Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Seçim Yaklaşıyor Taşlar Yerine Oturuyor mu?

Bir yanda ülkemizde yaşanan büyük depremlerin yaraları sarılmaya çalışılıyorken bir yandan da seçim gündem olmaya başladı. Seçimin 28 Haziran’da mı daha erken mi yapılacağı tartışmaları konuşulurken Kahramanmaraş merkezli meydana gelen..

Seçim Yaklaşıyor Taşlar Yerine Oturuyor mu?
Yayınlanma: 281 Okuma

Bir yanda ülkemizde yaşanan büyük depremlerin yaraları sarılmaya çalışılıyorken bir yandan da seçim gündem olmaya başladı.

Seçimin 28 Haziran’da mı daha erken mi yapılacağı tartışmaları konuşulurken Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler bir anda doğal olarak ülke gündemine oturdu. Aslında 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler bildiğim kadarıyla dünya üzerine aynı bölgede bu kadar yakın aralıklarla meydana gelen ilk depremler olarak tarihe geçti. Yine aynı bölgede büyüklüğü 6’nın üzerinde bir çok deprem olması da kafalarda soru işaretleri bırakmadı değil.

Yaşanan büyük depremlerle ülke gündemi bir anda yüksek enflasyonu ve bağlı olarak hayat pahalılığını bir süre ve yaklaşmakta olan seçimi bir süre ötelese de seçimin tarihinin 14 Mayıs duyurulması ile gözler yeniden seçim gündemine çevrildi.

Cumhur İttifakı adayı aylar öncesinden belliyken, Millet İttifakının adayının hala belirlenmemiş olması iki ittifak arasında karşılıklı tartışmalara neden olmaktaydı. Bir kesime göre Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki kez cumhurbaşkanı seçildiği için yapılacak seçimlere Anayasa hükmüne göre giremeyeceği ifade edilmesine rağmen diğer kesime göre ise yönetim şekli değiştiği için bir kez daha girebileceği yönünde görüşler ortaya atılmakta.

Şimdi gözler YKS’ya çevrildi ve seçim tarihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen ilan edildikten sonra YSK Cumhurbaşkanı olan ve aynı zamanda Cumhur İttifakı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olamayacağına dair kararını açıklayacak.

Bir yanda ise bugün Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanacak olan 6’lı masa yani Millet İttifakı’nın adayı ilk kez masaya yatırılacak ve belki de bugün aday belli olacak.

Millet İttifakının adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’mu olacak yada CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mu olacak? Yada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yada ismi hiç gündeme gelmemiş sürpriz bir isim mi aday gösterilecek şimdilik bilinmiyor.

Medyada çıkan haberlere göre CHP tarafı Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesini isteyip beklerken, İYİ Parti tarafının ise CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş veya yine CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday gösterilmesini istediği konuşulmakta.

Yapılan son anketlere göre hem Cumhur İttifakının hem de Millet İttifakının toplam oylarının yüzde 40’lar 45’ler civarında olduğu küçük inmeler çıkmalar yaşandığı görülmekte. Bu durumda HDP kilit parti olarak görülüyor ama Cumhur İttifakına uzak Millet İttifakına ise gösterilecek adaya göre daha yakın görünüyorlar. İlerleyen günlerde hele ki Millet İttifakı adayının belli olmasından sonra fotoğraf daha net görülecek gibi.

Anketlere ve yukarıda yazdığım medyada çıkan haberlere ve yine Millet İttifakı adayının kim olacağına bağlı olarak seçimin seyrinin değişeceğini gözlemliyorum. Ama şöyle de bir şey var, bir yanda Anayasaya göre üçüncü kez aday olamayacağı ifade edilen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan yer alırken, diğer yanda ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve her ne kadar ben Cumhurbaşkanlığı değil Başbakanlık istiyorum dese de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener isimleri yer alıyor.

Yine medyada yer alan haberlere göre CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı seçimin kilit partisi rolündeki HDP onaylamıyor, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ise aday olsa ve seçilse dahi mazbatasını vermeyiz diyen YSK şimdiden devre dışı bırakıyor. Ben Cumhurbaşkanlığı değil Başbakanlık istiyorum diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu düşüncesinde ısrar ederse geriye bir tek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kalıyor.

Bana göre doğru olmayan nedenlerden dolayı ona da soğuk bakan bir kesim olmasına rağmen Millet İttifakı adayının bu şartlarda 6’lı masa içerisinden iki partinin de desteklediği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olması muhtemel gibi görünüyor. Peki Millet İttifakının adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olursa, yapılmakta ve yapılacak olan seçim anketleri de Cumhur İttifakının oy oranlarını şuan ki seviyelerde veya daha aşağılarda gösterirse Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na kaybetmeyi göze almayıp Anayasayı da öne sürerek adaylıktan vazgeçebilir mi yada seçim ileri bir tarihe ertelenebilir? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanamayacağı bir seçime gireceğini, hele ki yıllardır karşılıklı çok sert diyaloglar kurdukları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu karşısında kaybetmeyi göze alacağını hiç sanmıyorum.

Sorular sorular sorular ama cevaplar şimdilik bilinmiyor. Bekleyelim görelim…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.