Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu Çanakkale’de

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu müsilaj sorununun gözlemlenmesi ve konuyla ilgili yürütülen faaliyetler ile alınması gereken tedbirlerin değerlendirilmesi amacıyla başta Marmara Denizi olmak üzere Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerde; İstanbul,..

TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu Çanakkale’de
Yayınlanma: 374 Okuma

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu müsilaj sorununun gözlemlenmesi ve konuyla ilgili yürütülen faaliyetler ile alınması gereken tedbirlerin değerlendirilmesi amacıyla başta Marmara Denizi olmak üzere Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerde; İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Balıkesir’de yapılan incelemelerinin ardından Çanakkale’ye geldi.

İstanbul Milletvekili Mustafa Demir’in başkanlığını yaptığı TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonunda; Komisyon Sözcüsü Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Komisyon Katibi Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Komisyon Üyeleri; Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül yer alıyor.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu üyeleri, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları, Çanakkale Belediye Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bekir Çelen, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ ve ÇOMÜ Öğretim Görevlileri ile Çanakkale Belediyesi Dardanos-Güzelyalı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi incelemesinde bulunarak kokusuz ve estetik arıtma teknolojisi, şok yüklemelere karşı dayanıklılık ve düşük işletme maliyeti gibi avantajları olduğu, bakterilerden yararlanarak klasik aktif çamur sistemine göre daha fazla biyokütle içeren bir proses olan Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi (İFAS) arıtım sisteminin kullanıldığı, havalandırma havuzu içerisine entegre edilen sabit filmler sayesinde bakteriler hem askıda hem tutunarak büyüdüğü ve bu sistem ile dar alanda daha çok su arıtılarak daha az oksijen harcanarak az çamur çıkan Çanakkale Belediyesi Güzelyalı-Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi hakkında Çanakkale Belediyesi Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol’dan bilgi aldılar.

Arıtma tesisi gezisinde arıtılmamış olarak alınan numune sular ve arıtılıp berrak hale getirilen temiz sular da heyetin inceleme çalışmalarına sunuldu.

Çanakkale Belediyesi Güzelyalı-Dardanos Atık Su Arıtma Tesisinin tanıtım filminin izlenmesinin ardından Vali İlhami Aktaş, komisyon üyeleri ve beraberindeki heyet müsilaj konusunda istişarelerde bulundu.

Çanakkale Belediyesi Güzelyalı Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde gerçekleştirilen inceleme gezisine; TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir ve komisyon üyeleri, Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Çanakkale Belediye Meclisi Çevre Komisyonu Üyeleri, birim müdürleri ve teknik ekip katıldı.

TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir ve komisyon heyeti ilk olarak tesisi gezerek çalışmaları yerinde incelerken, tesisin çalışma prensibinin yanı sıra burada gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Başkan Ülgür Gökhan ve teknik ekipten bilgi aldı.

Gezi sonunda Çanakkale Belediyesi’nin çevre yatırımlarının anlatıldığı kısa bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirilirken, Başkan Ülgür Gökhan hayata geçirilen çevre yatırımları ve projelerine ilişkin komisyon üyelerine detaylı bilgilendirmede bulundu.

İnceleme gezisi sonunda açıklamalarda bulunan TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir; “İleri biyolojik arıtma tesisleri ile Marmara Denizi’nin kirliliğinin önüne geçilebildiğini görüyoruz. Bunun sürdürülebilmesi son derece önemli” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.