Güncel Haber: CHP’li Erkek; Çanakkale’ye Kent Park Gelecek *** CHP Gelibolu Aday Tanıtım Toplantısı Yapıldı *** Yazar Sinan Yağmur Çan’lılar İle Buluştu *** Çanakkale’de 3. Deprem Çalıştayı Yapıldı *** Çan’da Kitap Günleri ve Yazar Buluşmaları Başladı *** İskenderoğlu “Sorunları Çözecek Projeler İle Sahadayız” *** CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** "WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Türkçe Konuşan Kadın Cumhurbaşkanı

Kosova’nın cumhurbaşkanı Türkçe konuşan Vjosa Osmani oldu. Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada ülkenin yeni Cumhurbaşkanı bir kadın Vjosa Osmani oldu. Osmani, Mecliste yaptığı ilk konuşmasında, “Bugün Kosova bir kadın cumhurbaşkanı seçti”..

Türkçe Konuşan Kadın Cumhurbaşkanı
Yayınlanma: 664 Okuma

Kosova’nın cumhurbaşkanı Türkçe konuşan Vjosa Osmani oldu.

Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada ülkenin yeni Cumhurbaşkanı bir kadın Vjosa Osmani oldu. Osmani, Mecliste yaptığı ilk konuşmasında, “Bugün Kosova bir kadın cumhurbaşkanı seçti” ve “Sırp suçlular yargılanana kadar adalet sağlanmayacaktır” dedi.

Kosova cumhurbaşkanı seçilen Vjosa Osmani, ülkenin 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana Kosova’nın 5’inci cumhurbaşkanı oldu.

Tüm Kız Çocuklarına Örnek Olacak

“Bugün Kosova bir kadın cumhurbaşkanı seçti. Bu tüm kız çocuklarına örnek olacaktır. Tüm kız çocukları hayalleri ve hedeflerinin peşinden koşacaktır” diyen Osmani, “Kosova bugün bir kez daha demokrasi örneği göstermiştir. Halkın iradesi ile cumhurbaşkanı seçildim ve bu görevi büyük bir sorumlulukla yerine getireceğim” dedi.

Vjosa Osmani Kimdir?

Vjosa Osmani-Sadriu 1982 yılında Kosova’nın Mitroviça kentinde doğdu. İlkokulu ve liseyi Mitroviça’da bitirdi. Temel çalışmalarını Priştine Üniversitesi hukuk fakültesinde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Pittsburgh Üniversitesi’nde tamamladı. Priştine Üniversitesi, Kosova Rochester Teknoloji Enstitüsü ve Pittsburgh Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders verdi.

Daha önce Avrupa Entegrasyonu Komitesi Başkanlığı ve Kosova’da Anayasa Reformları Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Vjosa Osmani evli ve ikiz kız çocukları annesidir. Anadili Arnavutça’nın dışında Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Sırpça konuşabilmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.