Son Dakika: Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Ruslar Gelibolu’da Anma Programı Düzenledi

Beyaz Rus ordusunun Gelibolu’dan ayrılmalarının 97’nci yıldönümü ve burada yaşamını yitirenlerin anısına Rus Anıtı önünde ve Atatürk Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Beyaz Rus ordusunun Gelibolu’dan ayrılmalarının 97’nci yıldönümü dolayısıyla..

Ruslar Gelibolu’da Anma Programı Düzenledi
Yayınlanma: 134 Okuma

Beyaz Rus ordusunun Gelibolu’dan ayrılmalarının 97’nci yıldönümü ve burada yaşamını yitirenlerin anısına Rus Anıtı önünde ve Atatürk Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi.

Beyaz Rus ordusunun Gelibolu’dan ayrılmalarının 97’nci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenlerde tüm dünyaya dostluk ve barış mesajları verildi.

Gelibolu’daki Rus Anıtı’nda anma törenine Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelishev, Aziz Andrey Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Vladimir Yakunin, Vakıf Müdürü Vladimir Bushuev, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım ve Rusya’dan gelen konuklar katıldı. Programda Başpiskopos Mikhail tarafından yapılan ayinin ardından, anıta Rus yetkililerce çelenkler bırakıldı. Anıt önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirildi, anıtın yanındaki fotoğrafların sergilendiği müze ziyaret edildi. Anı defteri imzalandı.

Buradaki programın ardından Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törene geçildi. Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk’un da katıldığı, Türk-Rus dostluğunu ifade eden duygusal konuşmalarla devam eden programda ilk sözü Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelishev aldı. Podyelishev, Gelibolu’daki anıtın yapılışının 10’ncu yıldönümü nedeniyle bir araya geldiklerini belirterek, “Bu anıt, sadece kaderin kendisiyle yabancı toprağa gömülenlerin üzüntü yeri değildir. Tarihi olayları hatırlatmakla kalmayıp, aynı zamanda Rus ve Türk halkları arasındaki ilişkilerin anlaşılması açısından paha biçilemez değerdedir. 1920 ve 21 yılları arasında Gelibolu’da yaşanan olaylar, halklarımızın birbirleriyle empati kurma ve sempati duyma yeteneklerinin en güzel örneklerinden birisidir” dedi.

Gelibolu Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım ise, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözlerini hatırlatarak bunun komşu ülkelerle ilişkilerde günümüzde büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi. Başkan Vekili Tarım, “Gelibolu’da yapılan Rus Anıtının 10’ncu yıldönümünde yapılan törene hoş geldiniz. 1920’de Gelibolu’ya 26 bin Rus gelmişti. Vatanlarından kopmuş, doğdukları yerlerden uzak kalmışlardı. Gelibolu, bir anne gibi davrandı. Müşfik kollarında bu ülkenin insanlarını kucakladı. Bugün dönüp tarihe baktığımızda bu olayı barış, hoşgörü, insan sevgisi adına çok değerli görüyoruz. Ruslar ve Türkler hep birlikte dünyaya barışı haykırabiliriz. Gelibolu’dan dünyaya, barış ve hoşgörü mesajları verebiliriz. Atalarımızın burada verdiği sınavı, dünyada savaşanlara anlatabiliriz. Tüm dünya halkları barış içerisinde bir arada yaşamayı öğrenmeliler” diye konuştu.

Aziz Andrey Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Vladimir Yakunin, de “Kendimiz de farkındayız ki, Türkiye ile tarihte çok değişik ilişkilerimiz oldu. Ancak iki milletin anısını yüksekte tutmak ortak amacımız oldu. Maalesef tarihi kimse yeniden yazamaz. Günümüzün tarihini değiştirme şansımız ve gücümüz var. Elimizde olan şey geleceğimizi değiştirmektir. Gelibolu Belediyesi ve Çanakkale Valiliğinin destekleriyle yapılan bu anıt, Türk Rus ilişkilerinin geleceği için önemli bir adım olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından, Türk ve Rus yetkililer birbirlerine teşekkür plaketi takdim etti. Tören, Rus müzisyen Ludmila Zikina anısına kurulan Rusya Devlet Akademik Müzik Grubunun sahne almasıyla sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.