Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Özacar’dan Gider’e Videolu Cevap

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, geçtiğimiz hafta Gelibolu Belediyesi ve şahsı hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’e basın açıklaması yoluyla cevap verdi. Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, yaptığı..

Özacar’dan Gider’e Videolu Cevap
Yayınlanma: 209 Okuma

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, geçtiğimiz hafta Gelibolu Belediyesi ve şahsı hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’e basın açıklaması yoluyla cevap verdi.

Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, yaptığı basın açıklamasında doğalgaz, kapalı pazaryeri, yeni feribot iskelesi, Hamzakoy ve türbeler hakkında açıklamalarda bulunarak yapılan AK Parti Çanakkale Milletvekili Gider’in açıklamalarını cevaplamış oldu.

Doğalgaz Çalışmaları:

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, basın açıklamasına AK Parti Milletvekili Ayhan Gider’in “Gelibolu’ya doğalgazı zorla getirdik” açıklamasına cevap vererek başladı.

Başkan Özacar, doğalgaz çalışmaları ile ilgili yazışmaların 2017 yılında başladığını belirterek şu ifadelere yer verdi; “9 Ocak 2024 tarihinde, Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Ayhan Gider’in, Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptığı sohbet esnasında şahsım ve Gelibolu Belediyesi’ni hedef alan ifadelerini esef ve hayretle dinledim. Yaptığı konuşmanın ne kadar haksız, ne kadar mesnetsiz olduğunu bir kez daha okuyarak gördüm ki bu anlattığı, suçlama yaptığı konuların bizlerle ilgisi olmadığını tamamen günün siyasi polemiğine uygun olarak konuştuğunu tespit ettim.

“Bizler İlkeli Duruş ve Siyaseti Her Zaman Toplum Çıkarlarının Baş Göstergesi Olarak Saymışızdır”

Bu doğru bir davranış değil, kendileri için uygun olabilir ama bizler için anlaşılabilir değil. Bizler, ilkeli duruş ve siyaseti her zaman toplum çıkarlarının baş göstergesi olarak saymışızdır ve bu duruşumuzu uygulamaya çalışmışızdır. Ben de Sayın Gider’in yaptığı konuşmadan aldığım özetle birkaç konusuna değinmek istiyorum. Özellikle doğal gaz konusunda Gelibolu’ya zorla hizmet getirildiği iddiasını yenilemiş, bir kez daha hayret etmiştim.

Aslında bu konuyu defalarca açıkladığım gibi bir kez daha açıklamanın da gerekli olduğunu düşünüyorum. Sayın Ayhan Gider seçim atmosferi içerisinde bunları getirmiş ya da kendileri çok yanlış bilgilendirilmişlerdir. Ancak bunca yıllık deneyimli bir bürokrat ve siyasetçi olarak bu konulara vakıf olduğunu düşünüyorum. O halde demek ki bu konuşma üslubu tamamen günlük siyasete vurgu yapmak için herhalde.

Ben bu konuda tüm Gelibolulular’a ve Sayın Ayhan Gider’e birkaç rakamla yeniden bilgilendirmek istiyorum. Umarım kendileri bir kenara not ederler. Özellikle doğal gaz konusunda söyleyeceğim.

Bu doğalgaz serüvenimiz bizim 13.07.2017 tarih ve 78 sayılı Aksa yazısı ile başlamıştır. Bizler 07.09.2017 tarihinde 157 sayılı meclis kararıyla bir komisyon oluşturduk. Ve 08.03.2018 tarihinde komisyonumuzun aldığı kararı meclis kararı olarak gündeme getirdik ve yetkilendirdik. Yazışma sürecimiz devam etti ve bu tarihten itibaren 31.01.2019 tarihinde doğal gaz çalışması yapılıp yapılmayacağı hususu Aksa A.Ş.’ye sorulmuş olup 10.02.2019 tarihli cevap yazısında “Gelibolu ilçesi lisans kapsamı içerisinde yer almaması nedeniyle doğal gaz altyapı yatırımımız bulunmamaktadır” cevabı verilmiştir.

