Son Dakika Haberler

Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş

Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş
Okunma : 79 views Yorum Yap

Çanakkale Savaşları’nın ilk kahramanlık destanı, “Bigalı Mehmet Çavuş, Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’un hikayesi belge oldu.

Anafartalar Zaferi’nin 106’ncı yıl kutlamaları kapsamında Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Biga Belediyesi’nin organize ettiği belgesel Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla galası gerçekti.

Ünlü Tarihçi Ortaylı da Projede Yer Aldı

Seddülbahir Kalesi’nde gerçekleştirilen galaya Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı. Projeye dair bilgilerini aktaran ünlü tarihçi projede yer almaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

AK Parti Çanakkale İl Teşkilatı tam kadro hazır bulundu.

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ve beraberindeki heyet, gerçekleşen galaya tam kadro katıldı. Makas, manevi duyguların yüksek olduğu gösterim sonrasında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale Savaşı’nın dünya savaş tarihinde eşi benzeri olmadı. O dönemin itilaf devletleri Çanakkale’yi geçebileceklerini düşündüler ama unuttukları bir şey vardı. O da iman ve vatan sevdasıydı. Bigalı Mehmet Çavuş’umuz da bu iman ve vatan aşkıyla cephanesi bitmesine rağmen taşla, kürekle düşmana hücum etmiş. Vatanın kutsallığını bu davranışıyla tescillemiştir. Öncelikle Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.