Son Dakika Haberler

Yol Kenarlarındaki Satıcılar Neden Kaldırılıyor?

Yol Kenarlarındaki Satıcılar Neden Kaldırılıyor?
Okunma : 314 views Yorum Yap

Karayollarının belirli yerlerinde yol kenarlarında tezgah açarak sebze, meyve satışı yapan kişilerin bu tezgahları Gelibolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince önce uyarı yapılarak sonrasında kaldırılıyor.

Son günlerde sosyal medyada yer alan bazı iddialar üzerine yaptığımız araştırma sonucunca genellikle yakın köylerin halkından olan ve karayollarının kenarlarına tezgah açan kişilerin satışlarının Gelibolu Belediyesi kararı ile değil, Karayolları Genel Müdürlüğü 1.Bölge Müdürlüğü tarafından Gelibolu Kaymakamlığına yapılan yazılı başvuru sonucunda yapıldığı öğrenildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü 1.Bölge Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığına ve ilgili valilik, kaymakamlık ile yine ilgili belediyelere yapılan yazılı başvuruda, “Bölge Müdürlüğümüzün 13.Şube Şefliği Görevlilerince yapılan yol boyu kontrollerinde, yol kenarında uygunsuz ve izinsiz seyyar sebze ve meyve satıcıları ile tezgahlar tespit edilmiştir” denilmiş.

Devamında; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanuna’na dayanılarak hazırlanan Karayolları Kenarında Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmeliğin 4.Maddesinde yer alan “… Tesis sahibince, yapılanma, arazi kullanımı ve diğer hususlarla ilgili olarak görevli ve yetkili kuruluşlardan gerekli iznin alınması zorunludur” hükmü gereğince ve tezgahların trafik güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeniyle acilen kaldırılması hususunda; gereğinin yapılması istenmiş.

Karayolları Genel Müdürlüğü 1.Bölge Müdürlüğü tarafından bu yazı ilgili yerlere gönderilmiş akabinde Gelibolu Kaymakamlığı da Gelibolu Belediye Başkanlığına ayrıca bir yazı durumu bildirmiş ve gereğinin yapılmasını istemiş.

Gelibolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de yazışmalar sonrasında görevlerini yerine getirmek üzere Gelibolu ve çevresinde özellikle karayolu kenarında trafik akışını tehlikeye atan ve izinsiz tezgahların kapatılması ve kaldırılması için çalışma başlatmış.

Sosyal medyada sadece bilgi kirliliği olarak dolaşan “karayolları kenarındaki tezgahlar belediye ekiplerince kaldırılıyor, esnaflar zorda bırakılıyor, bir şehir de karayolu kenarındaki tezgah önünde meydana gelen trafik kazası nedeniyle bu bölgede de tezgahlar belediye tarafından kaldırılıyor ve satıcılar zor durumda bırakılıyor” gibi gerçek bilgiden ve araştırmadan uzak söylemler için bu araştırmamız ve haberimiz yeterli olacaktır.

Haber: Osman Okan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)