Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Ramazan Ayında Covid-19 Tedbirleri

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine “Ramazan Ayı Tedbirleri” başlıklı genelge gönderildi. Genelgeye göre, iftar ve sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren etkinliklere ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Geçtiğimiz..

Ramazan Ayında Covid-19 Tedbirleri
Yayınlanma: Güncelleme: 1.161 Okuma

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine “Ramazan Ayı Tedbirleri” başlıklı genelge gönderildi.

Genelgeye göre, iftar ve sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren etkinliklere ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazları evde kılınacak. Fırınlardaki pide ve ekmek üretimi iftardan bir saat önce sonlandırılacak.

Türkiye’de son günlerde artan coronavirüs salgını nedeniyle hem vaka sayılarında hem de can kaybında yükseliş olunca Ramazan ayı öncesinde yeni tedbirler alındı.

Yeni Tedbirler Bugünden İtibaren Uygulanacak

Bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak Ramazan ayı tedbirleri şöyle:

Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe,
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek.

Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan bir saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.”

Türbe Ziyaretlerinde ‘Fiziki Mesafe Önlemleri’

Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

‘Toplu Taşımada Araç ve Sefer Sayısı Artacak’

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az üç saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

‘Fahiş Fiyatlara Yönelik Denetimler’

Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak. Öte yandan Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu’nun bugün toplanarak ilerleyen süreçte Covid’e karşı alınacak yeni tedbirleri görüşmesi bekleniyor.

Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda yarın Kabine toplantısında yeni tedbirlere karar verilebilir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.