAATLERLE İLGİLİ VE CEMAATLERİN DEVLET İÇİNDEKİ FAALİYET ALANLARINI DÜZENLEYEN VEYA SINIRLAYAN bir tek kanun/KHK dahi çıkarılmadı!

• Türk kimliğinin yerine “ÜMMETÇİLİK”, Cumhuriyet rejiminin yerine “OSMANLICILIK”, milli ve dini değerlerimizin yerine “ŞEKİLCİ EMEVİ YOBAZLIĞI”, Atatürk’ün yerine de “ABDÜLHAMİT” ikame edilmeye çalışıldı. Hala da çalışılmaktadır!

• Maurice Duverger’in de dediği gibi hukukun kuvvetinin azaltılmasıyla birlikte, kuvvetlinin hukuku egemen oldu!

• OHAL şartlarında ve fırsat eşitliğinden yoksun bir ortamda yapılan şaibeli referandumla başkanlık sistemine geçiş kabul edildi. Partili ama nasıl oluyorsa tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı garabeti ortaya çıktı. Öyle ki 1876 Osmanlı Anayasası’nın Padişaha tanıdığı yetkilerden daha fazlası Partili Cumhurbaşkanı’na verildi!

• Partili=Taraflı, Taraflı=Ayırmalı ve Ayırmalı=Kayırmalı bir sistemin çarkları istenilen tarafa doğru dönmeye başladı!

• Halkın % 50’sinin onaylamadığı bir partinin genel başkanı, siyaset üstü ve milletin % 100’ünün ordusu olan Türk Ordusu’na Başkomutan oldu!

Türkiye’de fiilen parti devletine evrilen bir sürece girildi.

• Toplumdaki zaten var olan kutuplaşma iyice keskinleşti! Yapılan ayrımcılık şehitlerimizin ve gazilerimizin dahi ayrıştırılmasına kadar sirayet ettirildi.

• Trilyonlarca liraya ve parayla ölçülemeyecek kadar çok zamana ve bilgi birikimine mal olmuş en iyi kışla ve üsler acımasızca kapatıldı?

• Askeri okullar kapatıldı, öğrenciler atıldı!

• Taa 1848’lerde, o günkü adıyla “Erkan-ı Harbiye Mektebi” olarak Türk ordusunun kurmay subay ihtiyacını karşılamak maksadıyla kurulan ve kurulduğu günden bu yana başta Mustafa Kemal Atatürk gibi çok değerli subaylar yetiştirmek suretiyle ordumuza ve milletimize çok değerli hizmetler veren Harp Akademileri Komutanlığı bir KHK’ya dayanılarak kapatıldı. Kanunla kurulan bir kurum çıkarılan bir KHK ile kapatıldı ve tam 168 yıllık birikim çöpe atılmış oldu!

• Askeri hastaneler kapatılarak ve askeri hekimlik yok edilerek, Türk ordusunun çok ama çok önemli bir kabiliyeti yok edildi.

• Tarihi milattan önce 209’da başlayan Şanlı Türk Ordusu, dünya orduları içerisinde askeri sağlık sistemi olmayan tek ordu haline getirildi.

Bugün itibarıyla, Türk ordusunda istihdam edilen at ve köpeklerin dahi kendi hekimleri varken, mehmetçiklerin hekimi yoktur!!!

• Askeri mahkemeler kapatıldı. Askerliğin iç dinamiklerinden bihaber olan sivil yargının, askeri yargı davalarını nasıl bir hakkaniyetle karara bağladığı muammadır!

• Darbe girişimi için kışla dışına bir tek postal dahi çıkarmamış olan Askeri kışla ve kurumların önleri bile çöp ve hafriyat kamyonları ile doldurularak, kışlaların yakıtı, elektriği ve suyu dahi kesilerek; halk ile ordu arasındaki manevi bağ berhava edildi!

• Ordunun komuta yapısı, düzeni, hiyerarşisi, disiplini, morali ve motivasyonu konusunda; Balkan Harbi’nden sonraki en büyük bozgun yaşandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın hiçbir ağırlığı kalmadı ve komuta birliği tarihe gömüldü!

• Ordudaki rütbelilerin neredeyse tamamı potansiyel suçlu veya şüpheli olarak görülmeye başlandı!

• Bu olumsuzluklardan etkilenen ordumuzun en tecrübeli kesimi istifa veya erken emeklilik yolu ile Türk ordusundan ayrılmaya başladı!

• Mete Han’dan bu yana ordu tarihimizde ilk defa, kışlalarımızda üst üste ve toplu asker zehirlenmeleri yaşanmaya başladı!

• Asker kişilerde olmazsa olmaz bir gereklilik olan inisiyatif alma davranışı sıfıra indirildi.

• Silah arkadaşlığı ve güven yok edildi.

• Darbe girişiminden sonraki süreçte Türk ordusunun kaybetmiş olduğu itibar, imaj, nedeniyle askerlik mesleğine olan talep azaldı ve bu nedenle de askeri okullar düşük profilli öğrencilerle doldurulmaya başlandı.

• Hepsinden önemlisi TSK’nın zayıflatılmasından cesaret alan Yunanistan Ege denizinde işgal ettiği Türk adalarını askeri yönden takviye edip iyice yerleşti!

15 Temmuz’u takip eden yıllardaki anma etkinlikleri için bastırılan afişlere boy boy basılan asker fotoğrafları ve çekimi yapılan “Uyanış” gibi psikolojik harekat filmleriyle, hedef kitle üzerindeki asker düşmanlığı olabildiğince körüklendi!

Peki, bu afişlerde darbenin elebaşısı Fetullah Gülen’e ait bir tane bile fotoğraf göreniniz oldu mu? Peki ya, “Kandırıldık Allah ve milletimiz bizi affetsin” diye yazan bir afiş neden basılmadı?

Dünden bugüne yapılagelen icraatların biri de, Ordunun yarısını terhis etmek ve bedelli askerliği daimi hale getirmek oldu!

Kahramanmaraş merkezli büyük depremden sonra bile, birilerinin yersiz paranoyaları yüzünden (ve belki de asker millet bütünleşmesi istenilmediğinden olsa gerek) üç gün boyunca Ordu sahaya çıkarılmayarak on binlerce insanımızın fazladan ölümüne sebep olundu.

Göz olanı, beyin ise olacakları görür derler…

Yazımın başında 15 Temmuz günü milletçe üşüdük demiştim.

Son üç yıl içerisinde, ülkemin içine girdiği garabeti ve gelecekte olabilecekler düşündükçe… Üşümek ne kelime, inanın donuyorum!

Olanları sizler de gördünüz.

Darbecilerin kimler olduğunu da, en az 10 yıl boyunca ne istedilerse hepsi verilerek kimler tarafından himaye edildiklerini de biliyorsunuz.

Şimdi sorarım size;

Asıl darbe kime yapıldı?

Yine sorarım size:

Kendi ordusuna alçakça bir darbe yapıldı diye bayram yapan bir millet var mıdır?

Bayram diyorlar…

İyi de, neyin bayramı?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.