Son Dakika: Troyalı Melek Resim Sergisi Açıldı *** Geliboluspor’da Yeni Yönetim Belirlendi *** Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Temmuz Meclis Toplantısı Bol Tartışmalı Geçti

Gelibolu Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı ilk oturumu bol tartışmalı geçti. Gelibolu Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak başkanlığında gerçekleştirilen ve 5 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında mücavir alanlar maddesi tartışmalara..

Temmuz Meclis Toplantısı Bol Tartışmalı Geçti
Yayınlanma: 316 Okuma

Gelibolu Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı ilk oturumu bol tartışmalı geçti.

Gelibolu Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak başkanlığında gerçekleştirilen ve 5 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında mücavir alanlar maddesi tartışmalara neden oldu.

Meclis toplantısının ilk gündem maddesi olan borçlanmayla ilgili Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak’a yetki verilmesi ve gündemin ikinci maddesi olan Celal Nuri İleri Caddesi üzerinde bulunan Su Yükleme Noktası ve ATM’lerin bulunduğu alan için Belediye Başkanına yetki verilmesi konuları görüşülerek oy çokluğu ile komisyona havale edildiler. Gündemin üçüncü maddesinde olan S plakalı araçlar ile ilgili plan bütçe komisyon raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin en önemli ve tartışmalara konu olan maddesi mücavir alanlar ile ilgili imar komisyon raporunun okunmasına geçildiğinde, raporu imar komisyon başkanı olan CHP Grup Sözcüsü Deniz Cankara okudu. Cankara, mücavir alanlarla ilgili raporu okumadan önce mücavir alan tanımları, açıklamalar ve ilkelerle ilgili bilgi verdi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Cankara, Güneyli Köyü, Bolayır Köyü ve Koruköy ve Gelibolu’daki mücavir alanlarla ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından Gelibolu Belediyesi tarafından talep edilen mücavir alanların özelliklerini meclise anlattı ve red gerekçelerini okudu.

CHP’li Deniz Cankara, İmar Komisyonun red gerekçesini açıklarken “”Mücavir Alan İlkelerine Uyumsuzluk: Gelibolu merkez nüfusu 32423 kişi olan bir ilçedir ve İller Bankası ödeneklerini bu nüfus üzerinden almaktadır. Yazın ise mevcut mücavir alanlarda nüfus neredeyse 150 bine çıkmaktadır. Bu nüfus artışında bile Gelibolu Belediyesi araç ve personel olarak hizmet götürmekte ciddi zorluklar yaşamaktadır. Yaklaşık 83 bin dönüm bir arazinin Gelibolu Belediyesi Mücavir Alanına dahil edilmesi araç, gereç ve eleman açısından sınırlı olan Belediyemizi içinden çıkılmaz bir duruma düşüreceği ve Mücavir alanda kendisine tanına sorumlulukları yerine getiremeyeceği görüş ve kanaatindeyiz.

Tarım Arazileri: Gelibolu Belediyesi tarafından teklif edilen mücavir alan 6000 hektar yani 60.000 dönüm faal tarım arazisi ve meralar içermektedir. Bu tarım arazilerinin Belediye mücavirine girmesi demek, imar kontrolüne girmesi demektir. Tarım arazilerinin imara yani dolayısıyla yapılaşmaya açılması aynı zamanda bir gıda güvenliği problemi de yaratacaktır. Yapılacak yapıların tamamında foseptik çukurları tesis edilecek ve verimli topraklar zararlı atıklarla zehirlenecektir.

Köy Yerleşik Alanları ve Köy Halkına Yansıyacak Olan Olumsuzluklar: Köy Yerleşik alanlarını Belediye Mücavir Alanı’na dahil etmek, köylüye Devlet tarafından sağlanan muafiyet ve desteklere ket vurmaktır. Gelibolu Belediyesinin mücavir alan teklifinde, Köy Yerleşik Alanlarında yaşayan köy halkı, imar ve harçlar anlamında bir gelir kapısı olarak görülmüştür. Bu sebeplerle Gelibolu Belediyesi tarafından yapılan Mücavir Alan Teklifi, Güneyli, Bolayır ve Koruköy Köy Yerleşik Alanlarında bulunan köy tüzel kişiliğinin ve sonuç olarak köyde yaşayan köylünün mağdur olmasını doğuracaktır.

