Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Öğrenci Pansiyonlarının Hali İçler Acısı

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmet Güneşhan, Sayıştay’ın MEB 2022 yılı denetim raporuna ilişkin bir açıklama düzenledi. Güneşhan şunları söyledi; “Sayıştay’ın Milli..

Öğrenci Pansiyonlarının Hali İçler Acısı
Yayınlanma: 271 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmet Güneşhan, Sayıştay’ın MEB 2022 yılı denetim raporuna ilişkin bir açıklama düzenledi.

Güneşhan şunları söyledi;

“Sayıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’na dair 2022 yılı denetim raporu çok sayıda uygunsuzluğu ortaya çıkarıyor. Özellikle Bakanlığa bağlı öğrenci pansiyonlarındaki içler acısı hali bu rapor net olarak ortaya koymuş durumda. Sayfalar süren bulgular, maalesef öğrencilerin ve ailelerinin yıllardan bu yana dert yandıkları sorunları doğrular nitelikte. Sayıştay denetçileri, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı pansiyonlu okulların faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlayacak insan kaynağına sahip olmadığını tespit etmişler. Bu pansiyonların çok büyük bir kısmının sosyal alanlardan yoksun olduğunu ifade etmişler. Halbuki Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nin pansiyonlarla ilgili maddesi, tüm detaylarıyla olması gerekenleri kurala bağlıyor. Revir olması gerekliliği, revirde kaç yatak olacağı, misafir yatak odasından engelli öğrenci yatak odasına, bilgisayar odalarından kütüphanelere, okuma salonlarından sosyal alanlara kadar tek tek ifade ediliyor. Ama Sayıştay denetçileri, pansiyonların çoğunda bunların olmadığını tespit etmiş. Örneğin çoğunda revir yok, revir olanlarda da mevzuatta belirtilenden az yatak var. Revir var ama Sağlık Bakanlığı ile yapılması gereken protokol yapılmadığı için sağlık personeli yok. Öğrenci yatak odalarında öğrenci başına düşen alan olması gerekenden çok daha düşük, kapasiteler yine çok yüksek. Pansiyonlar arasında bir standart da yok. Tümüyle keyfi, kural tanımaz bir anlayış var ve çocuklarımız bu anlayışa emanet ediliyor. Bu kabul edilemez”.

“Sayıştay ayrıca ambar sistemlerinin bile doğru düzgün tutulamadığını tespit etmiş. Temizlik malzemesi alınmış, sisteme girilmemiş. Kırtasiye malzemesi alınmış, sistemde bunların girişinin yapılabileceği sekme bile yok. Dolayısıyla ne harcama doğru tutulabiliyor, ne kayıtlar doğru tutulabiliyor. Pansiyonlarda teknik personel ve kaloriferci bulunmadığı için pansiyon bütçesinden kazan bakım onarımları ile tesisat bakım onarımlarına ilişkin harcamalar yapılmak zorunda kalınmış, zaten kısıtlı bütçelere ekstra yük bindirilmiş. Küçük bir bakkal dükkanı bile böyle yönetilmez”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.