Son Dakika Haberler

Yardımlaşma Devam Etmeli

Yardımlaşma Devam Etmeli
Okunma : 237 views Yorum Yap

Geçtiğimiz haftalarda gönüllü bir kaç yardımseverin çabalarıyla ilçemizdeki ihtiyaç sahibi öğrencilere yapılan tablet yardımları yapılan bir şikayet olmalı ki yetkili kurumlar tarafından izinsiz para toplandığı şeklinde yapılan uyarı sonucu yardımseverlerin kendileri tarafından geçtiğimiz günlerde sonlandırılmıştı.

Yapılan böylesine güzel ve bir o kadar da şeffaf bir yardımlaşmayı tahminim şikayet ederek engellemeye çalışan zavallı yada zavallılar belki şimdilik kısa bir süre için durdurmuş olabilirler ama tamamen engelleyemezler diye düşünüyorum.

Peki yasal izinler alınana yada yetkili kurumlar tarafından izin verilene kadar ihtiyacı olan öğrencilerin durumu ne olacak?

Şimdi asıl önemli konu bence bu olmalı. Bir yanda pandemi nedeniyle okullar kapalı ve mecburiyetten online eğitim veriliyor. Bir yanda ise interneti, bilgisayarı, tableti veya telefonu olmadığı yada yeterli gelmediği için eğitimden gerektiği gibi faydalanamayan öğrenciler…

Bu sorun nasıl çözülecek, bunun üzerine düşünmek gerekmez mi?

Mesela kaymakamlık başta olmak üzere belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar bu konuda bir şey yapamaz mı? Hadi hiç biri olmadı diyelim geriye tek bir çözüm kalıyor. Yasal zorunluluk gereği şuan için yardım toplanamıyorsa ki izin alındıktan sonra yine toplanacaktır, o vakte kadar yardımseverler bir araya gelirler ve olası bir ihtiyaç için, örneğin bir tablet almak için kaç bağışçı gerekiyorsa 3-5-8-10 gibi aralarında masrafı paylaşıp sipariş verebilirler.

Bu şekilde hem izinsiz yardım toplama olmaz, hem de isteyen yardımseverler bir araya gelerek ihtiyaç sahibi öğrencilere gerekli desteği vermiş olurlar.

Bu şekilde belli yada belirli yerlerde para toplanmayacağı için kanuna aykırı bir iş yapılmamış olur. Burada ki amaç eğitim gören çocuklar, gençler olduğuna göre izinler alınana kadar geçerli çareler bulunur ve bulunmalı bence.

Yapılacak her iş tabii ki yasalara uygun olmalı ve bir yanda yasalar, bir yanda çaresiz kalan öğrenciler, aileler, öğretmenler varken yetkili kurumların bu pandemi günlerinde hiç vakit kaybetmeden bir orta yol bulması gerekiyor.

Umarım en kısa sürede herkesin mutlu olacağı bir çözüm yolu bulunur.

(Eski Site Okunma Sayısı – 7110)