Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

PTT’den Sonra TMO’da Yağcı Oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıla göre fiyatı 2 katına çıkan ayçiçeği yağının TMO tarafından tarihinde ilk kez satılmaya başlamasını, “AKP’nin tarım politikasının iflas ettiğinin bir göstergesi” olarak..

PTT’den Sonra TMO’da Yağcı Oldu
Yayınlanma: 897 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıla göre fiyatı 2 katına çıkan ayçiçeği yağının TMO tarafından tarihinde ilk kez satılmaya başlamasını, “AKP’nin tarım politikasının iflas ettiğinin bir göstergesi” olarak nitelendirdi.

Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergesi de veren Gürer, önergesinde Tariş, Trakyabirlik, Fiskobirlik, Antbirlik, Çukobirlik gibi geçmişte önemli  bitkisel yağ işleyen kooperatiflerin  tesisleri varken, neden bu hale gelindiğini ve TMO aracılığıyla ayçiçeği yağı satışının ilk kez yapıldığını sorguladı.

Ukrayda ve Rusya Gümrük Vergisini Artırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Rusya ve Ukrayna’nın gümrük vergilerini artırması sonucu, ülkemizde en çok tüketimi yapılan bitkisel ham yağ olan ayçiçeği yağının fiyatının bir yıl içinde 2 kat artması karşısında, AKP iktidarının aldığı tedbirlerin yetersiz kaldığını söyledi.

Fiyat Artışı Önlenemedi

İktidarın temmuz ayına kadar ham yağda gümrük vergisi oranını sıfırlamasına rağmen, ayçiçeği yağındaki fiyat artışının önüne geçilemediğini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son olarak Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) ithal ayçiçeği satışına başlandığını belirtti.

Fiyat İstikrarı Sağlanamaz

Marketlerde  40 TL’ye satılırken birkaç ayda 80 liraya çıkan  5 litrelik ay çiçeği yağının, TMO aracılığıyla 60 liradan satışa sunulduğunu ifade eden Gürer,  ürünün fiyatı zamlanmış, bu var olan soruna karşı piyasada geçici bir çözüm yolu olduğunu, bu mantıkla ülkemizde yüzde 85 oranında tüketimi yapılan ayçiçeği yağının fiyatının dengelenemeyeceğini vurguladı.

Herşeyi Özelleştirdiler, Vatandaşı Yağa Muhtaç Ettiler

AKP iktidarının “Devlet ayakkabı satar mı?” diyerek kamu kurum ve kuruluşlarını özelleştirdiğini, Tarım Kooperatiflerini işlevsiz kıldığını, ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üretimi teşvik etmeyen AKP iktidarının uyguladığı yanlış tarım politikalarının her alanda iflas ettiğini kaydetti.

İthalatın Etkisi Büyük

Ayçiçeği yağı tarihinin en yüksek fiyatını gördüğünü, garip guraba, fakir fukaranın ayçiçeği yağı alamaz duruma düşürüldüğünü anlatan  Ömer Fethi Gürer, ülkemizde her bölgesinde yetişebilen ayçiçeği tohumunun da ham yağının da ithal ediliyor olmasının, bu olumsuz tabloda etkili olduğuna vurgu yaptı.

Yanlış Tarım Politikası, Vatandaşı Mağdur Ediyor

Ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikalarının sonunda tüketiciye pahalı ürün olarak yansımaya başladığını anlatan Gürer, “TMO’nun 12 Nisan tarihi itibariyle, marketlerin raf fiyatlarından 20 lira daha ucuza 5 litrelik ay çiçeği yağı satmaya başlamasının, soruna kalıcı bir çözüm getiremeyeceğine dikkat çekti. PTTAvm ile yapılan yağ satışında çıkan skandalı da hatırlatan Gürer, PTTAvm ürünü 1 litrelik ayçiçek yağının vatandaşa satmaya başladığı süreçte üretici  firmanın ise bu ürünü kendi web sitesinden  daha ucuz fiyatla vatandaşa sattığı  ortaya çıkmıştı” diye konuştu.

Kalıcı Çözüm

Kalıcı çözüm için ay çiçeği üreticisinin mutlaka desteklenmesi, üretimin artırılması, doğru planlama yapılması ve öngörülebilir bir tarım politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yurtdışından ürün ithal ederim diye kalkıp o tarafa bakarsan, bu taraftaki topraklarına gerekli değeri vermezsen bu sorunları yaşar, sonunda da Toprak Mahsulleri Ofisi’nde yağ satmak durumunda kalırsın. Tüketici için doğru bir karar ama genel politika olarak ülkemizde daha çok üretim yapabilmek için girdi fiyatları düşürülmeli, üretici desteklenmeli, tüketiciye uygun fiyatta ürünlerin gideceği yolun açılması sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.