Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Ödenek Değil Maaş İstiyorlar

Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bekir Kahyaoğlu, ülke genelindeki 52 bin 983 muhtarın ‘ödenek’ adı altında aldığı ücretin ‘maaş’ statüsüne dönüştürülmesi ve en düşük memur maaşının verilmesini talep ettiklerini..

Ödenek Değil Maaş İstiyorlar
Yayınlanma: 334 Okuma

Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bekir Kahyaoğlu, ülke genelindeki 52 bin 983 muhtarın ‘ödenek’ adı altında aldığı ücretin ‘maaş’ statüsüne dönüştürülmesi ve en düşük memur maaşının verilmesini talep ettiklerini söyledi.

Öncelikle mahalle muhtarlarının da köy muhtarları gibi tüzel kişiliğe kavuşturulması gerektiğini belirten Kahyaoğlu, muhtarların toplu ulaşımdan ücretsiz, hava yollarından da indirimli faydalanması gerektiğini savundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı Bursa Yunus Emre Spor Kompleksi’ndeki toplantıda konuşan Kahyaoğlu, muhtarların yaşadıkları sorunları yetkililere yazılı olarak sunduklarını ve çözüm beklediklerini açıkladı.

Kahyaoğlu, mevcut Yerel Yönetimler Yasası’ndaki ‘muhtarlık binalarının bütçe dahilinde
yapılması’ ifadesinin yerine ‘muhtarların çalışma ofisi ihtiyacının karşılanması zorunluluktur’ ibaresinin yer almasını istedi.

Kahyaoğlu, hükümetten isteklerini şöyle sıraladı:

“Nüfus müdürlüklerinin kayıtlarında bulunan nüfus cüzdanı bilgilerinin muhtarlıklar tarafından görülmesi sağlanmalı. Siyasilerin seçimden önce seçim kurullarına verdikleri dosyalar gibi muhtar adaylarının da dosya sunması ve birleşik oy pusulası olarak düzenlenmesi gerekiyor. Mahalle muhtarlarımızın da köy muhtarları gibi
tüzel kişiliğe kavuşturulmasını istiyoruz. Devlete ve belediyelere ait toplu ulaşım (otobüs, tren, deniz otobüsü, hava yolu) araçlarından ücretsiz veya indirimli ulaşım hakkının muhtarlara sağlanması gerekiyor. Mahalle muhtarlarımızın elektrik, su, doğal gaz, telefon, kırtasiye giderlerinin devlet veya belediyeler tarafından
karşılanabilmesi için gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Köy Kanunu’nun yeniden düzenlenmesini istiyoruz. 52 bin 983 muhtarın ‘ödenek’ adı altında alınan ücretinin değiştirilerek ‘maaş’ statüsüne çekilmesi, en düşük memur maaşına denk getirilmesi ve sosyal güvencesinin devlet tarafından karşılanmasının
sağlanmasını bekliyoruz.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.