Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Sorunlar Artıyor Gazeteciler İşsiz Kalıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ekonomik krizlerin neden olduğu olumsuzluklardan basın kuruluşlarının da etkilendiğini belirtti. Tüm basın-yayın kuruluşlarının sorunlar yaşadığına dikkat..

Sorunlar Artıyor Gazeteciler İşsiz Kalıyor
Yayınlanma: 453 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ekonomik krizlerin neden olduğu olumsuzluklardan basın kuruluşlarının da etkilendiğini belirtti.

Tüm basın-yayın kuruluşlarının sorunlar yaşadığına dikkat çeken Gürer, “Yerel basın kuruluşlarının ekonomik krize karşı ayakta kalamayıp kapandığını, işsiz gazeteci sayısına her geçen gün yenileri eklendiğini belirtti.

Gazeteciler Zor Şartlarda Çalışıyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mesajında gazetecilerin her geçen gün ağırlaşan şartlara ve siyasi iktidarın baskılarına rağmen görevlerini yerine getirmek için fedakarca mücadele ettiğine vurgu yaptı.

Yerel Basın Can Çekişiyor

Özellikle yerel basın kuruluşlarının ekonomik sorunlar nedeniyle büyük mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Gürer, “2013 yılında 7 bin 158 olan toplam gazete ve dergi sayısı 2020 yılında 4 bin 746’ya düştü ve 2021 yılında ekonomik buhran derinleşmesi, yerel basını belirli günlerde çıkmaya yada yeni kapanmalara yol açtı. Yerel ve ulusal basında ciddi ekonomik sorunlar devam ediyor. Gazetelerde el değiştirmeler, kapanmalar, gazete sayısı azaltarak ayakta durmaya çalışma ve sonuçta çalışanları işten çıkarmak zorunda kalmalar devam ediyor. Ülkemizde yayınlanan gazetelerin yüzde 91,1’i yerel, yüzde 6,5’i yaygın (ulusal), yüzde 2,4’ü ise bölgesel yayından oluşuyor. Buna karşın toplam tirajının yüzde 82,4’ünü yaygın (ulusal), yüzde 16,9’unu yerel ve yüzde 0,7’sini bölgesel yayımlanan gazeteler, dergilere alıyor. TGS’nin SGK’dan edindiği verilere göre ülkemizde 23.306 gazetecinin önemli bölümü zor şartlarda görevini yapıyor. Ya da işsiz. Gazetecilik mezunlarında işsizlik oranı genel işsizlik oranının iki katından fazla duruma geldi. Yerel Gazeteler yayın yaptıkları yörelerin sorunlarını gündeme getiren, zor şartlara rağmen illerinin, ilçelerinin her anlamda kalkınması için mücadele veren basın kuruluşları, artan girdi maliyetleri karşısında bir bir kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyor. Yerel basına reklam verebilecek özel kuruluşlar ekonomik sorunlar nedeni ile ilk tasarrufu basına verdiği desteği kesmek oluyor. Resmi ilan bedellerinin olması gereken rakamların çok altında kalması sonucu yerel gazeteler varlıklarını sürdüremeyecek duruma gelirken, ulusal gazetelerde kağıt fiyat artışı ve diğer matbaa ve genel giderlerle zor şartlarda yayınını sürdürüyor. Bu nedenle çok sayıda gazete ya kapanmış ya da daralıp asgari seviyede çalışır duruma gelmiştir. Radyo ve TV’lerde yerel yayın yapanlarında çok zor şartlarda çalışmalarına devam ediyor. Bu durum çalışamayan gazeteci sayısını her geçen gün artırmasına neden oluyor” diye konuştu.

Muhalif Basın Kuruluşlarına Ceza Yağdırılıyor

Ekonomik sorunların yanı sıra iktidar baskısının da gazetecileri meslekleri adına olumsuz etkileyen önemli bir etken olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Diğer taraftan iktidarın hoşuna giden tek yanlı iktidara övgü düzüp yaşanan sorunları gündeme getirmeyen yandaş medya, iktidarın sağladığı destek ile ayakta kalmaya çalışırken, özgür ve tarafsız gazetecilik yapmaya çalışan basın kuruluşları da eleştirel haberlerinden dolayı resmi ilan kesme cezalarına çarptırılmakta, her türlü baskı uygulanmakta, televizyon kanalları da RTÜK tarafından baskı altında tutulmaktadır” saptamasında bulundu.

Gazetecilik Yapabilmek Zorlaştı

Ekonomik baskılar yanında, özgürce çalışma olanağının da sınırlı duruma geldiğini ve AKP iktidarının basın kartları konusunda bile hakkaniyetli olamadığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, “bu koşullar altında gerçek manada gazetecilik yapabilmenin zorluğuna rağmen, görevlerini yapmaya çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” diye konuştu.

Ülkemizde baskı altında olmadan, ekonomik sıkıntı yaşamadan, gazetecilik mesleğinin yapılabildiği şartların oluşmasının, her şartta meslek etiğinin korunmasını temenni eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “her olumsuzluğu aşarak görevlerini fedakârca yerine getirmeye çalışan tüm gazetecilerin gününü kutluyorum” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.