Son Dakika: 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Sanal Dolandırıcılıkta “Kaparo” Detayına Dikkat

Son dönemde sıkça artan internet dolandırıcılıklarına karşı uzmanlaşan avukat Tuğçe Nur Hakbilir, kullanıcıları önlem alması gereken detaylara ilişkin uyardı. Av. Tuğçe Nur Hakbilir’e göre kullanıcıların kaparo yollarken açıklama kısmına ne..

Sanal Dolandırıcılıkta “Kaparo” Detayına Dikkat
Yayınlanma: 550 Okuma

Son dönemde sıkça artan internet dolandırıcılıklarına karşı uzmanlaşan avukat Tuğçe Nur Hakbilir, kullanıcıları önlem alması gereken detaylara ilişkin uyardı.

Av. Tuğçe Nur Hakbilir’e göre kullanıcıların kaparo yollarken açıklama kısmına ne yazdığına dikkat etmesi gerekiyor. İnternet yoluyla dolandırılan kişilerin maddi ve manevi tazminat kazanma yolu da açık.

Sanal Dolandırıcılık Arttı

Pandemi dönemiyle birlikte sanal dolandırıcılık vakalarının artış gösterdiğine dikkat çeken Av. Tuğçe Nur Hakbilir, Ne yazık ki dolandırıcılar son zamanlarda teknolojinin sağladığı kolaylıklardan faydalanarak pek çok kişiyi mağdur etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisi sonrasında hızla artan internet üzerinden alışveriş yöntemi dolandırılanların sayısının da artmasına sebep olmuştur” dedi.

Sanal dolandırıcılık şekillerinin farklılık gösterdiğine dikkat çeken Hakbilir, “Satın alınan ürünün görsel ve özelliklerinden farklı yahut sahte ürün gönderilmesi, satın alınan ürünün ödemesi yapılmasına rağmen gönderilmemesi ve satıcıya bir daha ulaşılamaması, araç ilanlarının yayınlandığı internet sitesinden ulaşılan alıcının “kaparo” adı altında aldığı paradan sonra bir daha kendisiyle iletişime geçilememesi, ödeme sırasında girilen kart bilgilerinin kopyalanması son zamanlarda sıkça karşılaştığımız örneklerden” dedi…

Son dönemde özellikle sosyal medyada para kazandırma vaadiyle dolandırılan sayısız isim olduğunu belirten Hakbilir, “Bir çok kişinin sosyal medya hesapları (facebook, twitter, instagram vb.) üzerinden para kazandırma vaadiyle dolandırıcılara yüksek meblağlarda paralar gönderdiklerini ve bir daha bu şahıslara ulaşamadıklarını duyuyoruz. Kimse size sosyal medyadan “çabasız” para kazandıramaz… Bu nedenle mağduriyet meydana gelmeden önce dikkatli olmalı ve gerekli önlemleri almalıyız” dedi.

Hakbilir, “Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden ulaşarak para, kart bilgisi, kart şifresi gibi bilgileri almak isteyen şahıslara karşı dikkatli olmak, kişisel verilerimizi paylaşmamak, internet üzerinden alışveriş yapılan sitelerin güvenilirliğini kontrol etmek, güvenilirliğinden şüphe duyulan sitelerden yapılan alışverişlerde kapıda ödeme yöntemini tercih etmek, banka hesabından kaparo veya satış bedeli olarak yapılan para transferlerinin açıklama kısmına transferin neye istinaden yapıldığını belirtmek alınabilecek önlemlerdendir” diyerek kullanıcıları uyardı…

Dolandırıcılık suçuna maruz kalanların yapmaları gerekenleri de özetleyen Tuğçe Nur Hakbilir, “Mağdurlar bu suça maruz kaldıklarında karakola veya Cumhuriyet Savcılığına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunarak yapılacak soruşturma neticesinde kamu davası açılmasını ve faillerin hapis ve adli para cezasına mahkum edilmelerini sağlayabilirler. Ayrıca mağdurların suç nedeniyle uğramış oldukları maddi ve manevi zararlarını tazmin edebilmek amacıyla tazminat davası açmaları da mümkündür” dedi…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.