Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Yurtdışındaki Türklerin Resmi İşlemleri Kolaylaşıyor

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, uzaktan kimlik doğrulama sistemi ile fiziki evrakla uğraşmadan KEP ve e-İmza sahibi olarak; ikamet ettikleri ülkeden Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarıyla sorunsuz bir şekilde iletişim..

Yurtdışındaki Türklerin Resmi İşlemleri Kolaylaşıyor
Yayınlanma: 184 Okuma

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, uzaktan kimlik doğrulama sistemi ile fiziki evrakla uğraşmadan KEP ve e-İmza sahibi olarak; ikamet ettikleri ülkeden Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarıyla sorunsuz bir şekilde iletişim kurabiliyor. Tebligat süreçlerinden banka talimatlarına, abonelik işlemlerinden tapu işlemlerine kadar birçok resmi süreç, elektronik ortam üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye kamu kurumlarıyla iletişime geçmek uzun süren bürokratik adımlar sebebiyle hayli zor olabiliyor. Tapu işlemleri, banka talimatı işlemleri, abonelik ve tebligat işlemleri gibi birçok resmi bilgi alışverişinin fiziki ortam üzerinden gerçekleştirilmesi günler hatta haftalar sürebiliyor. Bu durum zaman kaybı yaratabildiği gibi aynı zamanda yüksek maliyetlere de neden olabiliyor. Resmi işlemlerini yeni nesil dijital ürünlerle yürütenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Yurt dışında yaşayan Türkler, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ve e-İmza (Elektronik İmza) kullanarak Türkiye kamu kurum ve kuruluşlarıyla tüm resmi işlemlerini, bulundukları ülkeden kolayca gerçekleştirebiliyor. Ayrıca tapu işlemleri, banka talimatı işlemleri, abonelik işlemleri, fatura ödeme işlemleri, kira sözleşmelerindeki anlaşmazlıklara ilişkin ihtar ve ihbarlar; KEP ve e-İmza ile çok düşük maliyetlerle ve hızlıca gerçekleştiriliyor. Üstelik uzaktan kimlik doğrulama sistemi ile herhangi bir evrak ve imza işlemine ihtiyaç duymadan KEP ve e-İmza sahibi olunabiliyor.

Türkiye Kamu Kurumlarıyla Güvenilir İletişim Yolu: Kep

2011 yılında 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’yla hayatımıza giren Kep sistemi sayesinde bürokratik adımlar sebebiyle uzayan birçok resmi iş ve işlem hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 2023 Eylül ayında paylaştığı verilere göre; son 3 yılda kamu kurumları arasında Kep kullanım oranı yüzde 82 seviyesine ulaştı. Bu veri, Türkiye’deki resmi kurumların iletişimlerini güvenle dijitalleştirdiklerini çok net ortaya koyuyor. Kep kullanımı Yurt dışında yaşayan ve bürokratik süreçler sebebiyle resmi işlemlerini sürdüremeyen Türk vatandaşları için güvenilir bir çözüm oluyor. Kep ile kamu kurumlarına, belediyelere, bireysel ya da tüzel kişilere; bildirim, dilekçe, başvuru, ihale, sözleşme, fatura, hesap özeti, ihtar, ihbar, ticari taraflar arasındaki yazışmalar, şirket beyannameleri, sözleşme evraklarının paylaşımı gibi tüm gönderileri Kep sayesinde online ortamda gerçekleştirilebiliyor.

Kep İletileri 20 Yıl Süreyle Saklanıyor

Yasal ve hukuki geçerliliği olan Kep sistemi hem Türkiye’de hem de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına, Türkiye’deki kamu kurumlarıyla ve belediyelerle zaman ve mekân bağımsızlığı sunarak hızlı işlem kabiliyeti sağlıyor. Hukuki geçerliliğe sahip olan Kep sistemi ile alınan ve gönderilen her ileti, mahkemede delil olarak kullanılabiliyor. Kep; gelen ve giden kutusunun yanı sıra delil kutusu da bulunduruyor. Deliller 20 yıl süreyle güvenle saklanır ve ihtiyaç duyulması durumunda kolayca ulaşılabiliyor.

Yurt Dışından Resmi Evrakları Yönetmek E-İmza İle Çok Kolay

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının hayatını kolaylaştıran bir diğer e-dönüşüm ürünü ise e-İmza olarak karşımıza çıkıyor. Yasal ve dijital imzalama yöntemi olarak kullanılan e-İmza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olduğu için yurt dışında yaşayan Türklerin bulundukları ülkeden birçok evrak işlemini kolaylıkla yürütmelerini sağlıyor. Maksimum güvenli bir yapıya sahip olan e-İmza; Kayıtlı Elektronik Posta sisteminde, e-devlet kapısı uygulamalarında, Mersis üzerinde yer alan ticaret sicil işlemlerinde, e-İmza uyumlu kamu sistemlerinde (Uyap, Ekap, e-Haciz gibi), elektronik sosyal güvenlik ve sağlık sistemlerinde, ödeme talimatı benzeri bankacılık işlemlerinde ve finans uygulamalarında, elektronik yazışmalarda ve sözleşmelerde, elektronik ortamda her türlü kıymetli evrakın imzalanmasında kullanılabiliyor. Özellikle yurt dışında yaşarken e-devlet uygulamasına hiç kayıt yaptırmamış ya da cep telefonu numarası, Sim kart değişimi gibi sebeplerle e-devlet’e giriş yapmakta sorun yaşayan Türkler, elektronik imza sahibi olarak e-devlete kolayca erişim sağlayabiliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.