Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Tarımsal Kuraklık Toplantısı Yapıldı

Kuraklık ihtimaline karşı önceden durum değerlendirmesi yapılarak gerekli tedbirlerin alınması ve eylem planı oluşturulması amacıyla Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi. İl Özel İdare..

Tarımsal Kuraklık Toplantısı Yapıldı
Yayınlanma: 218 Okuma

Kuraklık ihtimaline karşı önceden durum değerlendirmesi yapılarak gerekli tedbirlerin alınması ve eylem planı oluşturulması amacıyla Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Özel İdare toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Saliha Akbaş, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, İl Özel İdare Genel Sekreteri Celil Sezgin, İl Müdürleri, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Belediye yetkilileri, kurum ve kuruluşların yöneticileri, akademisyenler, ziraat odası başkanları, sulama birliği ve sulama kooperatifleri başkanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Saliha Akbaş, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Biga Ziraat Odası Başkanı M. Güray Ergün ve İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından İklim Değişikliği video gösterimi izlendi.

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısında;

Bitkisel Üretimde 2022/2023 Üretim Sezonunda Ekili Dikili Alanlarda Mevcut Durum ve Kuraklığın Etkilenme durumu hakkında Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren tarafından, DSİ sorumluluk alanındaki baraj ve göletlerin doluluk oranları, kuraklığın 2023 yılında su depolama yapılarına etkileri, olası kuraklıkta alınacak tedbirler hakkında DSİ 252. Şube Müdürlüğü adına İmdat Bozkaya tarafından, İl Özel İdaresi sorumluluğundaki göletlerdeki doluluk oranları, kuraklığın etkisi ve sondajlar hakkında Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Celil Sezgin tarafından, 2022/2023 su yılında yağışların aylık ve günlük mevcut durumu ve uzun yıllar karşılaştırması konuları hakkında İl Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak tarafından, yıllık tüketilen içme suyu, mevcut durum, kuraklık etkisi, olası kuraklıkta alınacak önlemler Çanakkale Belediye Başkanlığı adına çevre mühendisi Gözde Balikoç tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, su kaynaklarımızın korunması ve tasarruflu kullanılmasının ileride yaşanabilecek daha büyük sorunların önüne geçilebilmesi açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısı koordinasyonu gerektiren hususların değerlendirilmesi ve soruların cevaplandırılması, uygulanacak tedbirlere ilişkin kararların alınmasıyla son buldu.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.