Son Dakika Haberler

Ya Üreticiyi Destekleriz Ya da Sütü İthal Ederiz

Ya Üreticiyi Destekleriz Ya da Sütü İthal Ederiz
Okunma : 87 views Yorum Yap

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, çiğ süt fiyatlarına yapılan zammın yürürlüğe girmesiyle 1 litre süt fiyatının 10 lirayı bulduğuna dikkat çekerek, “Bu artış üreticinin cebine girmedi. Artan girdi maliyetlerini dahi karşılamıyor” dedi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, çiğ süt fiyatlarına gelen zam sonrası perakende süt fiyatlarındaki afaki artışı değerlendirdi.

Balıkesir’de hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirten Başkan Sarı, “İlimizde küçükbaş hayvan sayısı 1 milyonun üzerinde, büyükbaş hayvancılıkta da ciddi bir rakam var. Ancak artan girdi maliyetleri üreticilerimizi eldeki hayvanlarını satmaya itiyor. Ne yazık ki iğneden ipliğe gelen zamlar üreticilerimizi de etkiledi. Yem fiyatları, elektrik, akaryakıt, doğal gaz derken çiğ süt fiyatlarına yapılan zam üreticinin cebine girmeden buharlaştı. Uzun bir süredir hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin dile getirdiğimiz sorunlarına bir türlü çözüm üretemeyenler, şimdide süt fiyatlarını denetlemeye çıkacaktır” dedi.

Üreticilere acilen destekleme yapılması gerektiğini dile getiren Sarı, “Üreticilere artan girdi maliyetleri karşısında destek yapılması gerekiyor. Aksi halde süt üretimi düşecektir. Bu da arz talep dengesini bozacağı için fiyatlarda artış yaşanacaktır. Üreticilerimiz üretimden el çekiyor. Süt veren ineklerini dahi kesime gönderiyor. Üretimde sürekliliği ve istikrarı sağlamamız için desteklemelerin acilen yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.