Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

“Türk Rus Kardeşliği 100 Yaşında” Sergisi Açıldı

Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi’nde, Gelibolu Türk Rus Kardeşliğine adına, Gelibolu Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Beyaz Ruslar’ın Gelibolu’da bir yıl..

“Türk Rus Kardeşliği 100 Yaşında” Sergisi Açıldı
Yayınlanma: 441 Okuma

Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi’nde, Gelibolu Türk Rus Kardeşliğine adına, Gelibolu Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Beyaz Ruslar’ın Gelibolu’da bir yıl süren gurbet yaşamını anlatan fotoğraf sergisi etkinliği gerçekleştirildi.

Gelibolu Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan sergide ayrıca Gelibolu Belediyesi tarafından kültür hizmeti olarak yayınlanan “Türk Rus Kardeşliği 100 Yaşında” isimli kitabın tanıtımı da gerçekleştirildi.

Çok özel fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı sergi açılışında yaptığı konuşmada, “Tarihte olduğu gibi günümüzde de bu necip millet yine dünyanın her tarafından farklı dil, din, ırk, renk herhangi bir ayrım gözetmeden yine dünyadan tüm milletlere ev sahipliği yapmaktadır. Çok değerli çalışmaları yapan değerli hocalarımız, geçmişte yaşanan yalnız unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş bu misafirperverliği gün yüzüne çıkarttılar. Onlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Güzel şehir, güzel Gelibolu’muza içeriden ve dışarıdan gelen tüm misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Türk misafirperverliği ilelebet devam edecektir” dedi.

Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı’nın konuşmasının ardından Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar’da bir konuşma yaptı. Özacar konuşmasında, “Gelibolu Türk Rus Kardeşliğinin 100.Yıldönümüne ithafen; Belediyemiz, ÇOMÜ ve Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Beyaz Ruslar’ın Gelibolu’da bir yıl süren gurbet yaşamını anlatan fotoğraf sergisinde siz değerli dostlarımızla bir aradayız. Beyaz Rusların 1921 yılında çektiği Gelibolu fotoğraflarının bir bölümünün restore edildiği ve renklendirildiği 51 adet özel fotoğraf bugün bu anlamlı ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor ve bir hafta boyunca halkımız tarafından gezilebilecek. Gelibolu Türk Rus Kardeşliğinin 100.Yıldönümüne ithaf olunan yıl içinde Türkiye’de çeşitli illerde ziyaretçilerle buluşması hedeflenen bu sergide emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bugün burada sadece sergi açılışı için toplanmadık. Gelibolu Kardeşliğinin 100.Yıldönümü için hazırlanan çok özel bir koleksiyonun kitap haline dönüştürüldüğü “Türk Rus Kardeşliği 100 Yaşında” isimli kitabın tanıtımını da gerçekleştiriyoruz.

Kitabın sunuş bölümünde ifade ettiğim gibi; Beyaz Rusların Gelibolu’ya gelişinin 100.Yılı dolayısıyla hazırlanan ve o dönemi yansıtan Gelibolu fotoğraflarından oluşan bu anı albümü, Gelibolu’nun çok fazla bilinmeyen tarihsel bir zenginliğini geniş kesimlere tanıttığı gibi, Türkiye ile Rusya arasında gelişen kültürel ilişkilere de önemli katkı sunacaktır.

Türkiye’ye geçtiğimiz aylarda ulaştırılan 1921 yılına ait Gelibolu fotoğrafları arşivinin ülkemizde ilk defa yayınlanmasını sağlamaktan Gelibolu Belediyesi olarak büyük mutluluk duymaktayız” dedi.

Etkinlikte Türk Rus Toplumsal Forumu Genel Sekreteri E.Büyükelçi Ender Arat, Ankara Rus Evi temsilcisi Roman Penkin, Ankara Türk Rus Dostluk Evi temsilcisi Erol Uğurlu, St.Andrew Vakfı adına Melissa Murad, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Prof. Dr. Aydın İbrahimov ve Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (TURUSIA) Müdürü Prof. Dr. Vedat Çalışkan birer konuşma gerçekleştirdiler.

Konuşmaların ardından Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi. Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından katılımcılara “Türk Rus Kardeşliği 100 Yaşında” kitabı hediye edildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.