Yine 21-8-2019 tarihinde Aksa A.Ş.’ye tekrar sorulmuş olup 17.09.2019 tarihli cevap yazısında; “Gelibolu ilçesi hali hazırda lisans alanı dışında bulunmakta olup, 2020 ve 2021 yıllarıyla ilgili de herhangi bir yatırım planımız bulunmamaktadır” denilmiştir. Yine 08.02.2021 tarih ve 441 sayılı yazımız ile doğalgaz çalışmalarının ne zaman başlayacağı hususu EPDK’ya sorulmuş olup 11.03.2021 tarih ve 41400 sayılı cevap yazısında; “Lisans gelişme işleminin başlatılması için son altı ay içerisinde alınmış örnek meclis karar ile Aksa A.Ş.’ye başvuru yapılması gerekmektedir” denilmiştir.

Yine 05.04.2021 tarih ve 33 sayılı meclis kararımız ile istenilen karar alınmış ve EPDK ile Aksa A.Ş.’ye gönderilmiştir. Ve 29.06.2021 tarihinde belediyemiz ile Aksa Çanakkale Doğalgaz A.Ş. arasında ve Gelibolu Belediye Başkanlığı arasında sorumluluk alanında doğalgaz şebekesi döşenmesi amacıyla protokol imzalanmıştır. Buradan şu sonucu çıkarmamız çok net anlaşılacaktır diye bu rakamları ifade ettim. Evet, bizim doğalgaz sürecimiz böyledir.

“2024 ve 2025 Yılları İçerisinde Doğalgaz Döşeme İşi Bütün Gelibolu’da Bitirilmiş Olacaktır”

Üstelik bunlar yaparken en son alınan meclis kararı bize söylenildiği şekliyle Aksa tarafından bize yönlendirilmiş olup, yönlendirmiş örnek meclis kararı aynen meclisimiz tarafından alıp kendilerine sunulmuştur. Ancak orada bir koşul “biz doğalgazı döşeriz daha sonra bize ait etrafında bırakacağımız pislikler hariç doğalgazdan sonra tüm yolların yapımı Gelibolu Belediyesi tarafından karşılanacak şekilde yapılacaktır.” Anlaşma bu şekilde olmuştur. “Başka türlü doğalgaz bağlanması mümkün olmamaktadır” denilmiştir bizlere.

Biz de bütün bu protokol şartlarının hepsini kabul ederek protokolümüzü imzalamışızdır. O günden beri adı geçen Aksa Doğalgaz A.Ş. ile çalışmalarımız zaman zaman farklı anlaşmazlıklar çıkmış olsa da bugüne kadar devam etmektedir.

Anlaşmazlığın temeli çalışma esnasındayken tahribatın biraz aşırı olduğu, düzensiz çalışma koşularından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu süreç içerisinde doğalgaz da en kısa sürede bunları telafi etme yoluna gideceğini söylemiştir. Olabilir ölçüde onlar da kendi çalışanlarını kontrol altına almıştır. Doğalgaz serüvenimiz böyle başlamış ve bu şekilde devam etmektedir.

Bizlere ifade edildiği şekilde önümüzdeki 2024 ve 2025 yılları içerisinde doğalgaz döşeme işi bütün Gelibolu’da bitirilmiş olacaktır da denilmiştir.

Biz de burada bu konuda özellikle kendilerini bir konuda sürekli uyarıyoruz. Diyoruz ki; “Ana boruları ana hatları döşediğiniz bölümlerde lütfen gerekli iş yerlerine abone bağlantıları yapılsın. Çünkü abone bağlantılar yapıldıktan sonra tekrar geriye dönüldüğü zaman ayrı bir tahribat çıkmaktadır. Çünkü hemen arkasından bizler tamir ve tadilata giriştiğimiz zaman bu durumlarla tekrar karşılaşmak istemiyoruz” diye kendilerine de söylenmiştir. Umarım bu anlayış içerisinde birlikte çalışmalarımız bu çerçeve içinde devam edecektir.”

