Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Orman Yangınları İle Mücadele Tatbikatı

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce 2021 yılı Orman Yangınları ile etkin şekilde mücadele etmek için denetim, eğitim ve tatbikat çalışmalarına devam ediyor. 25 Mayıs 2021 tarihinde..

Orman Yangınları İle Mücadele Tatbikatı
Yayınlanma: 446 Okuma

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce 2021 yılı Orman Yangınları ile etkin şekilde mücadele etmek için denetim, eğitim ve tatbikat çalışmalarına devam ediyor.

25 Mayıs 2021 tarihinde Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü Karacaören köyü mevkiinde yapılan denetim, eğitim ve tatbikata, Bölge Müdürü Enver Demirci, Bölge Müdür Yardımcıları, İşletme Müdürleri, İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları ve Orman Yangınlarında görev alan işçiler katıldı.

Eğitim ve tatbikatlarda özellikle; orman yangınına etkin ve doğrudan müdahale yöntemleri, 2020 yangınlarının değerlendirilmesi, iş güvenliği, koruyucu donanımların kullanımı konuları uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Tatbikat dumanın yükselmesi ihbarının “Alo 177″ye gelmesi ile yangının çıktığı bölgenin koordinatları belirlenerek, tüm Söndürme unsurlarının karadan ve havadan yangın bölgesine sevki ile başladı. Büyük Orman Yangını senaryosu ile yapılan tatbikatta, yangına Hava ve Yer Söndürme Araçlarının müdahalelerinin koordinasyonu sağlanarak etkin ve güvenli bir müdahale gerçekleştirildi.

Eğitim ve Tatbikat programlarına katılan Bölge Müdürü Enver Demirci yaptığı açıklamada; “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında, geçen yıl 123 adet Orman Yangını ve 486 adet Açık Alan Yangını olmak üzere toplam 609 adet yangına müdahale ettik. Birinci derece yangına hassas ve şiddetli rüzgâr alan bir bölgede görev yapıyoruz, yangın öncesi yapılan hazırlık çalışmalarımız bu nedenle büyük önem arz etmektedir, ilk hedefimiz yangın çıkmaması için gerekli çalışmaları yapmaktır.

Orman Genel Müdürlüğümüz 3 uçak, 30 helikopter, 4 iha ve termal kameralarla gözetleme yöntemlerini kullanarak, ülkemiz orman yangınlarının en kısa ve en az zararla söndürülmesi için teknolojinin tüm imkanlarını kullanmaktadır. Ancak yangının tamamen söndürülmesi için, insan unsuru her zaman çok önemlidir. Neticede zafer süngünün ucundadır.
Yeşil vatanın korunması için bu güne kadar Türkiye genelinde 118, bölgemizde ise biri bölge müdürümüz olmak üzere 6 şehit verdik. Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Tatbikatta hava ve yer unsurlarımızı birlikte etkin ve güvenli kullanımını gerçekleştirerek, ekiplerimizin bilgi ve tecrübelerini pekiştirdik. Tüm çalışanların kendilerini fizik ve beyin olarak hazırlamaları, sık sık tatbikatlar yapılmasını, disiplin ve ekip çalışmasına önem verilmesini, orman yangınlarının çok riskli ve mücadelesinin zor olduğunu belirterek, 2021 yılı yangın sezonunun başarılı ve kazasız bir şekilde geçmesini dilerim” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.