Son Dakika: Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Geliboluspor Genel Kurulu Gelecek Hafta *** ÇOMÜ Hastanesi'nden Büyük Kampanya *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** Gazetecilere Talimat Veremezsin! *** ÇOMÜ Mükemmeliyet Merkezi Kurulacak *** Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Yarışmalarla Kutlandı *** 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlaması *** ÇOMÜ Mezuniyet Töreninde Coşku Büyüktü *** Ceylan; Yabancılar Askeri Okul Sınavına Girdi mi? *** Yapay Zekalı Hız Tespit Cihazları Kullanımda *** Bozcaada’da Kaybolan Kadın Aranıyor *** Açıklama Değil Temiz Su İstiyoruz *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

TÜSİAD “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Basın Açıklaması

TÜSİAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı: “Toplumsal cinsiyet eşitliği, en başta bir insan hakları meselesidir. Kadınların hayatın her alanında eşit yer almasını ve toplumsal cinsiyet..

TÜSİAD “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Basın Açıklaması
Yayınlanma: 423 Okuma

TÜSİAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği, en başta bir insan hakları meselesidir. Kadınların hayatın her alanında eşit yer almasını ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması; demokratik gelişmişlik, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsurudur.

Eğitime, iş gücüne katılımda ve bölgesel gelişmişlikte mevcut farklılıklar toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile de yakından ilişkilidir. Toplumda iç içe geçerek düğüm haline gelen tüm eşitsizliklerin giderilmesi sürecinde, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak büyük önem taşıyor.

Geleceği kadınların her alanda eşitliğini esas alan bir anlayışla inşa etmek zorundayız. Bu anlayışın temelinde de kadın ve erkeğin hak, özgürlük, fırsat ve temsilde eşitliğini sağlamak ve kadına yönelik şiddeti kesinlikle ortadan kaldırmak olmalı.

Kız çocuklarının nitelikli eğitime erişimini ve devamlılığı, iş yaşamına kadınların eşit katılımı, siyaset, kamu, iş dünyası, sivil toplum ve akademide yönetimde kadın oranının yükseltilmesi için kararlı adımlar atılması gerekiyor.

Her şeyden önce yaşam hakkı ile ilgili bir mesele olan, kadına yönelik şiddeti ise “sıfır tolerans” anlayışıyla hayatımızdan tamamen çıkarmak zorundayız. Bu yöndeki çabalarımızı, uluslararası alandaki taahhüdümüz olan “İstanbul Sözleşmesi” ile güvence altına almak vazgeçilmez bir unsurdur.

Kadınların hayatın her alanında eşit yer alması konusunda çabamızı verilere de yansıtamazsak yerimizde sayıyor ve hızla dönüşen dünyada geriye düşüyoruz demektir. Politika yapıcıların, kamu kurumlarının, iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin, akademik çevrelerin ve ilgili tüm toplum kesimlerinin bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmesi halinde zihniyet dönüşümü hızlanabilecektir.

TÜSİAD olarak üzerimize düşen sorumluluğu iş dünyasında ve toplumda zihniyet dönüşümünü desteklemek, farkındalığımızı somut verilere yansıtmak ve takipçisi olmak üzere üstleniyoruz. İş dünyasının toplumu dönüştürücü gücünü işbirlikleriyle harekete geçirmeyi ve kurumsal politikalarla güçlendirmeyi hedefliyoruz. Kapsayıcı kamu politikalarının en etkili şekilde hayata geçirilmesine yönelik çalışmaları yürütüyoruz.

Bu çalışmaların devamı olarak, geçtiğimiz hafta, TÜSİAD, Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve %30 Kulübü iş birliği ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hemen Şimdi!” çağrısı ile mesajımızı tekrarladık.

“Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa” çalışmamızda vurguladığımız gelişmiş, adil, çevreci ve saygın bir Türkiye hedefini ancak toplumun yarısını oluşturan kadınların birey olarak güçlenmesiyle başarabiliriz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.