Kapalı Pazar Yeri:

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın açıklamasında değindiği bir başka konuda kapalı pazaryeri oldu. Uzun süren çalışmaların ardından her şeyin hazır olduğunu ve kredi çıkması halinde kapalı pazaryeri inşaatına başlanılacağını belirten Belediye Başkanı Mustafa Özacar; “Gündemin ikinci maddesinde bir başka şekilde kapalı Pazar yeri. Orada da bir kez bilgilendirelim kendisini. Kapalı pazaryeri bizler için hem sembol hem de gereksinim. Bu gereksinimi karşılamak için bizler 05.08.2009 tarihinde ilgili kurumlara yazı yazmışız, talep etmişiz. Şu anda imar planlarını yaptığımız pazaryeri olarak istediğimiz alanı. Bütün yazışmalar dolayısıyla uzun yıllar bir yazışmalarımız sürdü ve 25.11.2029 tarihinde Maliye Hazinesi’nden de tapumuzu aldık. Yani orasını satın almış olduk. Ancak bu bize yeterli gelmediği için adı geçen alanın içerisinde bir arsada daha vardı. Onu da 10.12.2021 tarihinde tapusunu aldık, kamulaştırarak. 2022 tarihinde adı geçen alanın kapalı pazaryeri projesini çizmiş olduk. Hayata geçirdik. İnşaata başlamak için de çok ciddi rakamlar tabii çıktı. Bu rakamları telafi etmek için ve inşaata başlamak için 10.03.2023 tarihinde İller Bankası’ndan yaklaşık 100 milyon liralık bir kredi talibimiz oldu. Henüz daha öyle olumlu bir cevap olmadık. Önümüzdeki günlerde bu kredi talebimizi yenileneceğiz. Olanakların el verdiği ölçüde inşaatına başlanacaktır.

“Bizler Taahhüdüne Sadığız, Yapamayacağımız Bir Şeyi İfade Etmeyiz”

Ya da biz burada herhangi bir başarısızlık değil, uzun süren yer edinme süreci yaşanmıştır. Hepsi sonuçlandı, proje sonuçlandı. Şu anda kredi ile birlikte adı geçen yerimiz bir mutlaka hayatta geçirecektir. Bizler her şeyi ama her şeyi söz verdiğimiz ölçüde yerine getirmeye çalışıyoruz. Çünkü bizler taahhüdüne sadığız, yapamayacağımız bir şeyi ifade etmeyiz. Ancak şu ya da bu nedenle karşılanması biraz uzun sürüyor. Biz her talibimizi bu ülkenin, bu devletin ilgili kurum ve kuruşlarına iletiyor ve onlardan aldığımız cevaba göre hareket ediyoruz. O konuda da kimsenin kuşkusu olmasın. Dolayısıyla kapalı pazarı yeri konusunda da kimsenin tereddüttü olmasın. Sadece iş ve işlemleri konusu biraz uzuyor. Normal bir süreç devam ediyor. Ve sonuçlanıncaya kadar da devam edecektir diye düşünüyoruz” dedi.

Yeni Feribot İskelesi:

AK Parti Milletvekili Ayhan Gider’in ilçemizdeki açıklamasında yeni Feribot İskelesi’nin çeşitli engellemelerle bu zamana kadar yapılamadığını belirtmesi üzerine açıklamada bulunan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, yeni feribot iskelesinin gecikmesi ile ilgili herhangi bir sorumluluklarının bulunmadığını belirtti.

Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, yeni feribot iskelesi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bir üçüncü konu özellikle Sayın Ayhan Gider’in belli bir süre içinde bulunduğu Yeni Feribot İskelesi konusu. Bu konu ile ilgili 2013 yılına hatta 2014 yılına kadar bu konunun bizatihi içindeydi. O zaman bulunduğu görev anlamıyla çok iyi biliyor ki. 2009 yılında aynı şevkle yeni bir iskele yapılması, feribot iskelesinin yeni yerine taşınması, ilgili çalışmaları o zaman da başlattık. Önce özel firmalarla başlamış oldu. Daha sonra İl Özel İdaresi de bu işin içine girince, İl Özel İdaresi ile birlikte Gelibolu Belediyesi ortak bir protokol imzaladı.

