Son Dakika Haberler

UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni Tanıttı

UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni Tanıttı
Okunma : 246 views Yorum Yap

UEFA yeni organizasyonu “Avrupa Konferans Ligi”ni tanıttı.

UEFA, Avrupa futbolunun bu yepyeni organizasyonunu tanıttı. Önümüzdeki yıl ilk kez uygulanacak ve ülkemizi Trabzonspor ile Sivasspor’un temsil edeceği organizasyonun formatı ve verilecek kupa ile ilgili bilgiler verildi.

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde Türkiye’yi kimler temsil edecek? Kupanın formatı nasıl olacak?

İşte UEFA resmi internet sitesinden yapılan tanıtımda bu soruların cevapları verildi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, yeni organizasyon ile ilgili, “Yarışmalarımızı daha kapsayıcı hale getirmek, kulüplere ve taraftarlara Avrupa’da daha fazla rekabet etme şansı vermek için UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni kurduk. UEFA’yı oluşturan 55 ulusal federasyonumuz var ve mümkün olduğunca çok federasyondan kulüplere Avrupa kampanyalarını olabildiğince uzun süre uzatma şansı vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

UEFA Avrupa Konferans Ligi, daha fazla futbolcuya futbol kariyerlerini geliştirmeye yardımcı olabilecek Avrupa futbolunu deneyimleme şansı sunmanın yanında ayrıca kulüplere de bir Avrupa kupası kazanma şansı verecek.

Kupanın Şekli ve Ağırlığı

UEFA Avrupa Konferans Ligi şampiyonuna verilecek olan kupanın uzunluğu 57,5 cm ve ağırlığı da 11 kg olacak. Kupa tabanından bükülen ve kıvrılan 32 altıgen dikenden oluşuyor. Dikenlerin kavisli şekli, taraftarlar için nihai iyimserlik anı olan hedefe doğru ilerlerken bir futbolun uçuşundan ilham alındı. Taban ve üst kısım, mat galvanik çelik efektli elle fırçalanmış pirinçten yapılırken, dikenler parlak gümüş kaplamaya sahip.

Kupanın Formatı Nasıl Olacak?

Toplamda, 55 federasyonun her birinden en az biri ve sezon içerisinde UEFA Şampiyonlar Ligi veya UEFA Avrupa Ligi’nden gelecek olan 46 kulüp dahil olmak üzere sezon boyunca 184 takım yer alacak. Yarışan takımların tümü, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gibi, dört takımdan oluşan sekiz gruptan oluşan grup aşamasına katılmaya çalışacak, ardından eleme turu play-off’ları, 16 turu, çeyrek finaller, 25 Mayıs 2022’de Arnavutluk’un Tiran kentinde yapılacak yarı final ve final ile sona erecek.

UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde ülkemizi Süper Ligi 4.Sırada tamamlayan Trabzonspor ile 5.Sıradaki Demir Grup Sivasspor temsil edecek.