Son Dakika: Çocuklardan Kaymakam Abacı’ya Ziyaret *** Kerem Aktürkoğlu’nu Yedirmeyiz *** Başkan Soyuak Koltuğunu Çocuklara Bıraktı *** CHP’li Güneşhan; “23 Nisan Bağımsızlığın Sembolüdür” *** Kasten Adam Öldürme Suçundan 9 Gözaltı *** Bir Denizkestanesinin Anıları *** Gelibolu’da 23 Nisan Çocuk Şenliği Yapıldı*** Başkan Soyuak “Gelibolu Cumhuriyete Yakışır Bir Kent Olacak” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Optisyen ve Gözlükçüler İçin Meslek Kanunu Teklifi

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türk Optisyen – Gözlükçüler Birliği’ne “kamu tüzel kişiliği” statüsü kazandırılması amacıyla hazırladığı Türk Optisyen-Gözlükçüler Meslek Birliği Kanun Teklifi’ni TBMM..

Optisyen ve Gözlükçüler İçin Meslek Kanunu Teklifi
Yayınlanma: 933 Okuma

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türk Optisyen – Gözlükçüler Birliği’ne “kamu tüzel kişiliği” statüsü kazandırılması amacıyla hazırladığı Türk Optisyen-Gözlükçüler Meslek Birliği Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sundu.

Türk Optisyen – Gözlükçülerin meslek birliğinin oluşturulmasını amaçlayan 44 maddelik kanun teklifine göre, halk sağlığında önemli hizmetler yapmakta olan optisyenler ve gözlükçülerin daha düzenli ve halk sağlığına faydalı çalışmalarını sağlamak üzere, mesleğin hukuka uygun şekilde icra edilmesinin sağlanması öngörülüyor.

Türk Optisyen ve Gözlükçüler Kamu Tüzel Kişiliği Statüsüne Kavuşuyor

Milletvekili Tutdere TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifiyle Türk Optisyen ve Gözlükçülerin meslek birliğinin oluşturularak, birliğe kamu tüzel kişiliğe statüsü kazandırılmasının amaçlandığını vurguladı.

Türk Optisyen ve Gözlükçülerin meslek birliğinin oluşturulmasını amaçlayan kanun teklifi hakkında bilgi veren Milletvekili Tutdere, “Bu Kanunun amacı; optisyen – gözlükçüler odaları ile Türk Optisyen – Gözlükçüler Birliğinin faaliyetleri, organları, görevleri, toplantıları, karar alışları, gelirleri, giderleri, organları için seçim, seçilme yeterliliği, seçimlerin yapılışı, hizmet bedellerinin ve aidatın tespiti, disiplin cezaları ve infaz edilişleri ile odalar ve Birlik ile ilgili diğer iş ve işlemler hakkındaki usul ve esasları düzenlemektir” dedi.

Optisyen ve Gözlükçüler Kamu Tüzel Kişiliği Kazanıyor

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kanun Teklifinde:

* Kuruluş, Birliğin amacı, yapısı ve faaliyetleri,
* Birliğin organları,
* Birlik Genel Kurulunun görev ve yetkileri,
* Genel Kurulun teşkili,
* Birlik Genel Kurulunun toplanma ve karar alma usulü,
* Olağanüstü toplantı,
* Merkez Yönetim Kurulunun oluşumu,
* Merkez Yönetim Kurulunun toplanma ve karar alma usulü,
* Merkez Yönetim Kurulu Başkanı,
* Merkez Yönetim Kurulunun görevleri,
*Yüksek Disiplin Kurulunun oluşumu, toplanması ve karar alma usulü,
* Birlik Denetleme Kurulunun oluşumu ve çalışma usulü,
* Birlik kurullarına üye seçilme engeli ve üyeliğin düşmesine ilişkin düzenleme yapılıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.