Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Yapay Zeka Türkiye Platformu Yıldönümü Etkinliği

Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun yıldönümü etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye Bilişim Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde kurulan Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun (AITR) birinci yıl etkinliği akademi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, AITR’nin 2022..

Yapay Zeka Türkiye Platformu Yıldönümü Etkinliği
Yayınlanma: 563 Okuma

Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun yıldönümü etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye Bilişim Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde kurulan Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun (AITR) birinci yıl etkinliği akademi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, AITR’nin 2022 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar ve 2023 yılı hedefleri paylaşıldı.

Türkiye Bilişim Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde kurulan Yapay Zeka Türkiye Platformu’nun (AITR) yıldönümü etkinliği 21 Ocak’ta gerçekleşti.

Daha İyi Bir Dünya İçin Yapay Zeka

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “İkinci yılında olan AITR, ülkemizi dünya gerçeklerinden soyutlamadan çözüme ortak olmak üzere, ve yapay zekanın ayrılmaz parçası olan geleceği şekillendirmek için katkıda bulunmak vizyonuyla hareket ediyor. Bu vizyona katkı veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Gittikçe daha hızlı ve yükselerek uçan bu uçağın kokpitinde oturmak oldukça zor bir iş. Ayrıca elinizin altında navigasyon için yeterli harita da yok. Toplumun çıkarı için, bu çalışmalara yön verebilmek için AITR’nin iki senede başarıları belki bir navigasyon oluşmasına aracılık etti ve çok etkili oldu ama bundan sonrası da o kadar kolay değil. Doğrusu hep birlikte yapacağımız çok işimiz var. Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu teknolojiyi avantajları ve karanlık taraflarıyla iyi anlamak hedefiyle daha iyi bir dünya için yapay zeka, daha bir dünya için teknoloji demeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Aiwareness Etkinliklerimizle Sesimizi Duyuracağız”

Etkinlikte AITR’nin 2022 yılı faaliyetlerini anlatan ve AITR için Ocak 2023’ün özel bir ay olduğunu belirten Prof. Dr. Altan Çakır, “Yeni yıla tutkulu bir enerjiyle başlıyoruz ve görünüşe göre yapay zeka da aynısını yapmakta. 2023’te yapay zekaya ilişkin genel görünümü ve beklenen yaklaşan değişimleri çevreleyen sektörler arası özel bir haber koleksiyonunu paylaşmak için can atıyoruz ve önümüzdeki günlerde Aiwareness etkinliklerimizle sesimizi duyuracağız. Yapay zeka da dahil olmak üzere dijital teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki insanları ve toplulukları değişken bir dünyaya uyum sağlama ve uzun vadeli dayanıklılık oluşturma konusunda desteklemek için elimizdeki en güçlü araçlardan biri. Toplum için yapay zeka ve güvenilir yapay zeka teknolojilerinin herkes tarafında kullanılabilir bir hale getirilmesi öncelikli amaç olmalıdır. Böylece refah seviyesi yüksek, teknolojinin tüm enstrümanlarını kullanabilen, geçmiş ile gelecek arasında köprü görevi üstelenecek daha iyi bir toplum amacına ulaşmak mümkün olacaktır” dedi.

Orman Yangınlarında Yapay Zeka Teknolojilerinin Kullanımı

Toplum için yapay zeka söylemiyle ilerleyen AITR’nin etkinliğinde, özellikle son iki senedir dünya genelinde gözlemlenen orman yangınları kapsamında yapay zeka teknolojilerinin kullanımını, akademi-kamu işbirliğini ve farkındalığı artırmak adına Orman Yangınlarıyla Mücadele Daire başkan Yardımcısı İlhami Aydın da konuşmacı olarak yer aldı. İklim Değişikliği, Orman Yangınları ve Yapay Zeka başlıklı konuşmasında İlhami Aydın, Koç Üniversitesi ile geliştirilen platformun operasyonel kullanımı ve amaçlarını anlattı.

Finans, Teknoloji, Otonom Araç Teknolojileri ve Yapay Zeka Paneli Gerçekleşti

Etkinlikte ayrıca, “Finans, Teknoloji, Otonom Araç Teknolojileri ve Yapay Zeka” konulu bir panel gerçekleşti. Teknolojide Kadın Derneği Başkanı Zehra Öney’in moderatörlüğündeki panelde İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, Ford Otosan CDO’su Hayriye Karadeniz ve Doğuş Teknoloji CDO’su Özcan Çavuş, AITR çalışmaları, Yapay Zeka ve Gelecek konusunda görüş, bildi ve beklentilerini paylaştı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.