08.01.2013 tarihinde bir protokol imzaladı. Bu protokol ile ilgili gerekli iş ve işlemler yapıldı. O dönemde de yine iki iskele 4 rampamız vardı. İkisi özel feribotların, ikisi de Gestaş’a yani İl Özel İdaresi’ne ait olacaktı. Bu tarihte bir süre farklı bir sorunlar çıktığı söylendi. Biz o yüzden özellikle iskele yerinin kamulaştırması konusunda Gelibolu Belediyesi olarak üzerimize düşen görevleri harfiyen yerine getirdik ve zamanında teslim ettik. Ancak inşaat farklı nedenlerden başlayamadı. 2010 yılında tekrar bizden İl Özel İdaresi tarafından yeni bir protokol yapılması istendi. Ona da peki dedik, onunla da ilgili yeni bir protokol yapıldı. Daha sonra 03.06.2018 tarihinde o zamanki Sayın Valinin, Sayın Vekillerimizin bulunduğu ve Ayhan Gider’in de bulunduğu güzide bir toplulukla Feribot İskelesinin temeli atıldı.

“İskelenin Açılıp Açılmaması, Gecikmesi İle İlgili Herhangi Bir Sorumluluğumuz Bulunmamaktadır”

Bugün de oranın yapılması tamamen İl Özel İdaresi’nin yapım ve kontrolündedir. Biz de herhangi bir iş ve işlemi olmamıştır. Ancak İl Özel İdaresi’nin ve Gestaş arasındaki mevzuat düzenlemesi ile ilgili yeni bir protokol düzenlendi. Bu üçüncü protokoldü. Şimdi yeni bir protokol talebi önümüzde geldi. Yoksa her şeyi bitmiş iskelenin açılmasını bekliyorduk. Tabii üzerindeki hizmet birimleri binası, hizmet alanı henüz yapılmamıştı. Bunlarla ilgili yüzeysel talepler geldi, yeni bir protokol talebiyle. Biz de belediyenin şimdiye kadarki olumlu yaklaşımları gibi buna da normal yapıyoruz. Ancak burada bir özelliğimiz var. Çünkü her protokolde bize ait hakların bir kısmından feragat ediyorduk. Yani yeter ki bunlar olsun diye. Ancak şu var ki, belediyeye ait hakların korunması ile birlikte istenilen protokol görüşülebilir diye düşünüyoruz. Bu konuda da olumlu sonuç alacağız. Ancak iskelenin açılıp açılmaması, gecikmesi ile ilgili herhangi bir sorumluluğumuz bulmamaktadır.

Bunu da en iyi bilenlerden birisi Sayın Ayhan Gider’dir. Ama böyle bir talep gelmeden önce Ayhan Gider’in böyle bir sorun var açıklaması bizim aklımızda başka soruları da beraberinde getirdi. Umarım bu da en kısa sürede çözümlenmiş olur. İstenildiği taktirde şu andaki haliyle de hizmet alanı yapılabilir ama arkasından da Feribot İskelesi hizmete açılabilir. Gelişmeleri hep beraber göreceğiz ama bunu da dediğim gibi en iyi bilen Sayın Ayhan Gider olacaktır” dedi.

“Hamzakoy’da Rant Kapısını Kapattık, Halkın Hizmetine Sunduk”

Belediye Başkanı Mustafa Özacar, basın açıklamasının sonunda Hamzakoy ve ilçemizde bulunan türbelere yer verdi. Hamzakoy’u halkın kullanımına açtıklarını belirten Başkan Özacar; “Bu konuda Gelibolu’yla ilgili farklı şeyler söylemiş Sayın Gider. Demiş ki, bir Bayraklı Babamız var. Ahmed-i Bican türbelerimiz var. Şunlar bunlar bunların aradığı bir takım yerler, Hamzakoy’u söylemiş. Bunlar güzel. Bizler de bu konuyu değerlendirdik. Özellikle Hamzakoy konusunun ben üzerinde durmak istiyorum. Biz tüm sahil şeridinin Gelibolu’nun kendi kimliğini yansıtacak özenle bir sahil şeridi olarak düzenledik. En son Hamzakoy’a kadar getirdik. Hamzakoy’a da bunun içinde. Hamzakoy’u özellikle güzelleştirdik ve halkın hizmetini açtık. Yani burada rant kapısını kapattık, halkın hizmetine sunduk. Yani ranta değil halka açtık.

Ve aynı anlayışımız bugün böyleyse yarın da devam edecektir. Gelibolu Yarımadası’nın farklı yerindeki gibi farklı kişilere mi kiralamış olsaydık Hamzakoy bölgesini? Bütün sahiller halkın malıdır. Ona göre kullanılmalıdır diyoruz. Halkın hakkıdır diye. Bütün düzenlemelerimiz ve bakış açımız böyledir. Dolayısıyla halka ait olan her şey halkın kullanımına açılacaktır diye de temel anlayışımız var” dedi.

