Son Dakika Haberler

Saros’taki Liman İnşaatına Tepkiler Artıyor

Saros’taki Liman İnşaatına Tepkiler Artıyor
Okunma : 286 views Yorum Yap

Botaş tarafından Saros’ta yapımı devam eden liman inşaatına Gelibolu’dan da tepkiler geliyor.

Saros’un bir yakasına sahip olan Gelibolu’da, bir kaç yıldan bu yana başta Keşan olmak üzere bir çok çevre gönüllülerinin başlattığı liman inşaatına karşı yapılan etkinliklere destek olmak için bazı STK’lar tarafından bir toplantı gerçekleştirdi.

Gelibolu Çevre ve Tarih Koruma Derneği Başkanı Emel Okandan ve yönetim kurulu üyeleri ile Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Nihat Demirsu, Gelibolu Derneği Başkanı Süleyman Taş konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdiler. Saros Gönüllüleri Organizasyonu temsilcisi ve Güneyli Köyü sakini film yapımcısı Tuğba Diner ile gerçekleştirdikleri ilk toplantıda Geliboluluların bu sürece etkin katılımının yol haritası hazırlandı.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, “11 yıl önce Saros’ta Özel Çevre Kanunu çıkarılarak vatandaşa bir çivi bile çakmak yasaklanırken, şimdi karşı kıyımıza yapılan bu liman inşaatı için Gelibolu halkının bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Öte yandan sivil gönüllülerin sürdürdükleri çabalarla ÇED raporu yargıdan dönmüş olmasına rağmen inşaat süratle devam ediyor” denildi.