Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Tarımda Üniversiteler Öncü Olmalı

CHP Milletvekili Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar ve Bölüm Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ile..

Tarımda Üniversiteler Öncü Olmalı
Yayınlanma: 489 Okuma

CHP Milletvekili Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar ve Bölüm Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ile görüştü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Dekan Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Özden ile birlikte hayvan yetiştirme birimleri ve ıslah çalışmaları yürütülen arazilerde çalışmalar hakkında bilgi alan Ömer Fethi Gürer, “Üniversitelerin tarımdaki varlığı, ülkemizin kurtuluşu olacaktır” dedi.

Gürer’den Tarımsal Araştırma Merkezine Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ayhan Şahenk Vakfı ve Doğuş Holding’in desteğiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde kurulan ve tarımın teknolojiyle buluşmasına öncülük eden Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ziyaret etti.

Gürer’e ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Doç. Dr. Mustafa Özden eşlik etti.

Rektör Prof. Dr. Kar: “Stratejik Planda 3 Önceliğimiz Var”

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, ziyaretlerinden dolayı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e teşekkür ederek, Üniversitelerinin Stratejik Plan’da 3 önceliğinin bulunduğunu, bunların ‘Nanoteknoloji’, ‘Enerji’ ve ‘Gıda-Tarım’ olarak belirlendiğini ifade etti.

Eğitimlerin Tarım Sektörüne Uzun Vadede Ciddi Katkıları Olacak

Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni bünyesinde barındıran Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin geleneksel tarım fakültelerinden farklı olarak hem uygulama hem de sektörle iç içe olan bir özellik taşıdığını belirten Prof. Dr. Muhsin Kar, “Araştırma ve Uygulama Merkezi’mize ait çiftliğimizde eğitimlerimizi uygulamalı veriyor olmayı çok önemli buluyoruz. Bu eğitimlerin, tarım sektörüne uzun vadede çok ciddi katkılarının olacağını düşünüyoruz” dedi.

Teknolojik Tarım Çiftçiliği

Rektör, Prof. Dr. Muhsin Kar, “Tarım sektörü stratejik bir sektör olup önemli meydan okumalarla karşı karşıya bulunmaktadır. Göreve başladığımız zaman araştırma merkezinin faaliyete geçmesi için çok uğraştık. Tahsis edilen kadrolara işçi ve teknik personel alarak yola çıktık ve merkezimizdeki birimleri peyderpey faaliyete almaktayız. Çiftliğimizdeki tarıma uygun alanları ıslah ediyoruz. Buralarda yonca, buğday, mısır gibi ürünler üreterek yem ihtiyacımızı karşılamaya ve maliyetlerimizi düşürmeye çalışıyoruz. Çiftlikte çıkan gübreleri de tarımsal alanlarda kullanıyoruz” diye konuştu.

Dekan Prof. Dr. Çalışkan: “Çiftçilere Örnek Model Oluyoruz”

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, bölgede tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere model olmak gibi bir misyonlarının bulunduğunu belirtti.

Fakültelerinin aynı zamanda Türk yükseköğretimine örnek teşkil edecek niteliklerle donatılmış durumda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, sektörle iç içe ve uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışına göre hareket ettiklerini vurguladı.

Entegre Bir Çiftlik Modeli

Dekan Prof. Dr. Çalışkan, araştırma merkezlerinde hayvancılık işletmelerinde olması gereken tüm birimlerin mevcut olduğuna değinerek “Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan birimlerimiz faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

Hayvancılığın en önemli girdilerinden birinin de yem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çalışkan, “Entegre bir çiftlik modeli oluşturmak adına yem bitkisi üretimiyle hayvancılığı birleştirmek istiyoruz. Kaba yem üretimi için 60 dekar alanda yonca tesisi kurduk. Silaj üretimimizi kendimiz yapıyoruz. Yemin temel ham maddesi olan arpa ve buğday üretiminde bütüncül bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Burada çiftlik gübresini aktif olarak kullanıp toprağa kazandırıyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Çalışkan, arıcılık faaliyetleriyle ilgili olarak da arı kovanlarının etraflarına tıbbi aromatik bitkilerden oluşan ve çeşitli ağaç türlerinin de bulunduğu bir alan tesis edeceklerini kaydetti.

