Son Dakika Haberler

Saros’da Tuz Kokmuş

Saros’da Tuz Kokmuş
Okunma : 198 views Yorum Yap

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Botaş’ın Saros Körfezi projesini meclis gündemine taşıdı.

Saros’da “Tuz Kokmuş, Çevre Katlediliyor”.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Saros Körfezi’nde Botaş tarafından yapılan projenin, yargı süreci devam etmesine ve yöre sakinlerinin karşı çıkmasına rağmen olanca hızıyla devam etmesini gündeme getirerek, “Bu projelere ‘Dur’ demek iktidar sahipleri için neden bu kadar zor?” diye sordu.

Özgür Ceylan, Botaş’ın Saros Körfezi’nde, mahkeme süreci devam ettiği halde 270 metre uzunluğunda bir iskele dolgu platformu ve kara boru hattı inşa çalışmalarına devam etmesini meclis gündemine taşıdı. Özgür Ceylan, meclis genel kurulunda yaptığı açıklamada, Botaş’ın Saros Körfezi’nde yaptığı projenin yargı süreci devam etmesine ve yöre sakinlerinin karşı çıkmasına rağmen olanca hızıyla devam ettiğini belirterek, “Et kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa ne yapılır? Saros’ta tuz kokmuş gibi görünüyor” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Saros Körfezine gaz tankerleri için iskele, dolgu platformu ve kara boru hattı inşa çalışmaları için çevre katliamı yapıldığını ileri sürerek, “Tarım arazilerine, ormanlara, denize ve sahile geri döndürülmesi mümkün olmayacak biçimde zarar veren bu projelere ‘Dur’ demek iktidar için neden bu kadar zor?” diye sordu.

CHP’li Özgür Ceylan yaptığı açıklamada, Botaş’ın Saros kıyılarında yol yaptığını, binlerce ağaç kestiğini belirterek, “Aynı proje için iki farklı Çed raporuna tanık oluyoruz. Bu çevre katliamında hangi Çed raporu esas alınmıştır? Bilirkişi raporlarıyla hukuksuzluk ortaya konmuşken neden mahkeme kararları beklenmiyor?” diye sorarak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.