Güncel Haber: 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanları Kuruluyor *** Collective Resim Sergisi Açıldı *** Başkan Özacar’ın Namık Kemal’i Anma Mesajı *** Güneşhan: “Yurtlarda İnsani Koşullar Sağlanmalı” *** Gazze İçin Ayasofya’da Buluştular *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Görmedim Duymadım İle Olmuyor

Gelibolu’da 17 Eylül 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilen sürücü direksiyon sınavında kursiyerlerden bazılarının yaptıkları hatalar görülürken bazılarının yaptıkları hatalar ise görülmedi. Sürücü direksiyon sınav parkurunda yer alan Eğritaş yolundaki “L Park”ta..

Görmedim Duymadım İle Olmuyor
Yayınlanma: Güncelleme: 307 Okuma

Gelibolu’da 17 Eylül 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilen sürücü direksiyon sınavında kursiyerlerden bazılarının yaptıkları hatalar görülürken bazılarının yaptıkları hatalar ise görülmedi.

Sürücü direksiyon sınav parkurunda yer alan Eğritaş yolundaki “L Park”ta işaret dubasına dokunan araçtaki bir sürücü adayı sınavına devam ederken, bir sonraki araçta yer alan sürücü adayı aynı dubaya dokunduğunda sınavı sonlandırıldı. Oysa ki işaret dubasına dokunan ilk araçtaki sürücü adayını hem o araçtaki komisyon üyeleri hem de arkasındaki ikinci araçtaki sürücü adayı ve komisyon üyeleri görmüş ve bu konu araçta konuşulmuş.

Sürücü direksiyon sınav sorumlusu olan Gelibolu Milli Eğitim’den X bey ise nedense işaret dubasına dokunan ilk sınav aracını görmeyip sınava devam ettirirken, aynı dubaya ve daha az şiddette dokunan bir sonraki sınav aracını görerek sınavı sonlandırmış.

Gelibolu Milli Eğitim’den X bey ile konuyu konuştuğumuzda ilk aracın dubaya dokunduğunu görmediğini belirterek, kişinin kim olduğunu, aracın numarasını istedi. Bilmediğimizi söyledik, oysa ellerinde araç numaralarının, sınava giriş saatlerinin, sıralarının ve sürücü adaylarının isimlerinin yazılı olduğu liste var.

Gelibolu Milli Eğitim’den X beye soruyorum. Müdür bey o sürücünün kim olduğunu bilseydik ve söyleseydik, dubaya dokunduğunu görmediğiniz halde sınavı sonlandıracak ve bir hata daha mı yapacaktınız?

Sınav sorumlusu Gelibolu Milli Eğitim’den X bey sözünü ettiğimiz aracı kullanan sürücü adayının dubaya dokunduğunu görmediğini ifade ederek aslında görevini doğru yapmadığını itiraf etti. Oysa ikinci aracı kullanan sürücü adayının dubaya dokunduğunu gördüğünü söyleyen X beye şimdi bir daha soruyorum; İlk aracın dubaya dokunduğunu görmediğinizi söylediniz, zaten göremeyecek yerde duruyor ve o sırada bir komisyon üyesi ile konuşuyormuşsunuz. Peki bu durumda doğru olmasa bile ilk sınav aracını kullanan sürücü adayına tanınan ayrıcalık, ikinciye neden tanınmadı? Üstelik ikinci araçtaki komisyon üyeleri sınava devam edilmesi gerektiğini belirtmelerine rağmen siz sınavı neden sonlandırdınız. Aslında olması gereken her iki sınav aracındaki sürücününde sınavının sonlandırılması gerekirken birini görüp diğerini görmedim demek ne kadar hakkaniyetli? Her şeyden önce vicdanınız rahat mı?

Gelibolu Milli Eğitim’den X beye bunu izah etmeye çalıştığımızda ilkini görmediğini ikinciyi gördüğünü söyledi ki çok vahim bir durum. Bu durumda X bey’in görmedikleri sınava devam ediyor ama gördükleri devam edemiyor gibi bir durum çıkıyor ortaya. Peki X bey’in sınavdaki görevi nedir? İstediğini görmek istemediğini görmemek değil sanırım, orada sınava giren, bir sürü kurs ve sınav parası ödeyip sürücü belgesi almaya çalışanlara haksızlık değil mi bu görüp görmeme konusu? X bey’i oraya sürücü adaylarını gözlemlemek için görevlendirdiler ama o sürücü adaylarının bir kısmını gözlemleyip bir kısmını gözlemlemiyor mu? Bu durum görevi kötüye kullanmak değil mi?

