Son Dakika Haberler

Türkiye Neden Başaramıyor?

Türkiye Neden Başaramıyor?
Okunma : 146 views Yorum Yap

Kaya Erdem’in kaleminden demokratik bir ülke için gerekenler.

Bugüne kadar 12 seçim, 37 hükümet ve 4 darbeye tanıklık eden; maliye eski bakanı Kaya Erdem’in kaleme aldığı “Neden Başaramıyoruz? Demokratik Bir Türkiye” kitabı Doğan Kitap’tan çıktı. Türkiye’nin gelişim öyküsünü anlattığı kitabında Erdem, tıkanan siyasi sistemi işler hale getirmek için öneriler sunuyor.

Kaya Erdem, kaleme aldığı “Neden Başaramıyoruz? Demokratik Bir Türkiye” kitabıyla, Türkiye’nin 70 yıllık siyasi tarihine ışık tutarak; bugün gelinen noktada yaşanan ekonomik ve sosyal krizlerin sebebini irdeliyor. Türkiye’de yaşanan sorunların temelinde, çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığının gerçekleştirilememesinin yattığını anlatan Erdem; bunun sağlanması için yapılması gereken beş önemli adımı yazıyor.

Bir ülkede iktidar gücü denetlenmez ve tam kuvvetler ayrılığı sağlanamazsa, o ülkenin adaletsizliğe, yolsuzluğa, rüşvete, ekonomik ve sosyal krizlere girebildiğini söyleyen Erdem, bu kitabı, ülkesini sorunlarından kurtarmaya ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmaya karar veren bir lidere ne yapması gerektiği konusunda yardımcı olmak istediği için yazdığını belirtiyor:

“Denetlenmeyen iktidar, gücü yozlaştırır! 70 yılda kuvvetler ayrılığını temin edemedik, Türkiye bir 70 yıl daha kaybetmesin. Başardık, demokratik bir Türkiye yarattık diyelim. Türkiye dünya ülkeleri arasında geri kalmış durumda. Bunun nedeni ne? Yeterince mücadele edilmedi mi? Türkiye’de bugüne kadar basın, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversite mezunları, hatta siyasi partiler büyük bedeller ödeyerek mücadele etti. Hapse girdiler, görevlerinden alındılar. Geldiğimiz netice Türkiye’ye layık olmayan bir nokta. Bunun nedeni ise Türkiye’nin kuvvetler ayrılığını temin edememiş olması. Bir ölçüde bunun anlamı, iktidar gücünün denetlenememiş olması. Meclisi denetleyebilecek duruma gelmemiz ve yargıyı bağımsız hale getirmemiz gerekiyor. Fakat bu iki tedbir, kuvvetler ayrılığını tam sağlamaya yetmiyor. Siyasi partilerde parti içi demokrasiyi yerleştirmek; yerel yönetimlere özerklik vermek ve ifade özgürlüğünü de sağlamak lazım. Ancak bu beş tedbir bir arada alınmalı. İçlerinden bir tanesi bile eksik olsa, iktidar gücü diğerlerine hakim olabildiği için bu denge ortadan kalkıyor.”

Doğan Kitap’tan çıkan 112 sayfalık “Neden Başaramıyoruz? Demokratik Bir Türkiye” kitabı 24 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.