Son Dakika Haberler

Türkiye’den Rekor Sayıda Konut Aldılar

Türkiye’den Rekor Sayıda Konut Aldılar
Okunma : 224 views Yorum Yap

Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerin yaptığı başvuruların 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 325 artması dikkat çekti.

Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, doğrudan yabancı yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı elde etmesi nedeniyle 2020 yılında 13 bin 325 yabancı yatırımcı Türk vatandaşlığı elde etmek için başvuruda bulunduğu açıklandı.

Bu durumda yabancıya satılan konut sayısında da ciddi bir artış meydana gelirken, yabancı yatırımcıya yönelik gerçekleşen 40 bin konut satışının yüzde 70’inde Türk Vatandaşlığına geçmek başlıca motivasyon kaynağı oldu.

Yayınlanan son verilere göre yabancı yatırımcılar gayrimenkulde gözlerini Türkiye’ye diktiler. Doğrudan yabancı yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı elde edenlerin sayısı 2020’de bir önceki yıla göre rekor bir artış gösterdi.

Türk vatandaşlığına yönelik bu rekor talep artışının ileride ne gibi sıkıntılara yol açacağı sıcak para yüzünden şimdilik hesap edilmiyor. Türkiye bu vatandaşlık seçeneği ile 200 ülke vatandaşına konut satan bir konuma geldi. Başta Rusya olmak üzere Afganistan, Almanya, Hollanda, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Somali, Cezayir, Libya, Tunus, Fas, Yemen, Çin, Sudan ve birçok Afrika ülkesi Türkiye’den konut alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)