Son Dakika: 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Tarım Kredi Kooperatifleri Çiftçinin Sırtına Biniyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, üretmekten başka gayesi olmayan çiftçinin ekonomik sıkıntılar nedeniyle ilaç ve gübre kullanamaz durumda olduğunu ifade ederek, “İndirimli tarımsal krediler, Ziraat..

Tarım Kredi Kooperatifleri Çiftçinin Sırtına Biniyor
Yayınlanma: 336 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, üretmekten başka gayesi olmayan çiftçinin ekonomik sıkıntılar nedeniyle ilaç ve gübre kullanamaz durumda olduğunu ifade ederek, “İndirimli tarımsal krediler, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından veriliyor. Bu krediler gerçekten indirimli mi?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye indirimli verdiği kredilere uyguladığı “Bina Bağış Fonu”, “Destekleme Fonu”, “Sigorta” kesintilerinin ardından “Kaynak Kullanım Katılım Payı” adı altında farklı bir kesintinin uygulanmasının çiftçinin belini büktüğünü söyledi. Özgür Ceylan çiftçinin üretmekten başka gayesi olmadığını ifade ederek, ekonomik sıkıntılar nedeniyle, ilaç ve gübre kullanamaz duruma geldiğini belirterek, bu durumdan kurtarılması gerektiğini söyledi. Çiftçinin borçsuz üretim yapamaz hale geldiğini ifade eden Özgür Ceylan, “Tarlasını ekebilmek, masraflarını karşılayabilmek için bankalara mahkûm edilen çiftçimizin sırtına bir de ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatifleri biniyor” dedi. Özgür Ceylan, indirimli tarımsal kredilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle verildiğini belirterek, “Bu krediler gerçekten indirimli mi? Tarım Kredi Kooperatifleri Bina Bağış Fonu, Destekleme Fonu, sigorta derken bir de üstüne kafasına göre kaynak kullanım katılım payı ekliyor ve çiftçinin belini büküyor” diye konuştu.

“Çiftçi Kredi Bile Kullanamaz Hale Geldi”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, çiftçinin kredi kullanabilmek için tarlasını, arazisini, evini ipotek ettirmek zorunda kaldığını ifade ederken, “Krediyi kullandırırken aldığı ipotekler yetmezmiş gibi çiftçiyi birbirine kefil yaparak borçsuz çiftçimizi de zor duruma düşürüyor, kefalet dolayısıyla diğer bankalardan da kredi kullanamaz hâle getiriyor” diye konuştu. Tarım Kredi Kooperatiflerinin verdiği kredilerden aldığı kaynak kullanım katılım payının yasal olup olmadığını soran Özgür Ceylan, “Kooperatiflerin aldığı katılım payının yasal dayanağı nedir? Tarımsal kredi borçlarının faizlerinin silinmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?” diye sordu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.