Taban Fiyat Maliyeti Bile Karşılamıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından ciddi mağduriyet yaşayan pancar ekicileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Gürer’e dert yanan pancar üreticileri artan girdiler karşısında şeker pancarı..

Taban Fiyat Maliyeti Bile Karşılamıyor
Son Güncelleme:659 Okuma Whatsapp

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından ciddi mağduriyet yaşayan pancar ekicileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Gürer’e dert yanan pancar üreticileri artan girdiler karşısında şeker pancarı için verilen taban fiyatın maliyeti bile karşılamadığına dikkat çekerek, şeker pancarı üretiminden vazgeçeceklerini belirtti.

CHP Milletvekili Gürer ise fabrikaların, çiftçiden tonunu 420 liradan aldığı şeker pancarından küspe üretip, bu küspeyi 500-600 liradan tekrar çiftçiye satmasını eleştirdi.

Gürer, fabrikalar özelleştirilmeden önce küspenin, çiftçiye ücretsiz verildiğini hatırlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Bor ilçesi ile Konya’nın Ereğli sınırları arasında yer alan Bor Şeker Fabrikası ekim sahası içinde bulunan Yukarı Gedelli köyünde, şeker pancarı üreticilerini ziyaret edip, üreticilerin sorun ve taleplerini dinledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan şeker pancarı üreticileri, ekonomik sıkıntıların yanında, artan girdi maliyetleri ile önemli ölçüde mağduriyet yaşadıklarını anlattı.

Dekarda 500 Lira Kar İçin Riske Girilmez

Dekarda 8 ton şeker pancarı üretimi yapıldığını belirten pancar üreticisi Azmi Soylu, 16 polar şeker pancarı üretimi yapıldığında, bugünkü fiyatlarla dekardan elde edilen kazancın 6 bin lira, maliyetin ise 5 bin 500 lira olduğunu belirtti. 5 bin 500 lira olarak belirlenen maliyet hesabında üreticinin yıl boyu harcadığı emek ve işçiliğin olmadığını ifade eden pancar üreticisi, “Yani dekarda 500 lira kazanmak için riskin altına giriyoruz. Yarın elektrik, gübre gibi girdilere gelen zamlara yeni zam geldiğinde bu 500 liralık kazanç da elden gidecek” diye konuştu.

Çocuklarımız Nişasta Bazlı Şeker Yemesin Diye Ekiyoruz

Bu şartlar altında pancar üretimi yapmanın karlı bir iş olmadığını anlatan üretici Azmi Soylu, “Biz pancar ekme taraftarı değiliz. Biz şu anda kar elde etmek için ekmiyoruz. Çocuklarımız ve gelecek nesiller gerçek şeker yesin diye pancar ekiyoruz, Çocuklarımızın nişasta bazlı şeker yemesini istemiyoruz. Devlet yetkilileri bunu bilsin” ifadelerini kullandı.

Devlet Çiftçiye Adeta “Üretmeyin” Diyor

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e yaşadıkları sorunları anlatan bir başka üretici ise tarımda uygulanan yanlış politikalar ve plansızlığına dikkat çekerek, “Devlet adeta bize ‘üretim yapmayın’ diyor. Tarımda bir plan yok. Allah’a emanet gidiyoruz. Önümüzü göremediğimiz için seneye hangi sorunlarla karşılaşıp nasıl bir mağduriyet yaşayacağımızı da bilmiyoruz” diye konuştu.

Pancar Küspeden Değersiz Olur mu?

Maliyet artışları karşısında uygulanan taban fiyatlarının yetersizliğine değinen bir başta üretici ise, “Önceleri fabrikaya ürün götürdükten sonra köyümüze dönerken şeker, çerez gibi çoluk çocuğu sevindirecek ürünler alırdık. Şimdi bankadan bile çıkamıyoruz. Tok gidip aç dönüyoruz” şeklinde konuştu.

Pancar üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, mart ayında ekilip Eylül-Aralık ayları arasında hasadı yapılan şeker pancarına geçtiğimiz yıl ton başına 420 lira taban fiyat verildiğini anımsattı. Küspe ton fiyatının dahi şeker pancarı fiyatını geçtiğine dikkat çekti.

Üreticiye Kota Cezası

Şeker pancarının sözleşmeli tarım yapılan ürünlerden biri olduğuna işaret eden Gürer, pancar üreticisinin ne kadar pancar vereceğini sözleşme yaparak fabrikaya taahhüt ettiğini belirtti. Özelleştirmelerden önce fabrikaların yüzde 10 kotayı kabul ettiğini ancak özelleşen fabrikaların yüzde 5 kota uyguladığını anlatıp, çiftçinin yüzde 5 olan kotayı tutturamadığı zaman ciddi ceza faturaları ile mağdur olduğunu vurguladı.

Şeker Fabrikaları Küspeyi Pancardan Daha Pahalıya Satıyor

Fabrikalarda şeker pancarından şekerin haricinde melas, alkol ve küspe de üretildiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, daha önce çiftçiye ücretsiz verilen küspenin, fabrikalar özelleştikten sonra çiftçiye tonu 500-600 liradan satılmasını eleştirdi. Gürer, “çiftçiden tonunu 420 liraya aldığı pancarı işleyen fabrika, pancardan elde ettiği küspeyi bile pancar fiyatından fazla fiyata satıyor. Küspe şeker pancarından bile pahalı olursa üreticilik, hayvancılık, tarım nasıl sürdürülebilir hale gelecek? Küspe büyükbaş ve küçükbaş hayvana verilir. İçinde şeker kalıntısı olduğu için hayvan daha çok su içer ve daha çok süt verir. Çiftçi, tır ile küspe alırken nakliyesini hesaplardı. Şimdi küspeyi hesaplayıp daha az küspe alabiliyor” dedi.

Maliyet Taban Fiyatı İki Katına Çıktı

Çiftçinin önümüzdeki dönemde pancar ekip ekmeme konusunda kararsız olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “çiftçi ‘artık pancar ekmeyeceğiz’ diyor. Onun için kooperatif fabrikaları şimdiden avans fiyatı belirlemeye başladı. Kayseri’de tonuna 720 lira, Erzincan bölgesinde ise 800 lira avans fiyatı belirlenmiş” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Mutlu Değil

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “Çiftçiler mutlu” şeklindeki sözlerini de eleştiren Gürer, “Çitçi de, süt inekçiliği yapan da, hayvancılık yapan da sorunlu ve mutsuz. Bazı köylerde ahırlar boşaldı. Biz bu olumsuz tabloyu yerinde görüyoruz. Gider-gelir dengesindeki olumsuzluk, çiftçiyi tarımdan soğutuyor. Yalnız Bor Kızılca Köyünde 200’ü bulan pancar çiftçisi sayısı 10’un altında düşmüş durumda, pancarda tehlike çanları çalıyor” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.