Son Dakika Haberler

Türkçe Konuşan Kadın Cumhurbaşkanı

Türkçe Konuşan Kadın Cumhurbaşkanı
Okunma : 400 views Yorum Yap

Kosova’nın cumhurbaşkanı Türkçe konuşan Vjosa Osmani oldu.

Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada ülkenin yeni Cumhurbaşkanı bir kadın Vjosa Osmani oldu. Osmani, Mecliste yaptığı ilk konuşmasında, “Bugün Kosova bir kadın cumhurbaşkanı seçti” ve “Sırp suçlular yargılanana kadar adalet sağlanmayacaktır” dedi.

Kosova cumhurbaşkanı seçilen Vjosa Osmani, ülkenin 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana Kosova’nın 5’inci cumhurbaşkanı oldu.

Tüm Kız Çocuklarına Örnek Olacak

“Bugün Kosova bir kadın cumhurbaşkanı seçti. Bu tüm kız çocuklarına örnek olacaktır. Tüm kız çocukları hayalleri ve hedeflerinin peşinden koşacaktır” diyen Osmani, “Kosova bugün bir kez daha demokrasi örneği göstermiştir. Halkın iradesi ile cumhurbaşkanı seçildim ve bu görevi büyük bir sorumlulukla yerine getireceğim” dedi.

Vjosa Osmani Kimdir?

Vjosa Osmani-Sadriu 1982 yılında Kosova’nın Mitroviça kentinde doğdu. İlkokulu ve liseyi Mitroviça’da bitirdi. Temel çalışmalarını Priştine Üniversitesi hukuk fakültesinde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Pittsburgh Üniversitesi’nde tamamladı. Priştine Üniversitesi, Kosova Rochester Teknoloji Enstitüsü ve Pittsburgh Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders verdi.

Daha önce Avrupa Entegrasyonu Komitesi Başkanlığı ve Kosova’da Anayasa Reformları Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Vjosa Osmani evli ve ikiz kız çocukları annesidir. Anadili Arnavutça’nın dışında Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Sırpça konuşabilmektedir.