Dok. Dr. Özden: “Sürdürülebilir Tarımsal Üretim”

Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Özden ise bölgeye ve ülkeye örnek olarak gösterilebilecek sürdürülebilir hayvansal ve tarımsal üretimi gerçekleştirmeyi amaç edindiklerini ifade etti.

Aynı zamanda bilimsel ve akademik çalışmalar yürüttüklerine de dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Özden, bilim insanları ve mühendisler yetiştirme doğrultusundaki çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Araştırma Merkezlerinde kendi ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karşılamak üzere faaliyetlerde bulunduklarını da anlatan Doç. Dr. Mustafa Özden “Özellikle kaba yem ihtiyacını karşılamak için faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün bu konuyla ilgili çalışmalarımızı artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Mustafa Özden, Niğde’nin özlenen eski bağcılık kültürüyle ilgili olarak da üzüm çeşitliliğinin artırılmasına yönelik olarak bu alanda farklı tarımsal ve bilimsel faaliyetler içinde olduklarını belirtti.

Gürer: “Sorunlu Tarımda Güzel Örnek”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Üniversitemiz bünyesinde faaliyette bulunan Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde arıcılık, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan ile mera ıslahı alanlarında araştırma-geliştirme yapılması çalışmalarını yerinde görmekten mutluluk duydum” dedi. Gürer, ülke tarımında ciddi sorunlar yaşandığını, tarımın stratejik öneminin yanında yaşamın sürdürülebilirliği açısından da hava ve su gibi olmazsa olmaz olduğunu ifade etti. Ayrıca girdi fiyatlarında yaşanan artış ve ithale dayalı uygulamaların hayvancılık için de risk olduğunu kaydeden Gürer, sorunların aşılmasında üniversitelerin bilimsel çalışmalarının çok önemli olduğunu işaret etti.

Türkiye’nin Geleceği Tarımda

Üniversitelerin tarımdaki varlığının ülkemizin tarımsal kurtuluşu anlamına geldiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çünkü endüstri 4.0 teknolojisi büyük fabrikalarda 5 bin olan çalışan sayısını 500’e indirecek. Bu açıdan düşündüğümüzde bile Türkiye’nin geleceğinin yalnızca tarıma dayalı tarımsal katma değerli ürün üretecek sanayinin geliştirilmesinde olduğu görülmektedir. Bu konularda üniversitelerimizin çabası ve katkısı rol model olacaktır” ifadelerini kullardı.

Tarımdaki Sorunlar Çözülebilir

Burada bölgemize ve ülkemize örnek teşkil edebilecek bilimsel çalışmalar hem uygulamalı ve teorik olarak yapılabiliyor olduğunu görmekten de memnuniyet duyduğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buradaki çalışmalar, ülkemizde sorunlu olan tarımın ‘Sorunun çözümü için böyle bir şeyler yapılabiliyormuş’ duygusunun insanlara nakledilmesi açısından da güzel sonuçlara ulaşacağını umut ediyorum” dedi.

Gürer’den Teşekkür

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu anlamda bölgemize güzel bir örnek olan çalışmalar için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayhan Şahenk Vakfı’nın sağladığı desteğe devamı, üniversite kadar tarım için de büyük önem arz ediyor. Bu çalışmalar, üniversite öğrencilerimizin uygulamalı eğitim almasını sağlamaktadır. Ayrıca Vakıf tarafından bölüm öğrencilerine burs sağlanması, bilimsel ve bilgiye dayalı tarımın geleceği adına güzel bir çalışmadır” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.