Son Dakika: Sağlıkta Şiddetle Sonuna Kadar Mücadele *** CHP'li Güneşhan "İktidar Turizmi Otuz Yıl Geri Götürecektir" *** Turizm Haftası’nda Seramik Standı İlgi Çekiyor *** Kira Anlaşmazlıkları Yüzde 80 Davaya Dönüşüyor *** Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Ukrayna’dan Gelen Gıda Ürünleri Risk Yaratabilir

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı tarafından Ukrayna’dan ithal ürünler için istenen belgelerin kaldırılması kararını değerlendirdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin yanlış tarım politikaları nedeni..

Ukrayna’dan Gelen Gıda Ürünleri Risk Yaratabilir
Yayınlanma: 376 Okuma

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı tarafından Ukrayna’dan ithal ürünler için istenen belgelerin kaldırılması kararını değerlendirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin yanlış tarım politikaları nedeni ile kendi kendine yeten bir ülke olmaktan çıktığını, yalnız hububat ekim alanlarının 3,5 milyon hektar daraldığını belirterek dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin gıda da ülkemize önemli maliyet artışları yarattığını belirtti.

Gürer, “Cumhurbaşkanı yayınladığı karar ile Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeniyle ülkemizde gıda arz güvenliği sağlanması ve gıda erişiminde sorun yaşanmaması gerekçesiyle Ukrayna’dan yüklenen tarımsal ürünlerin ithalatında ve transit ticaretinde veteriner hizmetleri bitki sağlığı ve gıda yem kanunu kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığına sunulması zorunlu olan resmi sertifika ve belgeler söz konusu ülke otoriteleri tarafından yeniden düzenlenmeye başlayıncaya kadar resmi kontroller aranmaz kararı verdi. Görünürde gıda açığımız nedeni ile ithal ürün gelişi kolaylaştırıcı bir düzenleme sağlandı ancak aynı zamanda GDO’lu ve Bakanlıkça uygun bulunmayan ürünler içinde kapı aralanmış oldu. Bu karar Ukrayna’dan her koşulda ithal gıda ürününe gereksinimimizi göstermesi açısından dikkat çekicidir. Kendi kendine yeten ülkemizin ithal mecburiyetine düşürülmesinin de somut yansımasıdır. Ukrayna kontrolsüz gıda ürünleri gıda da riskleri arttırabilir” diye konuştu.

Taban Fiyat Açıklayın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyada buğday fiyatlarının artmaya devam ettiğini ve TMO son buğday ihalesinde ton fiyatına 6 bin lira üzerinde şekillendiğini, giderek fiyat yükselme yönünde seyrettiğini ifade ederek 200 milyon ton buğday döngüsü olan dünya da 60 milyon ton ürünün yalnız Ukrayna ve Rusya’dan ithal edildiği dikkate alındığında sorunun savaşın devamı halinde hangi boyuta evrileceği de görülür” dedi.

Gürer, “Tarım ürünlerinde sorun artıyor. Ekmek için ilk aranan buğday, Ülkemizin bu bağlamda acil önlem alması gerekli. Ekimi yapılıp Mayıs’ta hasatı başlayacak hububatı çiftçi gübresiz ekim yaptı. Taban gübre atamadı. Gübre fiyatları bir kaç gündür hızla yükselişe geçti. Üre gübre ton fiyatı bir yıl önce 1800 TL iken bugün 10.250 TL, AS gübre ton fiyatı 6310 TL’ye çıktı. Çiftçi üst gübre atarsa verim artacak. Bedelsiz gübre verin çağrısını yaptım. Bu kere tohum topraktan çıktı. Üst gübre için destek sağlanamıyorsa Mayıs’ta açıklanacak taban fiyat hemen açıklansın. Dünya piyasaları uygun bir taban fiyat çiftçiye gübre attırır aksi taktirde verim kaybı artar. Pancar için Mart ayında ekilecek ürüne taban fiyat açıklandı. Hububat içinde açıklansın. Çiftçi memnun kalırsa gübre alır atar. Rekolte olumlu gelişir. Dışa bağımlılığımız azalır. Kendi kendimize yetmediğimiz ortada iken çözümü kendi çiftçimizde, toprağımızda arayalım” dedi.

Zeytinciliğin Ölüm Fermanı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, zeytin ağaçlarının bulunduğu alanların maden aramalarına açılmasını da TBMM’de yaptığı konuşmada eleştirdi. Gürer, “1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle elektrik ihtiyacının karşılanması üzerine yürütülen madencilik faaliyetleri gerekçesiyle tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelen yerde madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi ve tesisin inşasına izin verilmesi yönünde bir düzenleme yapıldı. Bu, zeytinciliğin ölüm fermanıdır.

Soruyorum: Zeytincilik yapılan bölgelerin Cumhur İttifakı’na mensup milletvekilleri bunu içlerine sindiriyorlar mı? Yine, bölgede Cumhur İttifakı’nın il, ilçe başkanları bunu içlerine sindirebiliyorlar mı? Daha önce Mecliste böyle bir teklif için denemeler yapıldı, ortak tepkilerle kanun teklifi olarak Meclise getirilmedi. Yönetmelikle ilgili verilen bu karara itirazları yok mu sayacağız? “Kutsal ağaç” olarak tanımlanan ve ülkemizin zenginliği olan zeytin ağaçlarının da gözü doymaz rantçılara kurban edilmesini seyredecek miyiz diyorum” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.