Güncel Haberler: Çanakkale Dalış Turizminin Merkezi Olacak *** Bolayır’da “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” Sergisi *** Çevre Dostu Bisiklet Turu Yapıldı *** Dünya Çevre Günü Etkinlikleri *** Belediye Meclisi Haziran Toplantısı Yapıldı *** Türk Okçulardan 4 Altın Madalya Birden *** Hamzakoy’a 200 Araçlık Otopark Yapılıyor *** "Haber Gönderin Yayınlayalım"

Sele Karşı Kim Ne Yaptı?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga taşkınını meclis gündemine taşıdı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan İçişleri Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, Biga’da meydana..

Sele Karşı Kim Ne Yaptı?
Son Güncelleme:270 Okuma Whatsapp

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga taşkınını meclis gündemine taşıdı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan İçişleri Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, Biga’da meydana gelen sel baskınını gündeme getirerek, “Belediyeler ve DSİ sellere karşı ne yaptı?” diye sordu.

CHP’li Özgür Ceylan, yoğun yağış nedeniyle yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel baskınlarını Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergelerinde konuyu gündeme getiren Özgür Ceylan, Biga’da meydana gelen seli ve Çan Belediyesi’nin sele karşı yaz aylarında aldığı tedbirleri örnek göstererek, Belediyelerin çalışmaları hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan önceki gün sabaha karşı etkili olan sağanak yağış nedeniyle Biga ve Çan ilçe merkezlerinden geçen Kocabaş Çayı’nın, Biga’da taştığını ve çok sayıda vatandaşın selden mağdur olduğunu ifade ederken, “Geçmişte de taşkınlar yaşanmış, DSİ dere ıslah çalışması yapmış olsa da suya kapılan onlarca araç zarar görmüş, Biga Sanayi Sitesi de taşkından etkilenmiştir” dedi.

CHP’li Belediyenin Aldığı Tedbirler Çan’ı Selden Korudu

CHP’li Özgür Ceylan, Kocabaş Çayı’nın Çan ilçe sınırlarından geçen kısmında Temmuz-Ağustos aylarında CHP’li Çan Belediyesi tarafından yapılan rüsubat temizliğinin Çan’da benzeri bir felaketin yaşanmasının önüne geçtiğini belirtirken, “Düzenli aralıklarla yapılacak rüsubat temizliğinin önemi de bu felaketle bir kez daha görülmüştür” dedi. Soru önergesinde “Söz konusu taşkın öncesinde DSİ 25.Bölge Müdürlüğü’nün alması gerekip de yerine getirmediği tedbirler var mıdır? 2013 sonrası yapılan ıslah çalışmaları sonrası hangi aralıklarla Kocabaş Çayı’nda taşkın ve rüsubat kontrolleri yapılmıştır?” diye soran Özgür Ceylan, taşkın ve sele karşı alınması gereken tedbirlerin alınıp alınmadığı hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan, Kocabaş Çayı güzergâhında rüsubat temizliği sorumluluğunun hangi kurumda olduğunu dair bilgi isterken, “Rüsubat temizliğinin düzenli periyotlarla yapılmasıyla ilgili ilçe belediyesinin mi, DSİ Bölge Müdürlüğü’nün mü sorumluluğundadır?” diye sordu. Taşkın dolayısıyla ekili ve dikili tarım arazileri etkilenen çiftçilerin olup olmadığı hakkında da bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Yaşanan taşkın dolayısı ile araçları ve iş yerleri sular altında kalan yurttaşlarımızın mağduriyetleri giderilecek midir?” diye sordu.

Çekiciler Neredeydi?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanının cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergesinde ise taşkın öncesinde ilgili ilçe belediyelerince alınması gerekip de yerine getirilmeyen tedbirler olup olmadığı hakkında bilgi isterken, “Şayet alınması gereken tedbirleri almayan sorumlular var ise haklarında ne tür bir işlem yapılmaktadır?” diye sordu. Yağmurun başladığı saatlerde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Biga Belediyesi tarafından anonslar yapıldığı ve araç sahiplerinin araçlarını bulundukları alandan kaldırmalarının istendiği yönünde bilgiler olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Kocabaş Çayı’nın geçtiği güzergâhta özellikle Biga ilçemizde otopark olarak kullanılmakta olan alanda çok sayıda aracın sulara kapıldığı bilgisi bulunmaktadır. Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve İlçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince araç sahiplerine ulaşılarak araçların bulunduğu yerden çekilmesi yönünde araç sahipleri ile iletişime geçilmiş midir? Şayet bu yapılmadı ise neden yapılmamıştır? Otoparkta bulunan araçların plakalarından sahipleri rahatlıkla tespit edilerek uyarılabileceği halde neden bu yöntem tercih edilmemiştir?” diye sordu. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün araçları bulundukları yerden çekici marifetiyle kaldırmış olması halinde söz konusu felaketin etkilerinin daha sınırlı olmasının mümkün olabileceğini ifade eden Özgür Ceylan, “Söz konusu felaket öncesi son çare olarak emniyet müdürlüğünün park ihlali yapmayan araçları çekici marifetiyle kaldırma yetkisi var mıdır? Bu yönteme başvurmamış olmasının nedeni yetki aşımı yapmamak mıdır?” diye sordu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.