Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Yaşasın 1 Mayıs

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Aygun’un mesajı şöyle: Tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarım. Birlik, Mücadele ve Dayanışma..

Yaşasın 1 Mayıs
Yayınlanma: 836 Okuma

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Aygun’un mesajı şöyle:

Tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarım. Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’a ne yazık ki Covid-19 salgını sonucu iş güvencesinin kalmadığı, işçilerin aşı alınmadığı ve emek sömürüsünün katlanarak arttığı bir süreçte giriyoruz. Son bir yıllık süreçte 900’e yakın işçi, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Tablo ağırdır. 17 günlük tam kapanma döneminde bile işçilerin çalışmak zorunda bırakılması hem pandemi süreci hem de işçi hakları açısından düşündürücüdür.

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervini bitiren iktidar, emekçilerimiz, esnaflarımız için koruyucu önlemler almamıştır. İktidar, pandemi döneminde sosyal destek paketleri açısından sınıfta kalmıştır. Yandaş işadamlarına vergi muafiyetleri ve destek paketleri açıklayan iktidar, vatandaşlarımız için aynı cömertliği göstermemiştir. Yolsuzluk, iltimas, kayırmacılık, yoksulluk ülkenin her yerini kanser gibi sarmıştır.

Tam kapanmanın esnaflara indirgenecek şekilde uygulanması büyük mağduriyetler yaratmaktadır. Tekstilci, kırtasiyeci, ayakkabıcı, tuhafiyeci kapatılmıştır. Toplumsal tepkilerin artması üzerine bugünkü Resmi Gazete ile esnafa yönelik 1000 lira gelir desteği ile 500 ile 750 TL olarak değişen kira desteği 1 ay daha uzatılmıştır. Ancak bu destek yetersizdir.

Salgın sürecinde gıda güvenliğini sağlayan çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yüksek faizle yapılandırılması ve çiftçilerin tüm borçlarının kapsama alınmaması, mağduriyetleri sürdürmektedir. Tarımsal destek ödemeleri halen yapılmamakta, çiftçiler borç batağından çıkamamaktadır.

İşyerleri kapanan esnafın kiraları karşılanmalı, faaliyeti durdurulan işletmelerde kısa çalışma ödeneği alamayan işçilere işyerlerinin kapalı olduğu dönemle sınırlı olmak üzere işsizlik sigortası fonundan asgari ücret düzeyinde gelir desteği sağlanmalıdır. Esnafların borcu faizsiz olarak ertelenmeli, kara listeye girenlerin sicili temizlenmelidir. CHP’nin bu konudaki yasa önerisi desteklenmelidir.

İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır. Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.
Eşitlik, kardeşlik ve adaletin egemen olduğu, emeğin karşılığını aldığı, salgın ve sömürünün olmadığı bir dünyada yaşamak dileği ile 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlarım. Her zaman emeğin yanında olacağımızı, işçi kardeşlerimizin haklı taleplerine destek vermeye devam edeceğimizi belirtirim. Yaşasın 1 Mayıs!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.