Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Rahmet Sofrası Olan Bayram

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Rahman ve Rahim olan ALLAH’ın adı ile MERHABA Saygıdeğer okurlarım bizleri bu güzel rahmet sofrası olan BAYRAMA eriştirdiği için Alemlerin Rabbi olan Allah’a sonsuz şükür ederiz. Bayram, ALLAH’ a..

Rahmet Sofrası Olan Bayram
Yayınlanma: 825 Okuma

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Rahman ve Rahim olan ALLAH’ın adı ile

MERHABA

Saygıdeğer okurlarım bizleri bu güzel rahmet sofrası olan BAYRAMA eriştirdiği için Alemlerin Rabbi olan Allah’a sonsuz şükür ederiz.

Bayram, ALLAH’ a inanana, ibadet edene neşe ve sevinç, mutluluk, berekettir, sevmek, sevilmektir, huzur, birlikteliktir, beraberliktir, sılahi rahim (hısım, akrabayı) ziyaret etmektir, ibadetini yerine getirmektir. Hiç ama hiç kimse ile dargın olmamaktır. Allah bir nedenle dargınlığı makul karşılıyor; dargın olduğun kişinin senin namusuna zararı var ise o zaman konuşmamanızı kabul ediyor. Allah’ a şirk koşanı da. Bunun dışındaki dargınlıkları asla kabul etmiyor, bizlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Darılmak gibi bir duruma, kırmak gibi bir olaya sebep olmamak için özen göstermeliyiz. Günahı var sevabı yok. Sadakanın en faziletlisi, dargınların arasını bulup düzeltmektir.

Bismillahirrahmanirrahim
Hucurat=suresi=10.ayetide “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltiniz. Ve Allah’ a saygı (takva) duyunuz ki merhamet (rahmet) olunasınız.

Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine sevmek ve sevilmek için çareler arayın.
Hz.MEVLANA

Maide=suresi=112.ayeti
Bismillahirrahmanirrahim
Meryem oğlu İsa şöyle dedi: “Ey Rabbimiz! Bize gökten bir sofra indir ki bizim için, geçmiş ve geleceklerimiz için “bayram” ve senden bir ayet olsun. Bizi rızıklandır, zaten sen rızk verelerin en hayırlısısın.”
Sadakllahülazim=Azim olan Allah doğru söyledi. Azim=çok yüce ve çok büyük olan; sınırsız ve kayıtsız büyüklük, üstünlük de yalnız O’ndadır.

Allah’ ın Hz. İsa’ ya verdiği nimetlerden bir diğeri de insanlara bayram olan bu sofradır.
Bir bayram olduğu kadar, bir ayet olmasını da istemektedir.
Ayet kelimesi “mucize, delil” anlamına gelmektedir.
Maide, yani sofra sadece mideyi değil, beyni harekete geçirecek nitelikte olacaktır.
Bu nedenle midir ki Allah bayramı ibadetlerden (ramazandan, oruç ibadetinden, hac ibadetinden) sonra bayram yapmamızı istemiştir.
Hac ibadeti için hazırlık yapmamızı da istemiştir.

Bakara=suresi=197.ayetinde şöyle buyurmuştur.
Bismillahirrahmanirrahim
Hac, belli aylarda yerine getirilir. Kim o aylarda hacca niyet ederse, hac esnasında cinsel ilişkide bulunmak, günah sayılan davranışlar ve kavga etmek yasaktır. Ne hayır işlerseniz Allah onu bilir. Azık edininiz, biliniz ki azığın en iyisi “Takvadır”. Ey akıl sahipleri, benden sakınınız.
Sadakallahhülazim

Takva=İslamiyet e göre sevgi, namaz, zekat, af edici, sabır, oruç, muhsin olma, ahde vefa, adalet ve dürüstlük, ilim, günahtan sakınma.

Talak=suresi=2-3. ayetinde
Bismillahirrahmanirrahim
“Ve kim Allah’a karşı takva sahibi olursa, (Allah) ona bir çıkış yeri nasip kılar.”
“Ve hesap etmediği (aklına gelmeyen) bir yerden onu rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, artık ona O (Allah) kafidir. Muhakkak ki Allah emrini (işini) yerine getirendir. Allah her şey için bir kader tayin etmiştir.”

KUR’AN

Kur’an-ı Kerim’ i okumak için istemek ve Kur’an a yürümek lazım ki Allah’la buluşun, buluşun ki konuşun. Konuşmadan bilemezsiniz ki?
Kur’an’ ın yaşamımızdaki yeri neredeyse, biz de bulunduğumuz dünyanın orasındayız. Kur’an birinci sıradaysa Allah da bizi birinci sıraya koyar. Son sıraya koymuşsak biz de sonlardayız demektir. Sen nasıl öne çıkarsın.

Saygıdeğer okurlarım Allah bizlere de ihsan ve lütfüyle takva sahibi kullarının makamını kısmet etsin.

Amin

BAYRAKTAR BAYRAKLI Kur’an meali ve tevsiri

Selametle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.