Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

TÜİK 124 Hattından Aranırsa Cevap Verilmek Zorunda mı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bünyesinde Alo 124 çağrı merkezi kuruldu. Yapılan açıklamada; Alo 124 çağrı merkezinin vatandaşlarla daha güvenilir, daha kolay ve daha kaliteli iletişim kurmak amacıyla kuruldu belirtiliyor. Açıklamanın..

TÜİK 124 Hattından Aranırsa Cevap Verilmek Zorunda mı?
Yayınlanma: 135 Okuma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bünyesinde Alo 124 çağrı merkezi kuruldu.

Yapılan açıklamada; Alo 124 çağrı merkezinin vatandaşlarla daha güvenilir, daha kolay ve daha kaliteli iletişim kurmak amacıyla kuruldu belirtiliyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Alo 124 çağrı merkezi aracılığı ile cevaplayıcılar veya kullanıcılar;

TÜİK’e hızlı erişim sağlayacaktır.
Anket çalışmaları ile ilgili bilgileri 124 hattı üzerinden hızlıca elde edebileceklerdir.
Bilgi talepleri, internet sitemizin yanı sıra Alo 124 üzerinden daha hızlı karşılanabilecektir.
Veri gizliliği ve veri güvenliği hususlarında Karşılama Ses Kaydı ile bilgilendirilebileceklerdir.
Ayrıca, TÜİK için inovasyon projeleri kapsamında yer alan AloO 124 ile çağın gereksinimlerine uygun olarak; web (CAWI) ve yüz yüze görüşme (CAPI) veri derleme yöntemlerimize ek olarak telefon ile veri derleme yöntemi (CATI) eklenmiştir.

Çağrı Merkezimizle; kaliteli ve kontrollü bir iletişimin sağlanması, verimliliğin arttırılması, düzenli ve sürekli veri akışının sağlanmasının yanı sıra hizmetlerin iyileştirilmesi yönünde cevaplayıcılar/kullanıcılardan geribildirimlerin daha hızlı alınması ve vatandaşlarımızın memnuniyetinin artırılması hedeflenmektedir.

TÜİK Alo 124 çağrı merkezi, hafta sonu ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. İletişim merkezimize gelen tüm çağrılara deneyimli kurum personellerimiz doğrudan cevap vermekte ve ilk görüşmede talepler sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’na Alo 124 (TÜİK) çağrı merkezi aracılığıyla iletişime geçebileceğiniz gibi, www.tuik.gov.tr internet adresimizden de bize erişebilirsiniz.

TÜİK’e Veri Vermek Zorunlu mu?

Türkiye İstatistik Kanunu’nun 8. maddesine göre kişi, kurum ve kuruluşlar, kendilerinden istenen veri veya bilgileri, Anayasa’da belirlenen hak ve ödevler çerçevesinde TÜİK Başkanlığı’nın belirleyeceği şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak ücretsiz vermekle yükümlüdür.

Tüketici Anketine Cevap Verilmezse Cezası Var mı?

Araştırmaya Katılmak Zorunda mıyım ? 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 54. maddesi uyarınca, istenilen bilgilerin belirlenen şekilde, zamanında, eksiksiz ve doğru bir biçimde verilmemesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.