Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Milletvekili Tutdere yayımladığı mesajında, millet egemenliğinin 102 yıl önce..

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı
Yayınlanma: 336 Okuma

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Tutdere yayımladığı mesajında, millet egemenliğinin 102 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla tescillendiğinin altını çizerek, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920’de millet irademiz vücut bulmuş, millet egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır” dedi.

Milletvekili Tutdere yayımladığı mesajında, “23 Nisan 1920 tarihi milletimiz için önemli dönüm noktasıdır. Bağımsızlık mücadelemiz aziz milletimizin temsiliyet makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte vücut bulmuş, açıldığı gün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” ilkesi doğrultusunda millet egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır”.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla egemenlik ve kayıtsız şartsız millete devredilmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde savaş meydanlarında kazandığımız zaferlerin ardından Millet Egemenliği’nin tecelli yeri sonsuza dek Türkiye Büyük Millet Meclisi olmuştur.

23 Nisan aynı zamanda dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olma özelliğine sahip milli bayramımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Küçük hanımlar, Küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz” sözleriyle çocuklarımızın geleceğin mimarı olduğunu belirtmiş, gelecek nesillere verdiği önemi ifade etmiştir. Geleceğimizin mimarları biricik çocuklarımızın geçmişten aldıkları güçle yarınlarımızı şekillendireceğine olan inancımız tamdır.

2017 Anayasa değişikliği ile hayatımıza giren yeni sistem Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsizlermiş, yetkilerini kısıtlamıştır. Her ne kadar kuvvetler ayrılığı mekanizması ortadan kalmış, demokrasimiz büyük bir yara almışsa da ilk seçimde milletimizden alacağımız yetkiyle hayata geçireceğimiz demokratik parlamenter sistem ile cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracak, milletin meclisini hak ettiği yere taşıyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen istiklâl kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıl dönümünü ile biricik çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.