Son Dakika: Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Geliboluspor Genel Kurulu Gelecek Hafta *** ÇOMÜ Hastanesi'nden Büyük Kampanya *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** Gazetecilere Talimat Veremezsin! *** ÇOMÜ Mükemmeliyet Merkezi Kurulacak *** Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Yarışmalarla Kutlandı *** 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlaması *** ÇOMÜ Mezuniyet Töreninde Coşku Büyüktü *** Ceylan; Yabancılar Askeri Okul Sınavına Girdi mi? *** Yapay Zekalı Hız Tespit Cihazları Kullanımda *** Bozcaada’da Kaybolan Kadın Aranıyor *** Açıklama Değil Temiz Su İstiyoruz *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Tüm Detaylarıyla Şaşılık

Şaşılık nedir? Şaşılık nasıl tedavi edilir? Erişkinlerde şaşılık tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı ve şaşılıkla ilgili genel bilgileri Özel Çağın Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bekir..

Tüm Detaylarıyla Şaşılık
Yayınlanma: 86 Okuma

Şaşılık nedir? Şaşılık nasıl tedavi edilir? Erişkinlerde şaşılık tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı ve şaşılıkla ilgili genel bilgileri Özel Çağın Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bekir Koç bizler için yazdı.

Şaşılık Nedir?

Gözlerden birinin tam karşıya bakarken, diğerinin yukarı, aşağıya, içe veya dışa bakması ile tanımlanan bir göz hastalığıdır. Her iki gözün retinasında farklı noktalarda oluşan görüntülerin tek olarak algılanması için gözlerin paralel olmadığında, kayma olan gözden gelen görüntü beyinde görme merkezinde baskılanacağı için tembelliğe, yetişkinlerde ise çift görmeye sebep olur.

Şaşılık Nedenleri?

Genetik yatkınlık sık rastlanan nedenlerden biridir. Diğer önemli neden de miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarıdır. Bunların dışında; doğuştan veya sonradan oluşan, geçirilen kazalar, ateşli hastalıklar, şeker hastalığı ve hipertansiyon nedeniyle göz sinirlerinin felçli şaşılık nedenleri arasında sayılabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Çok basit olarak hastadan ışık kaynağına bakması istendiğinde, ışığın reflesi (yansıması) sağlıklı insanlarda her iki göz bebeğinin tam ortasındadır.

Erişkinlerde Şaşılık

Erişkinlerin % 1’inde şaşılık görülebilmektedir. Bunların çoğu çocukluktan beri bulunan şaşılık vakalarıdır. Eğer erişkin bir kişide şaşılık meydana geldiyse diyabet, tiroit hastalığı, myestania gravis, beyin tümörleri ya da felçler araştırılmalıdır.

Erişkinde Bulunan Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?

Çocukluktan beri şaşılık bulunuyorsa, çok az belirti bulunabilmektedir. Ancak ileri yaşlarda oluşursa şaşılık en sık görülen belirti çift görme olacaktır. Bazı erişkinlerde gözde ağrı, baş ağrısı, başı sürekli eğik tutmak gibi belirtiler bulunabilir. Dışa bakış bulunan çocuk ve erişkinler güneş ışığının altında tek gözleri kapatmayı tercih ederler.

Çift Görmenin Sebebi Nedir?

Çocukların aksine erişkinler yanlış yöne bakan gözden gelen görüntüyü yok sayamazlar ve bu çift görmeye neden olur. Bunun tedavisi tek gözün kapatılması ya da gözlerin tekrar ameliyatla doğru pozisyona getirilmesiyle sağlanır.

Erişkinlerde Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz egzersizleri: konverjans yetmezliği adı verilen, okuma ya da çalışırken gözün yeterli çalışmaması gibi özel durumların tedavisinde kullanılır.

Prizmalı gözlükler: Küçük kaymaların tedavisinde kullanılır. Çift görmenin azalmasını sağlar.

Enjeksiyon: Birkaç ay boyunca, enjekte edildiği kası felç eden bir ilacın kullanılması esasına dayanır. Seçilmiş vakalarda faydalı olan bir yöntemdir.

Ameliyat: Her yaşta en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Uyumlu olan vakalarda lokal anesteziyle yapılabilmektedir. Ameliyat kozmetik nedenle, çift görmenin azaltılması, gözlerin birlikte kullanılmasının sağlanması, gözlerdeki ağrının azaltılması amacıyla yapılabilmektedir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatların da riskleri mevcuttur.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.