Son Dakika Haberler

Türksat 5A Uydusu Yörüngeye Ulaştı

Türksat 5A Uydusu Yörüngeye Ulaştı
Okunma : 333 views Yorum Yap

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydu, Haziran ayından sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak”.

Ocak ayında fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusu dün itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. “Türksat 5A uydusu yaklaşık bir ay kadar test çalışmalarına tabi olacak.

Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediği vurgulanan açıklamada, “yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yeniliklerin vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunulduğu”

“Türksat 5A uydusu, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydu, Haziran ayından sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydusu hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak”.

Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde, Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağı vurgulanan açıklamada, Türksat 5A’nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süre tv yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceği belirtildi.