Mevcut Mücavir Alanların Durumu: Gelibolu Belediyesi’nin hali hazırda hizmet bekleyen ve imar kontrolü sağlayamadığı ve imar hizmeti götüremediği yaklaşık 6500 hektar alan mevcutken, ilave 8300 hektar alanın Gelibolu Belediyesi’ne ciddi bir yük doğuracağı, mevcut mücavir alanlarda sorumluluklarını yerine getirmekte zorlandığı açıkça gözüken Gelibolu Belediyesi’nin ilave mücavir alanlar ile zor durumda kalacağı ve bu zor durumun doğal olarak vatandaş yansıyacağı açıktır.

Devam Eden Mücavir Alan Dava Sürecinin Tamamlanmamış Olması: Gelibolu Belediyesi tarafından yapılan Mücavir Alan teklifi dava konusu alanı da içerdiğinden, dava sürecinin etkilenmemesi, süreç tamamlandığında verilecek kararların hukuki açıdan daha doğru temellere oturtulabileceği aşikardır.

Tasarruf Tedbirlerine Aykırılık: Gelibolu Belediyesinin Mücavir Alan Teklifi, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf tedbirleri genel ilkelerinde bahsi geçen bu ifadeye tamamıyla aykırılık göstermektedir. Mevcut mücavir alanın neredeyse iki katı büyüklüğünde bir alanın Mücavir Alana dahil edilmesi halinde, bütçeye ilave yük oluşacak, kapsamlı bir faaliyet genişlemesine yol açacak ve iş yükünde son derece fazla bir artışa gidilmek zorunda kalınacaktır” dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak, mücavir alanlar konusunda yaptığı açıklamada; “CHP Grup Sözcüsü şunu demek istiyor; 15 yılın sonunda bölgede güçlü bir belediye yapamadık. Geçmişi konuşalım ki geleceğe ders olsun diye konuşuyoruz.

Gelibolu’nun yaz aylarında 100-150 bin olduğunu biliyoruz ama bunun hiçbir planlaması yapılmamış. Gelibolu Belediyesi’nin kazancı ile ilgili de bir planlama olmamış. Mücavir alanların iptali konusunda geçmiş dönemde Mustafa beyin ve CHP grubunun yaptığı tepki vardı. Şimdi aynı durumda, CHP grubunun ‘O dönemde biz yanlış yaptık, buradan vergi alınması yanlışmış, biz niye oradan vergi alıyoruz?’ demesi de büyük bir tezattır” dedi.

Tarım arazilerinin imara açılacağı konusu hakkında da bilgi veren Başkan Soyuak; “Tarım arazisi ile imar arazisi net belli. Nerenin imar olacağı, nerenin tarım arazisi olacağı nokta net belli. Sanki bütün alanda imar yapacakmışız algısı yapılıyor. Biz mevcut olan imar alanını düzenlemekle yükümlüyüz. Bunun da planlamasını konuşuyoruz. Bunu da yine gelip meclise soracağız. Bu alanlar Özel Çevre Koruması içindir. Devlet bize burada ne tarımdan ne de DSİ’den görüş vermez. Biz mevcut yapının imar planlaması için konuşuyoruz” dedi.

Belediyenin ruhsat harçlarına da değinen Başkan Soyuak; “Çok merak ediyorum, niye bu kadar harç almama konusunda bir belediye imtina eder? Harçları almazsanız hizmet üretemezsiniz” dedi.

Belediye Başkanı Soyuak’ın bu sözüne karşılık CHP Grubu Sözcüsü Deniz Cankara; “Hizmet tarifelerinde yazan bütün harçlar alınmıştır. Diğeri hukuksuzluktur. Biz hiçbir müteahhidi makam odamıza çağırıp sen 50 bin, sen 100 bin vereceksin demedik. Böyle bir harç toplamaktan bahsediyorsanız, bunun ismi harç değil, haraçtır. Biz kimseden haraç kesmedik” dedi. “Haraç cebine almaktır, harç devlet ve millet içindir, arasındaki fark budur” dedi.

Mücavir alanlarla ilgili komisyon raporu okunurken, Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak ile CHP Grup Sözcüsü Deniz Cankara arasında oldukça sert tartışmalar yaşandı. Belediye başkanı Soyuak ile CHP’li Cankara arasındaki tartışmaların ardından komisyon raporu oylanarak, oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin son maddesinde Salı ve Cumartesi günleri kurulan pazaryeri komisyon raporu okundu ve oylandı. Gündem maddelerinin dışında şehit isminin yol ya da parka verilmesi ve benzer sokak isimlerinin değiştirilmesi konusu meclis gündemine alınarak oy birliği ile komisyona havale edildi.

Temmuz ayı belediye meclis toplantısının ilk oturumu sona ererken ikinci oturumun 9 Temmuz Salı günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.