Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Zülfikar

Rahman ve rahim olan Allah’ın adı ile. Merhaba. Saygıdeğer okurlarım; Sizlere yüreğimizdeki Zülfikar’ı anlatmak istedim. Hani kızınca hep karşı kişiye çekeriz’ya kılıcı hani hiç kendimize iğne bile batırmazken, karşı taraftan..

Zülfikar
Yayınlanma: 1.517 Okuma

Rahman ve rahim olan Allah’ın adı ile.

Merhaba.

Saygıdeğer okurlarım; Sizlere yüreğimizdeki Zülfikar’ı anlatmak istedim. Hani kızınca hep karşı kişiye çekeriz’ya kılıcı hani hiç kendimize iğne bile batırmazken, karşı taraftan kelleler alırız ya, işte o Zülfikar. İçimizde önce kendimize bakıp öyle almalıyız karşı tarafın kellesini, önce kendimizdeki kötülüklerden temizlenmeliyiz. İlk her zaman kendimiz olmalıyız eleştirdiğimiz ilk biz olmalıyız, bir hale yakıştırdığımız biz olmalıyız, sözü başkasına söylemeden önce bende var mı diye kontrol edelim. Yaptım mı yapar mıydım demeliyiz ki, biz biz olalım. Veya ben olsam, diye düşünsek kendimizi o kişinin yerine koysak düşünsek bile insan olmamız için yeterli.

İşte o zaman biz kötülüklerden arınmış insan haline dönüşmeye başlarız çünkü hemen suçlamak yerine kendini koyuyorsun. arınmak bizi güzel düşüncelere ve oradan da bizi olmamız gereken mertebe ve makamlara taşır. Kurban keseriz ve bayram yaparız, asıl nefsimizi keseriz neden kötü düşünce ve hallerden kim idare eder bizi yüz verirsek nefsimiz, yüz vermezsek aklımız, nefsimiz aklımızı dahi aldatır. Önce insan kötülük olmayan, yardım sever, iyi düşünen, işinde, evinde kimseye zararı dokunmayan iyi bildiğimiz insan olur. Ama biz kul olmayı seçtiysek. İşte o zaman daha da iyi değil mükemmel olmalıyız.

Nedir bu mükemmellik? İşte bu bizim ne kadar bilgili olmamıza bağlı, bildiğimiz kadar yolumuzda ilerleriz. Bilgiyi nereden alacağız? Hangi dinin mensubuysan onun kitabını okuyup araştırıp bulacağız, mükemmel olmak için önce okumak şart. Dört kitap dördü de hak. Benim bildiğim İslamiyet, Müslüman ve mümin olmak, onun üzerinden yazacağım kendimizi yeri geldiğinde de öldüreceğiz ama bu Zülfikar ile olmayacak kendin kendini öldüreceksin yaşarken. Bunun manası, dünyadaki ve ahirete götüremeyeceğimiz şeylerden eşyadan, her şeyden vazgeçmektir, Masivadan vazgeçmek, ölmeden önce ölmek denir. Bu hale insanı kamil makamı denir, bu hali tek sen yaşarsın kimsenin bilmesine gerek yoktur, gerekte duymazsın bu bizim zaferimizdir.

Zülfikar neyi anlatır? Hz. Ali’nin kullandığı kılıcın adıdır. Zülfikar’ın iki çataldır ucu, birisi İlmi, ikinci de Adaleti temsil eder. Manevi kesici de odur, bizlerde önce kendimizin gözünü kötüye bakarsa, kulağını dinlerse, ayağını kötüye giderse, elini kötülüğe uzatırsa, dilin kötü söylüyorsa, aklın kötülüğe çalışıyorsa bu kılıç ile kes, hiç elinden bırakma bil ki insanız hata yapabiliriz, bu hataları en aza indirmek bizim elimizde mi, yoksa kalbimizde ki mi, kim bizi hangi duyumuzdan yönetiyorsa ona sahip olalım, bazen bir yiyecekte bizi kötü yapabilir, çalmak gibi. Saygıdeğer okurlarım Allah’a emanet olun.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.