Görüştüğümüz X bey dubaya dokunmak kırmızı hata diyor, evet çok doğru dubaya dokunmak kırmızı hata peki bu kırmızı hata kişiden kişiye değişiyor mu? X bey’in sınav sorumlusu olup sürücü adaylarından birinin dubaya dokunduğunu görüp diğerini görmemek hangi renk hata oluyor? X bey’in bir sürücü adayının sınavını devam ettirip diğerinin sınavını sonlandırması da hata ve hatta büyük haksızlık değil mi?

Şimdi X bey’e bir daha bir daha soruyorum, dubaya ilk dokunan sınav aracı manevra yaparken neden görüş alanının ters tarafında duruyordunuz da, dubaya dokunan ikinci sınav aracında diğer çaprazda en yakında duruyordunuz? Art niyet aramak istemiyorum ama durmanız gereken yer mantıken her sınav aracının sol ön çaprazında olmalıyken siz neden bazı araçlarda ters tarafta ve göremeyeceğiniz yerde duruyorsunuz?

Gelibolu Milli Eğitim’den Müdür X bey ile görüşüp yapılan yanlışı izah ettikten sonra haksızlığı gidermek için ikinci araçtaki sürücü adayına bir şans daha vermelisiniz dediğimde, “ben gördüğümü yaparım” dedi. Aslında yapması gereken buydu, sonuna kadar da haklı. Gelibolu Milli Eğitim’den görev verilmiş sorumluluk almış ve gereğini yerine getirmek istiyor doğal olarak ama getirmiyor yada getiremiyor.

Aradan yaklaşık bir buçuk saat geçtikten sonra Anafartalar Sürücü Kursu direksiyon hocalarından, X hanım bizi arayıp X bey’in çok iyi bir insan olduğunu, çok dürüst olduğunu, haksızlık yapmayacağını, o an bir komisyon üyesi ile konuştuğu için ilk sınav aracının yaptığı ihlali görmemiş olduğunu belirtip “herkes hata yapabilir” diyerek şikayetçi olmamamızı istedi bizden. Bu olayı kendi aralarında konuşmuşlar ve bu bile X bey’in hata yaptığının kabul edildiğini gösterir. “X beyin çok iyi bir insan olması beni ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren görevini çok iyi yapması dedim”. Şimdi gelelim asıl konuya. Eğer konuyla ilgili komisyon üyelerinden bilgi istenirse, dilerim ki komisyon üyeleri de gördüklerini anlatmak konusunda en az X bey kadar iyi niyetli ve dürüst olurlar.

Gelibolu Milli Eğitim’den X bey’in o günkü görevi sınav sorumlusu olarak sürücü adaylarının hepsini aynı şekilde ve titizlikte gözlemleyip her hangi bir şaibeye yer vermemekti. Verilen bir görevde kişinin çok iyi bir karaktere sahip olmasının yanında verilen görevi en iyi şekilde yapması daha önemlidir. Çünkü bu işler çocuk oyuncağı değil X bey…

Sınava giren onlarca adaydan biri de bizim kızımızdı ve onun sayesinde öğrendik tüm bunları. Sınavlarda bu tür hataların yada görmezden gelme konularının olduğunu görmüş olduk. Kızımın önünde bu sınavı telafi edebileceği üç sınav hakkı daha olmasına rağmen bu haksızlığa göz yummak istemediğim için kamuoyu da bilsin istedim. İki sürücü adayından biri bu ve benzeri şekilde sınavı kaybediyorsa, her şeyi sorgulamak ve çok iyi düşünmek gerek. İki adaydan biri kazanıyor biri kaybediyorsa oran yüzde elli eder. Hem maddi hem de manevi yönden bakarsak ben görmedim ile geçiştirilebilecek bir konu olmamalı X beyin yaptığı.

Kim bilir belki kızımızın telafi niteliğindeki diğer üç sınav hakkında, şayet okuduğu şehirden sınavlara gelebilirse karşımıza ne gibi haksızlıklar yada kolaylıklar çıkacak bilemiyorum. Benim açımdan hak ediyorsa kazansın etmiyorsa kaybetsin. Yeter ki her sürücü adayı nasıl denetlenmesi gerekiyorsa öyle denetlensin ve eğitimi verenlerde sınavı düzenleyenler de sorumluluğunu bilsin, görevini tam yapsın.

Not: Gelibolu Milli Eğitim’den sınav sorumlusu olarak görevlendirilen kişinin adını açık yazdığımda arkadaşları ve meslektaşları nedense konunun içeriğini es geçerek hemen korumaya geçtikleri için görevini kötüye kullanan ama aslında kim olduğu bilinen bu kişinin adını X bey olarak kullandım.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.