“Bizler, Bütün Değerlerimizi Gözümüzden Sakınırız ve En Yüce Değer Diye Korumaya Çalışırız”

İlçemizde bulunan türbelerle ilgili gerekli onarımları yapabilmek için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvurduklarını belirten Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar; “Bir başka şey Bayraklı Baba’dan dem vurmuş Sayın Gider. Doğru söylüyorsunuz. Ben Milletvekillerimize sözlü olarak Ahmed-i Bican Türbesi, Bayraklı Baba, Yazıcızade Camii’nin onarımları için ricalarda bulunmuştum. Daha sonra da özellikle Bayraklı Baba, Ahmed-i Bican Türbeleri için 10.02.2021 tarihinde Balıkesir Vakıflar Müdürlüğü’nde çevre düzenlemesi projelerinin hazırlanması için Gelibolu Belediyesi’ne yetki verilmesini, böyle projeleri varsa bizim onarımımıza yetki verilmesi için talepte bulunduk.

Onlar Vakıflar Bölge Müdürlüğü, çevre düzenlemesi projelerinin kendileri tarafından hazırlandığı ve Çanakkale İl Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından onay alındığı bildirmiştir.

Biz de evet bu projeleri de hayata geçirmek için varız. Buna da hazırız. Gelibolu’nun gerçekten bunlar çok önemli değerleri. Mevlevihanesi de, Bayraklı Babası da, Ahmed-i Bican Türbesi de, Hamzakoy’u da. Bizi biz yapan, Gelibolu’yu Gelibolu yapan en önemli değerlerdir” dedi.

Gelibolu’nun kendi öz kaynakları ile çalışmaları yapmaya çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Özacar; “Bizler, bütün değerlerimizi gözümüzden sakınırız ve en yüce değer diye korumaya çalışırız. Sadece burada değil Sayın Vekilimiz Ayhan Gider’den ben şunu rica edeyim; Gelibolu Belediyesi’nin yaptığı projeleri merak etmeyin. Dün nasıl başlamışsak, bugün aynı anlayışla devam edeceğiz. Gecikme hiçbir zaman bizden kaynaklanmamıştır. Biz sadece ve sadece Gelibolu’dan kendi öz kaynaklarıyla bunları yapmaya çalışıyoruz. Aslında yaptığımız çok şeyler var. Onları günü geldiğinde mutlaka anlatacağız ama görmek isteyenlere ve bilenlere bir kez daha onu anımsatmış olacağız.

Benim bir önerim olacak. Gelibolu Belediyesi’nin yaptığı projeler kadar lütfen kamu yatırımlarının bir an önce bitirilmesi için Sayın Ayhan Gider gerekli hassasiyeti gösterir diye düşünüyorum.

Şimdi direkt söyleyeceklerim bu kadar, aslında söylememiz gereken çok daha şey var ama şimdi bu kadarla yetilmiş oluyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. Sayın Vekilimiz Ayhan Gider’e selamlarımı iletiyorum” dedi.

Haber: Osman Okan

YORUMLAR (1)

  1. Ahmet Sezgin 18 Ocak 2024, 15:35

    Sayın belediye başkanı 15 yıldan beri ONLAR diye nitelendirdiği iktidar parti temsilci ve Tüm vali ve kurum başkanları ile kavga etmeyi hüner sayıp bu yaptıklarını meclis toplantıları ve yandaşlarına yaptığı sözde bilgilendirmelerde ifade etmiştir.Doğalgaz ile yaptığı açiklama ise EPDK nın gelen yazısını zamanında meclisten saklayıp karar iptal olduktan sonraki süreçtir.Hangi ilçede doğalgaz ile ilgili komisyon kurulmuştur.Geliboludaki başkanın doğalgaz gelmesini engellenmesinin bir bahanesidir.Kapalı pazar yeri,feribot iskelesi hakkında yaptığı açiklamalar da 15 yıllık başarısızlığının dışa vurumudur.Artık Gelibolu ya belediyecilik olarak verecek birşeyi kalmadığından çekip gitmelidir.Yeniden aday olması bile birçok soruya işarettir.

YORUM YAZ

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.